Lauantaimakkara

Anonyymi-ap

Tuota on haukuttu ja nolosteltu syömisen vuoksi, mutta totuushan on että lauantaimakkara on köyhien kinkku.

21

435

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hinta/laatu kehno.

      Nykyisin makkaravalikoimaa piisaa, lauantai jonkinlainen nostalginen reliikki pulavuosilta. Se ei ole hitti, kuten vaikka hkplöö lenkkimakkarapuolella. Sinällään ihan lauantai on niin perusmakkara, kuin olla ja voi, mutta kilpailu on kovaa ja kaikenmaailma kyröläiset, gotlerit, balkanit, kinkkumakkarat suunnalleen samoissa hinnoissa. Niissä enenpi makua ja lihaakin. Puhumattakaan kinkkuleikkeistä ja jopa meetvusrstitkin, jotka pesee hinta/laadussa lauantain täysin.

      Sipulimakkara suunnalleen sama asia, kuin lauantai, mutta siinä se maku, sitä joskus ostan. Ite aina mieltynyt alatoopiin, nykyisin sekin on samoissa hinnoissa lauantain kans, mutta hirveesti lihaa ja maku. Alatoopi ennen juhlaruokaa, nyt halpaa perusmurkinaa.

      Näyttäähän lauantaita kaupoissa olevan. Luulen, sitä myydään paljon lapsien takia, mietoa makua ja helppoa pureskella. Vanhuksilla nykyisin tekarit ja kun makuaistikin jo huonontunut tuskin sitä paljoa edes nostalgian takia ostaa.

      Kyllä lauantai hyvä on pötkönä, sentin siivu leivän päälle, jotain kinkkuleikettä tarvii ehkä pari siivua. Pari siivua lauantaita ei maistu millekkään. Makkarapihvinä toimii myös, siinä tarkoituksena ehkä parhaimmillaan. Vaan kasleria saa todella halvalla, siinä tulee vastaan taas toi kehno hyötysuhde, kasleri sentään kokolihaa.

      Joo lauantai perinnemakkara, josta muut tuotteet ajaneet aikoja sitten ohi.

      =DW=

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        🔞 ­­N­­y­­m­­f­o­­m­­­a­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17897565O

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      En ole aitä syönyt kun lapsena , en vaan tykännyt

    • Anonyymi

      Sama kuin söis jauhoja suoraan jauhopussista,ei mitään eroa

    • Anonyymi

      Poliisihuumoria 2023.

    • Anonyymi

      Suomen eniten myyty vaalea leikkelemakkara,,eli miljoona kärpästä ei voi olla väärässä
      vaikka niitä nenänsä nyrpistelijöitä löytyy täältäkin.

      • Anonyymi

        Näin on, joillekin tuntuu kelpaavan vain hanhenmaksapallerot ja sammenmäti eli kaviaari?
        Osoittaakseen sitä varakkuuttaan täällä kukaties.


    • Anonyymi

      Joskus ostan lauantaimakkaraa mökille mukaan, siellä iltateen kanssa on juuri sopiva paikka maitonäkille jonka päällä on lauantaita.

    • Anonyymi

      Itse en syö kyseistä makkaraa .Lapsena kyllä söin ranskan leivän päällä. Sain ilta palaksi lauantaisin saunan jälkeen ja hopea teen kanssa.( hopeatee: kuumaa vettä ja maitoa)Aikuis ikäni en koskaan ole leikelistä pitänyt,joten en syö.Suvun vanhukset tänäkin päivänä syövät ja hötö leipää fazerin paahtoleipää. Pehmeä leipä ja mauton makkaran siivu. Helppo pureskella ja niellä, varsinkin jos purukalustona on hammasproteesit.Tai suussa vain muutama hammas.

      • Anonyymi

        Kauan on pitänyt elää, että ensimmäisen kerran kuulin hopeateestä. Laihiallako hopeateetä juodaan? Kuulostaa arvokkaalta teeltä, vaikka ei ole teetä laisinkaan. 🤭


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kauan on pitänyt elää, että ensimmäisen kerran kuulin hopeateestä. Laihiallako hopeateetä juodaan? Kuulostaa arvokkaalta teeltä, vaikka ei ole teetä laisinkaan. 🤭

        Hopeatee tuttua lapsuudesta hyvinkin. En edes hirveästi pitänyt "mustasta teestä", mieluummin vaan hopeateetä!

        Ja kainuusta kotoidin olen, eli ei tuo ole laihialaisten keksintö ollenkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hopeatee tuttua lapsuudesta hyvinkin. En edes hirveästi pitänyt "mustasta teestä", mieluummin vaan hopeateetä!

        Ja kainuusta kotoidin olen, eli ei tuo ole laihialaisten keksintö ollenkaan.

        Hopeateetä laitettiin lapsuudessani usein iltaisin, mutta meillä laitettiin maidon sijasta loraus kermaa, äiti kutsui sitä unijuomaksi. Tämä Helsingissä 50-60 luvulla.


    • Anonyymi

      Kun lauantaimakkarasta poistui kamara, ei se enää maistu. Ihan mautonta rasvajauhoa vaan. En ole enää vuosikymmeniin ostanut

    • Anonyymi

      Mää laitan nötteä leivälle, josta lapsetkin tykkää!😋

    • Anonyymi

      En ole köyhä, mutta ostan silloin tällöin lauantaimakkaratangon siksi kun se on hyvää.

    • Anonyymi

      Lauantaimakkara ja muutamat lenkkimakkarat ovat niin tasalaatuista tavaraa, että hyvä niitä on syödä. Niitä ns. lihamakkaroita ei voi juuri syödä, koska niin paljon on jotain rustoja seassa.

      • Anonyymi

        Sepä se niissä jarruttaakin. Mutta lauantaimakkara, se on kuin samettia haukkaisi leivän päällä
        ja onhan se köyhän kinkku.


    • Anonyymi

      Mainostanpa hieman...Tapolan savulenkki häviää jääkaapista suupaloina kylmiltään
      palan käyn ohimennen aina taittamassa.

      Oijoi se on HYVÄÄ ihan sellaisenaan kylmänä.

    • Anonyymi

      Kyllähän sitä lapsena seiskytluvulla veteli hyvällä ruokahalulla. kuten sinistä lenkkiäkin, ei silloin hienostelu kuten nykyisin.

      Saahan sitä lauantaitakin tiskiltä ns. juhlalauantaina, jossa on enemmän lihaa.

    • Anonyymi

      Mie tykkään Kotivaran meetwurstista :D

      Gubbe 74

    • Anonyymi

      Teemakkara myös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      402
      2182
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      2049
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1415
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1079
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      57
      987
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      403
      963
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      858
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      819
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      77
      785
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      744
    Aihe