Vastikevuokra

Anonyymi-ap

Vastikevuokra on noussut enemmän kuin vuokralla olijan vuokra 10 vuoteen,mikä meni vituiks?

5

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Omistusasunnossa maksetaan vastiketta ja vuokralainen maksaa vuokraa. Mikä on vastikevuokra ?

      • Anonyymi

        Vuokraloinen keulii, kun vuokraläävistä on nyt ylitarjontaa eikä kasvaneita kuluja ole vielä voitu viedä vuokriin. Jo vuodenvaihteessa olisi Hekan & parin muun antamien tietojen mukaan pitänyt tehdä 6 % korotus mm. energian hintojen nousun vuoksi ja tällä hetkellä painetta on 10 % kertakorotukseen (2022 energiakulut + 2023 korkokulut). Tuhnuhan maksaa aina asuntolainaa (sijoittajan lainaa), vaikkei sitä ymmärräkään.

        Eikä inflaation odoteta ihan heti painuvan 2 %/vuosi lukemiin, joten reilumpia korotuksia pitäisi tehdä useampana vuotena peräkkäin. Vrt. 90-luvun laman aikaan vuokrat nousivat 40 % puolessa vuosikymmenessä. Tätä harvemmin muistellaan ,kun toitetetaan vain asuntojen hinnoista.

        Tuotto pitää repiä vuokraloisten selkänahasta silloin, asuntojen arvo ei raketoi. Nousuvuosina tuotto tulee arvonnoususta ja tällöin riittää, että vuokralla katetaan juoksevat menot.

        Nyt vuokranantajat tekevät turskaa -> sijoittajat pyrkivät vuokraläävistä eroon. Ylitarjonnan vuoksi ei vuokria voi korottaa, mutta ajan mittaan päästään taas hinnoittelemaan vuokrat oikein. Lisäbonuksena uusi hallitus on luvannut karsia holtitonta vuokra-asumisen tukemista. Aika tappava yhdistelmä touhutonnimiehille +20 % korotus vuokraan (parin vuoden jaksolla) ja samaan aikaan siivu pois asumistuesta.


    • Anonyymi

      Vastikevuokra on se jonka velallinen maksaa kaiken lainan päälle,niin kauan kun asuu läävässään

    • Anonyymi

      Maksaa lisäksi muidenkin osakkaiden vastikevuokrat,jos muut ei maksa niin toinen maksaa enemmän

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      495
      8637
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      126
      5926
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      291
      4925
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      59
      4657
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      74
      4206
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      164
      3982
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3808
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1758
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1302
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      909
    Aihe