Kyllä Uuraisten johto teki ison virheen siinä, että kieltäydyttiin linkki-liikenteestä Uuraisille. Ei tarvi ihmetellä kuntalaisten miksi perheitä ei saada muuttaman enää ja nuoret muuttaa pois. Päättäjät ei vaan ymmärrä ja miettivät millä saada väkeä muuttamaan Uuraisille. Elinvoimaisen kunnan yksi elinehto on toimiva joukkoliikenne. Suojellaanko tässä nyt paikallista linja-autoyrtitystä vai mikä tässä nyt oli pääsyy siihen, että kylä näivettyy entisestään? Näillä paikkakunnilla ei ole pääomaa paikallista julkista liikennettä mutta Uuraisilla on ja varmaan se on se syy, ettei tänne nyt voi tätä toimivaa liikennöintiä tulla, kun hypittäisiin oman paikkakunnan yrityksen varpaille pahasti. Kyllä on sisäänpäin lämpenevää touhua Uuraisilla.
Linkki liikenne
10
1255
Vastaukset
- Anonyymi
Uurainen....kierrä se kaukaa
- Anonyymi
Ei taida pitää Flyktmanin huviajelut tätä pelkästään kannattavana, vaan tarvitaan kaikki liikennöinti Uuraisilta oman kylän yritykselle. On tää sirkusta.
- Anonyymi
Kesäksi hiljenee linja-autovuorot entisestään. Auton pitäminen on kallista eikä ilman voi olla ilman toimivaa joukkoliikennettä.
- Anonyymi
Mitäs sinä tällä palstalla sitten teet kaupunkilainen? Oikea cityääliön kommentti!!
- Anonyymi
Se on sitä ilmastonsuojelua Uuraisten malliin. Pakko olla oma auto jokaisella. Ja kesällä varsinkaan ei pääse minnekään ilman sitä. Olisi ollut ulkopuolinen yrittäjä jopa halvemmalla tarjoamassa kyytejä, mutta oman kylän yrittäjää pitää suojella kuin valkoposkihanhea.
- Anonyymi
Ja ne oman kylän autot seisoo tallissa pääosin! Ei riitämse, että pari kertaa päivässä kulkee autot Jyväskylään. Illalla ei kulje yhtään autoa eikä liioin päivälläkään. Työmatkat mahdottomuus julkisilla..Kyllä Uurainen tämän maksaa sillä, että tänne ei kyllä.ensimmäisenä.tuöe perheille.mieli muuttaa tai sellaisten, hitka ei halua pitää esim.kahta autoa tai ajaa mutkaisia ja mäkisiä teitä säällä kuin säällä.
- Anonyymi
V8 pääsee hyvin. Ei tarvii mitää punikkikärryjä.
- Anonyymi
Uuraisilla rakennetaan junarata sit pääsee tunnin junalla orpon kanssa vaikka mihin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uuraisilla rakennetaan junarata sit pääsee tunnin junalla orpon kanssa vaikka mihin
Vain unelmissas onneton
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain unelmissas onneton
Mikäs Kuukan katkera sinä olet täällä saivartelemassa?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1076134Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605091SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun584217SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost103586Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1153127SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502523Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352459Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat632206Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val221555