Sanasto käsitteet

Robert Perry - IHMEIDEN KURSSIN SANASTOA
Otteita Robert Perryn teoksen GLOSSARY of Terms from A Course in Miracles
Ihmeiden Oppikurssi on nykyaikainen henkinen polku. Se on kirjoitettu henkisen kehityksen opetusohjelman muotoon, jonka tarkoituksena on muuttaa perinpohjaisesti käsityksemme maailmasta. Osana tätä käsitysten muuttamisen ohjelmaa, Kurssi käyttää kieltä ainutlaatuisella tavalla, joka näyttää aluksi varsin sekavalta. Kun lukija avaa kirjan ensimmäistä kertaa, hän löytää monia varsin tuttuja käsitteitä, jotka eivät kuitenkaan näytä sopivan asiayhteyteen: tavassa, joilla monia käsitteitä on käytetty, ei näytä oleva järkeä. Koska tätä tapahtuu varsin usein, kokonaisista lauseista ja kappaleista tulee sekavia ja vaikeasti ymmärrettäviä.
Kurssin sekavaan tapaan käyttää käsitteitä on kuitenkin syynsä. Asioille antamamme merkitykset kehittyvät niistä merkityksistä, joita kohtaamme elämässä: itsessämme, muissa ihmisissä ja maailmassa. Näitä merkityksiä Kurssi haluaa muuttaa, koska ne pimentävät näköalan ja aiheuttavat meille kärsimystä. Kurssi käyttääkin tämän vuoksi samoja sanoja, joita mekin käytämme, ja varustaa ne uusilla merkityksillä. Ne ilmaisevat ajattelujärjestelmää, jonka Kurssi pyrkii juurruttamaan mieliimme.
Termin uusi merkitys on usein radikaali muutos termin tavanomaisen käyttöön nähden. Uusi merkitys puhdistaa ja oikaisee vanhoja ego-perusteisia sivumerkityksiä. Esimerkiksi käsite ”Jumalan Poika” pitää tavallisesti sisällään, että vain yksi ainutlaatuinen mies – Jeesus – oli Jumalan Poika. Kurssi on muuttanut tämän käsitteen sellaiseksi, että jokainen – mies tai nainen, ihminen tai ei-ihminen – on samalla tavalla Jumalan rakas laajentuma.
Uusi merkitys voi olla myös tavanomaisen merkityksen laajentuma, joka voi käsitellä maailmaa kokonaisuutena, eikä vain pientä osaa siitä. Esimerkiksi voidaan ottaa sana ”mielikuvitus”, jolla tavallisesti viitataan tiettyyn psykologiseen prosessiin. Siinä viihdytämme itseämme kuvitteellisilla tulevaisuuden näkymillä, joita pidämme enemmän tyydyttävinä kuin todellisuutta. Kurssi laajentaa mielikuvitus-käsitteen käyttöaluetta todella paljon. Sen mukaan mielikuvitus on psykologinen prosessi, joka on vastuussa olemassaolosta sellaisena kuin sen tunnemme: ajatuksistamme, käyttäytymisestämme ja jopa koko maailmasta. Kaikki tämä on oikean todellisuuden korvaavaa mielikuvitusta.
Sanan uusi merkitys voi olla myös vanhan merkityksen syventämistä niin, että se laajentuu koskemaan kokonaista opetusta elämästä, ei ainoastaan osoittamaan jotain tiettyä ilmiötä. Termillä ”suuttumus” tavallisesti viitataan johonkin rajalliseen ilmiöön elämässämme, sellaiseen, jota tietyin edellytyksin pidetään aivan luonnollisena ja varsin käyttökelpoisena. Kurssissa suuttumus sen sijaan nähdään elämään kaikenkattavasti liittyvänä, epäoikeutettuna ja mielenvikaisena tunteena, joka tuottaa kärsimystä. Suuttumuksesta on vapauduttava, jos aiomme löytää rauhan tilan.
Nämä esimerkit Kurssin tavasta käyttää sanoja osoittavat, ettei se ole huolimatonta eikä eriskummallista. Termit ja niille annetut merkitykset ovat selkeästi ja äärimmäisen huolellisesti valittuja. Suuri viisaus piilee sekä termien valinnassa että niille annetuissa uusissa merkityssisällöissä. Tutkiessani tähän kirjaan otettuja termejä huomasin, että poikkeuksetta Kurssin tapaan käyttää tiettyä termiä, perustui hyvin syvälliseen oivallukseen sanasta. Kurssin laatija näyttää kirjaimellisesti näkevän kaiken sanaan liittyvän: sekä sen olennaisen eli perusmerkityksen että kaikki psykologiset vivahteet sanan tavanomaisessa käytössä. Seurauksena tästä Kurssi usein kääntää päälaelleen sanan tavanomaisen merkityksen, tuoden kuitenkin samalla esille sanan perusmerkityksen paljon puhtaammin ja täydellisemmin.
Huolimatta siitä, että Kurssin laatija myöntää, ettei Kurssin terminologia ole tiukasti johdonmukaista pinnallisella tasolla, sen ajatusten johdonmukaisuus on todella hämmästyttävää. Kun jotakin termiä on käytetty yli sadalla sivuilla, sen eri käyttökerrat antavat lisävihjeitä termin takana olevasta kokonaiskäsityksestä ja nämä sopivat yhteen kuin jättiläismäisen palapelin palat. Matkan varrella termi on myös vuorovaikutuksessa muiden Kurssin termien kanssa ja näin ne tukevat termien takana olevaa kokonaiskäsitystä. Lopputuloksena tästä on se, että jokainen termi on oppitunti sinänsä ja opetus itsessään. Jokainen termi on pienoismalli Kurssin koko ajatusjärjestelmästä.
Olennaista Kurssin opiskelussa on siis se, että lukijan täytyy opetella uusi kieli, ja se vie aikaa. Tämän kielen oppiminen on aivan erilaista kuin jonkin vieraan kielen oppiminen. Vieras kieli nimittäin käyttää eri sanoja ilmaisemaan samaa merkitysmaailmaa, jota omakin kielemme ilmaisee. Kurssin kieli on täsmälleen päinvastaista. Se käyttää samoja sanoja ilmaisemaan erilaista merkitysmaailmaa. Tämä ainutlaatuinen tapa käyttää kieltä tuottaa ainutlaatuisen psykologisen vaikutuksen.

1

1015

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

        Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
        Maailman menoa
        64
        5674
      2. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

        Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
        Maailman menoa
        67
        3443
      3. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

        Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
        Maailman menoa
        23
        3181
      4. Demareissa jo paniikki päällä

        Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
        Maailman menoa
        113
        2916
      5. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

        kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
        Maailman menoa
        64
        2387
      6. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

        ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
        Maailman menoa
        40
        1785
      7. Mikä ihmeen v&v megastore?

        Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.
        Järvenpää
        1
        1318
      8. En selvinnyt ilman naarmuja

        Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
        Ikävä
        13
        1225
      9. Miksi kastetaan luterilaisia ?

        Tiesitkö että helluntailaiset ja jehovantodistajat kastavat luterilaisia saadaksen uusia maksavia jäseniä ? Tätä hellunt
        Kaste
        180
        1041
      10. Missä kuussa hän on syntynyt!!

        Vai maassa??? 🤣🤣🤣🤣
        Ikävä
        59
        870
      Aihe