Pääsen lonkan tekonivelleikkaukseen Tampereen Coxaan lähi kuukausina.
Siellä kertoivat että kelan kustantama kotiin kuljetus inva-taksikyydillä on epävarmaa. Matkaa on 150km
Onko kokemusta kelataksista pitkille matkoille?
Miten kotiin Coxan tekonivelleikkauksesta
7
2364
Vastaukset 7
- Anonyymi
Tilaa vaan se taksi jos kyseleen alkaa niin perustele niille perusteellisesti. Tarvitttaessa pyydä joltain neuvoja jollet itseesi luota.
- Anonyymi
Taksi paras vaihtoehto. Osaavat Coxassa arvioida minkälaisen taksin tarvitset, tavallinen kela-kyyti vai paari taksilla monet menevät kotiinsa operaation jälkeen.
- Anonyymi
Nykyisin kelataksien saanti varsinkin tuollaisille pitkille matkoille voi olla hankalaa, kun kuljettaja itse päättää hyväksyykö matkan vai ei. Korvaus taksille koetaan kovin pieneksi, joten ei ehkä haluta olla pitkää aikaa pois kaupungin paremmilta keikoilta.
Polveeni laitettiin tekonivel ja kotiutus tapahtui pyörätuolissa invataksilla. Lonkkaleikkauksen jälkeen tarvitaan ilmeisesti paaritaksi ja niitä löytyy harvemmassa. Ellei kuljetusta saada järjestettyä, sairaalan on pidettävä osastolla tai siirrettävä muuhun hoitopaikkaan (vaikka ambulanssilla) kunnes kuljetus kotiin onnistuu.
- Anonyymi
Kela korvaa kelataksin lähimmästä yliopistollisesta sairaalasta. Jos Coxa on kauempana kun oman keskussairaala niin ei taida onnistua.
Jää sinne hoitoon kunnes pääset julkisilla. On kuulema hyvät ruuat.
Lapissa kulkevat kelataksilla esim. Ivalosta Rovaniemelle jopa Ouluun. 300 -400 km.
Pääasia on onnistunut leikkaus! Sinne vaan.- Anonyymi
Eiköhän aloittaja ole lähetetty julkisen puolen lähetteellä Coxaan leikkaukseen. Silloin kelakorvaus saadaan pidemmältäkin matkalta kuin lähimmästä keskussairaalasta.
Minullakin Kela ensin kyseli miksi haen korvausta matkasta toisessa yliopistollisessa sairaalassa tehdystä tutkimuksesta, kun kotikaupungin yliopistollisessa sairaalassa tehdään samoja tutkimuksia. Perusteeksi riitti, että tutkimus oli määrätty tehtäväksi kyseisessä sairaalassa ja matkakorvaus tuli tilille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiköhän aloittaja ole lähetetty julkisen puolen lähetteellä Coxaan leikkaukseen. Silloin kelakorvaus saadaan pidemmältäkin matkalta kuin lähimmästä keskussairaalasta.
Minullakin Kela ensin kyseli miksi haen korvausta matkasta toisessa yliopistollisessa sairaalassa tehdystä tutkimuksesta, kun kotikaupungin yliopistollisessa sairaalassa tehdään samoja tutkimuksia. Perusteeksi riitti, että tutkimus oli määrätty tehtäväksi kyseisessä sairaalassa ja matkakorvaus tuli tilille.Minä olen aina hakenut lupalapun matkaan etukäteen omasta terveyskeskuksesta.
Joskus sain loppuvuoden ajaksi ja joskus vain yhdelle matkalle. Toni nämä on parin vuoden takaisia matkoja.
- Anonyymi
Tulin kelataksilla coxasta lahteen minulle ei kerrottu että,saisin kelataksin vain hyksistä.kela vaati minun maksamaan 50km taksimaksun.ihmettelin miksi minulle ei kerrottu etten saa taksia tampereelta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 131831
- 81726
- 56708
- 46603
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?40587- 60552
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71536Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44527Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35505- 26501