Miten kotiin Coxan tekonivelleikkauksesta

Pääsen lonkan tekonivelleikkaukseen Tampereen Coxaan lähi kuukausina.
Siellä kertoivat että kelan kustantama kotiin kuljetus inva-taksikyydillä on epävarmaa. Matkaa on 150km
Onko kokemusta kelataksista pitkille matkoille?
72390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tilaa vaan se taksi jos kyseleen alkaa niin perustele niille perusteellisesti. Tarvitttaessa pyydä joltain neuvoja jollet itseesi luota.

Äänestä

Taksi paras vaihtoehto. Osaavat Coxassa arvioida minkälaisen taksin tarvitset, tavallinen kela-kyyti vai paari taksilla monet menevät kotiinsa operaation jälkeen.

1Äänestä
  • Nykyisin kelataksien saanti varsinkin tuollaisille pitkille matkoille voi olla hankalaa, kun kuljettaja itse päättää hyväksyykö matkan vai ei. Korvaus taksille koetaan kovin pieneksi, joten ei ehkä haluta olla pitkää aikaa pois kaupungin paremmilta keikoilta.

    Polveeni laitettiin tekonivel ja kotiutus tapahtui pyörätuolissa invataksilla. Lonkkaleikkauksen jälkeen tarvitaan ilmeisesti paaritaksi ja niitä löytyy harvemmassa. Ellei kuljetusta saada järjestettyä, sairaalan on pidettävä osastolla tai siirrettävä muuhun hoitopaikkaan (vaikka ambulanssilla) kunnes kuljetus kotiin onnistuu.

    Äänestä

Kela korvaa kelataksin lähimmästä yliopistollisesta sairaalasta. Jos Coxa on kauempana kun oman keskussairaala niin ei taida onnistua.
Jää sinne hoitoon kunnes pääset julkisilla. On kuulema hyvät ruuat.

Lapissa kulkevat kelataksilla esim. Ivalosta Rovaniemelle jopa Ouluun. 300 -400 km.

Pääasia on onnistunut leikkaus! Sinne vaan.

Äänestä
  • Eiköhän aloittaja ole lähetetty julkisen puolen lähetteellä Coxaan leikkaukseen. Silloin kelakorvaus saadaan pidemmältäkin matkalta kuin lähimmästä keskussairaalasta.
    Minullakin Kela ensin kyseli miksi haen korvausta matkasta toisessa yliopistollisessa sairaalassa tehdystä tutkimuksesta, kun kotikaupungin yliopistollisessa sairaalassa tehdään samoja tutkimuksia. Perusteeksi riitti, että tutkimus oli määrätty tehtäväksi kyseisessä sairaalassa ja matkakorvaus tuli tilille.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Eiköhän aloittaja ole lähetetty julkisen puolen lähetteellä Coxaan leikkaukseen. Silloin kelakorvaus saadaan pidemmältäkin matkalta kuin lähimmästä keskussairaalasta.
    Minullakin Kela ensin kyseli miksi haen korvausta matkasta toisessa yliopistollisessa sairaalassa tehdystä tutkimuksesta, kun kotikaupungin yliopistollisessa sairaalassa tehdään samoja tutkimuksia. Perusteeksi riitti, että tutkimus oli määrätty tehtäväksi kyseisessä sairaalassa ja matkakorvaus tuli tilille.

    Minä olen aina hakenut lupalapun matkaan etukäteen omasta terveyskeskuksesta.

    Joskus sain loppuvuoden ajaksi ja joskus vain yhdelle matkalle. Toni nämä on parin vuoden takaisia matkoja.

    Äänestä

Tulin kelataksilla coxasta lahteen minulle ei kerrottu että,saisin kelataksin vain hyksistä.kela vaati minun maksamaan 50km taksimaksun.ihmettelin miksi minulle ei kerrottu etten saa taksia tampereelta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pääsen lonkan tekonivelleikkaukseen Tampereen Coxaan lähi kuukausina.
Siellä kertoivat että kelan kustantama kotiin kuljetus inva-taksikyydillä on epävarmaa. Matkaa on 150km
Onko kokemusta kelataksista pitkille matkoille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu