Onko vastuu pikkukoiran omistajalla joka piti koiraa vapaana vai minulla kun mulla on iso rotuinen koira (mun koira hihnassa) ?
Olin vaan äsken ulkona oman koiran kanssa (iso eikä pidä yhtään pienistä koirista) ja siellä oli pienirotuinen koira vapaana omistajansa kanssa ulkona. :/ onneks ei sattunut mitään kun lähettiin äkkiä pois, mutta jos siis olisi sattunut jotain että tämä vapaana ollut koira olisi tullut mun koiran luo ja mun koira tehnyt vahinkoa niin olisko mulle tullut syyte?
Haluun vaan tietää että uskaltaako sit enää mennä oman koiran kanssa ulos ovesta jos tää omistaja pitää koiraansa vapaana tossa kerrostalon pihalla..
Jos pienirotuinen koira on vapaana taajaalueella ja tulee ison koiran luokse joka on hihnassa..
4
242
Vastaukset
- Anonyymi
Yritäs nyt miettiä vähän muutakin kuin omaa napaasi. Uskomattoman itsekästä miettiä uskaltaako ulos mennä sillä periaatteella, että voiko sulle itsellesi siinä jotain koitua. Melkein tekisi mieli olla vastaamatta kysymykseen noin urpolle, mutta menköön.
Jos pelkäät, että elikkosi tekee jotain, niin mitäpä jos yksinkertaisesti puhuisit omistajalle sen sijaan, että luikit pakosalle. Koiran voi vaikka viedä sisään ja tulla sitten takaisin kertomaan omistajalle, että nyt on kiinnipitoaika ja elukat pidetään sakon uhalla kiinni taajamassa. Koirasta voi myös napata kuvan ja pyytää poliisit paikalle, jos ei hihnaa löydy huomautuksenkaan jälkeen.
Kytkemättömän koiran omistaja on lähtökohtaisesti vastuussa. Toki voit itse saada sakot vaarallisen eläimen vartioimatta jättämisestä, jos käy ilmi, että tiesit elukkasi muille vaaralliseksi, muttet silti varmistanut vaikka kuonokopalla ettei mitään käy.
Onko muuten sattumaa, että keksit tällaisen tarinan juuri kun vähän vastaava on julkisuuteen päässyt? - Anonyymi
Jokaisen velvollisuus on pitää koiransa hallinnassaan ja kytkettynä tai välittömästi kytkettävissä (lue mitä laissa seisoo).
Hyökkäävän koiran omistaja on korvausvelvollinen olipa uhrina irtokoira tai koiran omaan pihapiiriin tullut vaikkapa ihminen (varokaa koiraa - kyltti ei pelasta).
Jokainen siis vastaa oman koiransa tekosista. Toki lain vastaisesti irti pidetyn koiran omistajakin saa (tai ei saa) sanktion irtipidosta.
Putäkäämme siis koirat kytkettynä (100% hallintaa ei muuten saa) ja kuonokoppa on hyvä keksintö.- Anonyymi
Ei muuten ole. Jos irtokoira tulla tupsahtaa asianmukaisesti kytketyn koiran luokse eikä kytketyn koiran omistajalla ole näin ollen ollut mahdollisuutta tilannetta välttää, niin siinä ei kytketyn koiran omistaja ole todellakaan korvausvelvollinen. Ei irtokoirien omistajilla ole mitään erityisoikeutta rikkoa pykäliä ja sitten vielä saada korvausta omasta välinpitämättömyydestään. Sen verran voi kuitenkin kytketyn koiran omistajalle tapahtua, että sakot napsahtaa. Etenkin, jos on tosiaan tiennyt omansa olevan vähän niin ja näin naamalle tupsahtavien irtokoirien kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604786Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362189Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti551833- 1921814
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1681560Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2851442Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2061260- 881179
- 2071172
- 651124