Ajokielto joka koskee vain tiettyjä ajokorttiluokkia.

Anonyymi-ap

Onko mahdollista pyytää ammatista (kuorma-auton kuljettaja) johtuen ajokieltoa, joka koskisi vain tiettyjä ajokorttiluokkia? Jostain artikkelista luin mahdollisuudesta saada mahdollisuudesta saada ajokielto, joka ei koskisi ryhmän 2 ajo-oikeutta, mutta kyseistä artikkelia en enää löydä, sekä nopealla lakikirjan lukemisellakaan löydy mitään konkreettista tietoa sen puolesta.

6

679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitähän tuossa nyt "ajokiellolla" ajetaan takaa, sillä kiellothan liittyvät rangaistiuksiin.

      Joistakin ajokottiluokista taasen voi luopua omasta tahdostaan ja siitä löytyy infoa Trafi ja muutokset ajo-oikeuteen tai jotakin tuohon suuntaa.

    • Anonyymi

      Tarkoititko, että voisi luopua AB-ajo-oikeudesta ja säilyttää C-oikeuden.

    • Anonyymi

      Kaikkea mitä laki ei kiellä voi aina pyytää. Usein kannattaakin pyytää. Se voi johtaa jopa siihen, että lakia muutetaan, joten vaikka siitä itse ei hyötyisi, niin asiasta voi olla jollekin toiselle hyötyä myöhemmin. Mutta ei nykyään muita ajatella, vai kuinka?

    • Anonyymi

      Ei. Kun on ajokiellossa niin se on polkupyörä ainut menopeli. 1984 syntyneillä ja sitä vanhemmilla mopo.
      Jotkut eläkeläiset luopuvat 2 ryhmästä niin saa helpommalla pitää sen 1 ryhmän, kun näkö voi olla jo huonompi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      873
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      587
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      583
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      547
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe