En ole ennen maalannut ruiskulla. Tarkoitus olisi nyt maalata vanha polkupyörä uuteen kesäkuosiin.
Hommaa varten pitää ostaa kompressori ja ruisku, sekä asiaankuuluvat maalit.
Osaisiko kukaan sanoa mikä olisi minimivarustus, jolla saa kelvollista jälkeä (kompuran tehot, minkälainen maaliruisku, minkätyyppisiä maaleja kannattaa käyttää?)
Riittääkö esim. bilteman kuvaston 80Eur kompressori mitenkään tähän hommaan, vai pitääkö laitteessa olla enemmän tehoja?
Polkupyörän maalaus ruiskulla
5
2773
Vastaukset
- Vaari
Eikö olisi yksinkertaisempaa käyttää spreymaaleja? Niitä saa valmiinakin kymmeniä eri värejä ja sekotettuna aivan mitä haluaa. Maalaustekniikkahan on kummassakin sama. Ohuita herroksia, jottei valu. Voit aivan hyvin maalata speryllä 'märkää märälle' eli kun saat tietyn värin maalauskierroksen tehtyä, voit aloittaa heti uuden kierroksen, koska maali ehtii siinä kuivahtaa niin, ettei uusi kerros valu. Jos kuivatat välillä, monet maalilaadut vaativat usean päivän välin ennen uuden kerroksen ruiskutusta.
Maalaatpa spreyllä tai paineruiskulla, pitää kunnolla puhdistaa ja karhentaa vanha pinta. Vanhaa maalia ei tarvitse poistaa. Jos käytät useita värejä, pitää peiteteipata kunnolla. Ruosteen päälle ei kannata maalia laittaa.
Noista ruiskuvälineistä en tiedä juuri mitään. Luulen, että paine kyllä riittää, mutta itse ruisku on sitten eri juttu, suutintyypit, yläimu vai alaimu, maalin ohennusaste jne?- Tuomas
Spraymaalit olisivat varmastikin yksinkertaisempi vaihtoehto. Ei tarvitsisi sekoitella maaleja ja miettiä kompuroiden ruiskujen hommaamista. Olen lukenut että spraymaaleilla saa kelvollista jälkeä, vaikkakin
ne ovat usein jossain määrin liiallisesti ohennettuja.
Minua ei kuitenkaan pieni lisätyö / tai lisäkustannukset haittaa. Itse asiassa pidän maalaamista mielenkiintoisena projektina ja ruiskumaalauksella on mahdollista päästä parhaaseen mahdolliseen lopputulokseen (se on sitten toinen juttu pääsenkö minä ;)
Kiitoksia kuitenkin ideasta ja neuvoista. - kuule
Tuomas kirjoitti:
Spraymaalit olisivat varmastikin yksinkertaisempi vaihtoehto. Ei tarvitsisi sekoitella maaleja ja miettiä kompuroiden ruiskujen hommaamista. Olen lukenut että spraymaaleilla saa kelvollista jälkeä, vaikkakin
ne ovat usein jossain määrin liiallisesti ohennettuja.
Minua ei kuitenkaan pieni lisätyö / tai lisäkustannukset haittaa. Itse asiassa pidän maalaamista mielenkiintoisena projektina ja ruiskumaalauksella on mahdollista päästä parhaaseen mahdolliseen lopputulokseen (se on sitten toinen juttu pääsenkö minä ;)
Kiitoksia kuitenkin ideasta ja neuvoista.epäilet noiden valmiiden spray-maalien laatua,joka on kyllä vaihtelevaa,niin tiedätkös että automaaleja myyvät firmat sekoittavat niitä noihin pulloihinkin.
Saa erikoisvärejä ym.ja koska on autoihin tarkoitettuja,kestävät varmasti.
Jotkut maalaavat noita pyöriä,kypäröitä ja muuta pienempää kynäruiskulla joka ei tarvi todellakaan suurta kompressooritehoa,se vois olla vaihtoehto.
- nikkari.poika
Sellaisia maaliruiskuja mihin ei tarvitse kompressoria ollenkaan. Sellaiset toimii sähköllä ja niillä tulee hyvä pinnan laatu. Tälläinen on serkulla ja käyttää traktorin osien maalaukseen yms. työkoneisiin. Näytti näppärältä peliltä.
- Anonyymi
https://www.suomela.fi/rakentaminen/Maalaus-tapetointi/testisssa-maaliruiskut-71144 Täällä vertailua maaliruiskuista! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1637220Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/746142638Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk481928Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141461Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna901355Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.271149- 711137
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.511117Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631113- 691017