eläkeikä/VANHUUS

Anonyymi-ap

TURHAAN NE IHMISET LUKEE KORKEISIIN AMMATTEIHIN.KAIKKI PÄÄSEE AIKANA ELÄKKEELLE LUKI TAI EI.HYVÄ ESIMERKKI ON NÄMÄ LAITAPUOLEN KULKIJAT.

OLEN ITSEKKIN LUKENUT KORKEALLE EI OLE KOSKAAN SAANUT TÖITÄ JA PÄÄSIN SIITÄ HUOLIMATTA ELÄKKEELLE,EI PÄIVÄÄKÄÄN TÖISSÄ.

T:ulkopuolinen

5

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ole samaa mieltä turhaan ne ihmiset lukee ammatteihin.kaikki pääsee siitä huolimatta eläkkeelle aikanaan.

      viisas pääsee vähemmällä

      T:sossun elätti

      • Anonyymi

        Kohtahan se nähdään miten viisailla menee, voi tulot vähän pienentyä , kun Petteri ja Riikka säätää?


    • Anonyymi

      Harmi en tiennyt tuota hantti hommia naisena tein 15 vuotiasta tytöstä eläkeikään.Maksoin palkasta eläkemaksut. Joten olen jo työstä eläkkellä yksin asuvana vuokralla.Pärjään työeläkelläni.Vaikka se ei suuren suuri.Koska hallitsen rahan käytön.Asiaa autaa kun enkäytä alkoholia ja en polta savukeita.Osaan kyllä nauttia elämästä ilman niitä.Käydä tanssimassa ymm.Olla Ihmisten ilmoilla.Mutta ei olisi työperäisiä vaivoja nivelrikkoja ymm.Jos olisin lorvinut koko aikuisikäni tekemättä mitään työ.

    • Anonyymi

      Se Suomessa pärstäkertoimen, postinumeron .oman ahkeruuden, positiivisen mielen mukaan menee elämä mukavammin kun jotain saa aikaiseksi eikä ala pänniä jo nuorena .

    • Anonyymi

      eläkkeen suuruus riippuu siitä mikä on tulotaso ja työuran pituudesta.
      Huonoilla liksoilla ja katkonaisella työuralla eläke voi jäädä todella vaatimattomaksi.
      Yleensä on niin että mitä pidemmälle kouluttaudut niin paljon terveempänä eläkkeelle ja elinaikakin on lähempänä 100 vuotta . Eläke riittää monenlaiseen virikkeelliseen tekemiseen ja olemiseen.
      Tiedän myös monta jotka ovat olleet fyysisissä rakennus ja metallitöissä ja isompia kremppoja ei ole. Ovat eläneet fiksusti. Työnteossa ei ole reuhottu ja elämäntavat ovat olleet terveet, Päinvastaisiakin tapauksia myös tiedän. Toiselle ihmiselle on turha opettaa miten on elettävä fiksusti. Jos joku on valinnut ja halunnut omaksensa sössimisen tien niin et voi häntä juurikaan auttaa. Ei hän kuuntele.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      93
      1738
    2. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      358
      1159
    3. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1158
    4. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      94
      1019
    5. Onks se väärin jos

      Tutustuttaisiin edes vähän enemmän?
      Ikävä
      62
      823
    6. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      34
      783
    7. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      724
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan? Sinusta paljon kiinni
      Ikävä
      46
      706
    9. Mitä saat naiselta mies kun

      Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p
      Ikävä
      113
      676
    10. En vaan ymmärrä

      Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla
      Ikävä
      42
      670
    Aihe