Moi, oon 12v tyttö joka on pyörtynyt kahdesti. Ekan kerran kotona ja toisella kerralla kaupassa. Oon myös ollut tosi lähellä pyörtymistä kahdesti, mutta en menettänyt tajuntaani. Pikkusiskonikin on pyörtyillyt. Onko tämä normaalia? Äiti uskoo tän kaiken johtuvan kasvamisesta, mutta mua oikeesti pelottaa, milloin mä seuraava kerran pyörryn. Entä jos se käy jos mä oon julkisella paikalla ilman ketään tuttavaa, vaikkapa väkijoukossa?
Mulla on myös semmoisia outoja tuntemuksia, jotka kestää muutaman sekunnin. Niissä tuntuu samalta kuin pyörtyessä, että tuntuu semmoinen outo humahdus päässä ja kaikki mustenee ja sitten se on yhtäkkiä ohi ja pää on taas selvä. Onko tää normaalia? Mä pelkään, että mulla on joku sairaus…
Onko pyörtyminen normaalia?
11
626
Vastaukset
- Anonyymi
Kokeile että laitat käden pimppaan
- Anonyymi
Hauskaa🙄
T. keskustelun aloittaja
- Anonyymi
Pyörtyminen voi johtua alhaisesta verisokerista. Varmista että syöt tarpeeksi.
- Anonyymi
Syön kyllä mielestäni tarpeeksi…
T. keskustelun aloittaja - Anonyymi
Mullakin on ollut tuollaista. En kyllä tiiä mistä se johtuu..
- Anonyymi
Hmm..Matala verenpaine,auringon pistos,vähäinen nesteytys,univaje?-Selvitäpä nämä.
- Anonyymi
En usko että tuo normaalia on, eikä välttämättä mitään vakavaakaan. Pyörtymiset ja huimaus kun voi johtua niin monesta eri syistä, että suosittelisin käymään lääkärillä jos tämä vielä vaivaa.
- Anonyymi
Kannattaa syödä ja juoda vettä säännöllisesti.
- Anonyymi
En oo ikinä pyörtynyt, mut jos nousen sohvalta/sängyltä et huimaa ja mustenee ja sit se menee ohi, oon siis myös 12v tyttö🙂
Tämähän yleensä johtuu lyhytaikaisesta liian matalasta verenpaineesta äkkitilanteessa. Eli jos on ollut vähän aikaa levossa makuulla, on verenpaine alentunut rauhalliseen menoon, mutta sitten yht'äkkiä pompatessa pystyyn sydämen ja aivojen välinen korkeusero kasvaa äkillisesti siten, ettei senhetkinen verenpaineen taso riitä pumppaamaan verta täysillä ylös aivoihin saakka, vaan tajunta sumenee ja sitä saattaa jopa tipahtaa.
Tämä ei sinänsä ole niin vakavaa, mutta on epämiellyttävää ja vaarallistakin siinä tapauksessa, että tosiaan menettää tajuntansa ja kaatuessaan kolhii itseään.
Jos kotonasi on verenpainemittari, niin voisit kokeilla mitata verenpaineesi yhdessä vanhempiesi kanssa ja tilaisuuden tullen mainita asiasta terkkarille. Vanhemman vastuulla on edetä asiassa, mutta omakohtainen ensiapu on olla tekemättä äkkinäisiä makuulta nousemisia, vaan raahautua pystyyn kuin olisi vanha ja väsynyt. Tepsii minulla. 😉
- Anonyymi
Mun veli oli pyörtyny ainaski kolmesti, mut valehteli, ettei ollut, ku pyrki ilmavoimiin. Teki uransa hävittäjälentäjänä, lentueen päällikkönä ja lennon opettajana. Eläkkeellä vielä syvänmeren sukelluskellon ohjaajana. Uran jälkeen pyörty aineski kerran.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741124
- 751121
- 481014
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104968- 51935
- 33717
- 49704
- 52617
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34607Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118557