Vastikevuokra

Anonyymi-ap

Vastikevuokra on noussut enemmän kuin vuokralla olijan vuokra 10 vuoteen,mikä meni vituiks?

5

271

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Omistusasunnossa maksetaan vastiketta ja vuokralainen maksaa vuokraa. Mikä on vastikevuokra ?

      • Anonyymi

        Vuokraloinen keulii, kun vuokraläävistä on nyt ylitarjontaa eikä kasvaneita kuluja ole vielä voitu viedä vuokriin. Jo vuodenvaihteessa olisi Hekan & parin muun antamien tietojen mukaan pitänyt tehdä 6 % korotus mm. energian hintojen nousun vuoksi ja tällä hetkellä painetta on 10 % kertakorotukseen (2022 energiakulut + 2023 korkokulut). Tuhnuhan maksaa aina asuntolainaa (sijoittajan lainaa), vaikkei sitä ymmärräkään.

        Eikä inflaation odoteta ihan heti painuvan 2 %/vuosi lukemiin, joten reilumpia korotuksia pitäisi tehdä useampana vuotena peräkkäin. Vrt. 90-luvun laman aikaan vuokrat nousivat 40 % puolessa vuosikymmenessä. Tätä harvemmin muistellaan ,kun toitetetaan vain asuntojen hinnoista.

        Tuotto pitää repiä vuokraloisten selkänahasta silloin, asuntojen arvo ei raketoi. Nousuvuosina tuotto tulee arvonnoususta ja tällöin riittää, että vuokralla katetaan juoksevat menot.

        Nyt vuokranantajat tekevät turskaa -> sijoittajat pyrkivät vuokraläävistä eroon. Ylitarjonnan vuoksi ei vuokria voi korottaa, mutta ajan mittaan päästään taas hinnoittelemaan vuokrat oikein. Lisäbonuksena uusi hallitus on luvannut karsia holtitonta vuokra-asumisen tukemista. Aika tappava yhdistelmä touhutonnimiehille +20 % korotus vuokraan (parin vuoden jaksolla) ja samaan aikaan siivu pois asumistuesta.


    • Anonyymi

      Vastikevuokra on se jonka velallinen maksaa kaiken lainan päälle,niin kauan kun asuu läävässään

    • Anonyymi

      Maksaa lisäksi muidenkin osakkaiden vastikevuokrat,jos muut ei maksa niin toinen maksaa enemmän

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      103
      4583
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      385
      1352
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1062
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1052
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      960
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      882
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    10. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      847
    Aihe