onko vikasietotilassa suoritettu skannaus jotenkin tehokkaampaa kuin normaali skannaus?
virusskannaus vikasietotilassa?
toope
192135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
..nuo viisaat kertovat.Kaiketi ainakin niitä juttuja jotka ovat toiminnassa ja joita ei voi tarkastaa on tällöin vähemmän.
>virusskannaus vikasietotilassa?
onko vikasietotilassa suoritettu skannaus jotenkin tehokkaampaa kuin normaali skannaus?<
-Ei ole, eikä useilla virustentojunta ohjelmilla edes voi tehdä skannausta vikasietotilassa.
skannata safemodessa ja on nopeampaa ja tarkkaa työtä.
Sellaisilla virustentojunta ohjelmilla joilla voi skannata vikasietotilassa ei tee yhtään mitään.
Se että F-Securella ei voi tehdä skannausta vikasietotilassa, ei tarkoita sitä ettei se olisi tehokkaampaa. On olemassa paljon pöpöjä, jotka lähtevät vasta vikasietotilassa skannaamalla.
Hahhahha!!! Että tässä miehessä on koomikon lahjoja! Uskomaton äijä! Perustele nyt kerrankin noi puheesi! Hehheh! Ei voi enää kuin nauraa tän kuupon kommenteille!
Voin vielä sanoa, että mm. Avastista löytyy vielä tehokkaampikin keino kuin skannaus vikasietotilassa ja se on käynnistystarkistus, jolloin Windows ei lataa vielä senkään vertaa tiedostoja muistiin mitä vikasietotilassa.
Koska F-Secure ei toimi vikasietotilassa, se ei voi olla tämän "asiantuntijan" mielestä tehokkaampaa kuin normaaliskannaus. Taitaa olla suuri syy siihen, ettei F-Secure pysty lopullisesti poistamaan juuri mitään vaan samat örkit hyppäävät silmille joka skannauksessa.
Olisi mielenkiintoista tietää onko tämä tojunta-asiantuntija ikinä itse yrittänyt poistaa viruksia ym. örkkejä näiden kehumiensa ohjelmien "suojaamilta" koneilta.
Minä epäilen kovasti, että hän vain peistailee tänne kovasti ihailemiensa maksullisten ohjelmien mainoslauseita ja hinnastoja. Niitäkin niin sekavasti, että taitaa luetun ymmärtämisen taito puuttua kirjoitustaidon lisäksi.
Tuota en ole tiennytkään. Mikä tekee virustorjunta ohjelmasta huonon, jos sillä voi skannata vikasietotilassa?
Jos virustentojunta ohjelmaa käyttää vikasietotilassa ja JOS siihen virustentojunta ohjelmaan tuleekin joku häiriö, niin tietokone voi mennä täysin jumiin ja sitten onkin enemmän kuin pahassa pulassa.
Kannattaakin käyttää harkiten kaikenlaisten itse asentamiensa ohjelmien käyttöä vikasietotilassa.
No mutta siinäpä vasta hyvä perustelu! Jos ohjelma on tarkoitettu toimimaan vikasietotilassa se toimii siinä yhtä varmasti kuin normaalitilassa. Kaiken lisäksi väitit juuri, että sellaisilla ohjelmilla, jotka toimivat vikasietotilassa ei tee yhtään mitään. Eli vaikka vikasietoskannausta ei koskaan käytettäisikään ohjelma on siitä huolimatta täysin paska, koska siinä on se ominaisuus. Melkein kaikki virustorjuntaohjelmat tai "virustentojuntaohjelmat" niin kuin sinä sanot, on sitä paitsi tehty toimimaan vikasietotilassa, joten sinun logiikallasi millään muulla ohjelmalla ei tee yhtään mitään, paitsi F-Securella, joka ei vikasietotilassa toimi. Olet taas näköjään miettinyt näitä kommenttejasi ihan vimosen päälle.
Turha teille kakaroille on yhtään mitään oikeaa tietoa edes yrittää kertoa.
Kunnolliset virustentojunta ohjelmat,muutkin kuin f-secure,käyttävät skannaukseen kolmea eri tarkistusmoottoria eli tutkaa,joten niiden toiminta on paljon paljon perusteellisempaa kun niiden ilmaisten ja kevyiden virustentojunta ohjelmien, joiden sinä luulet edelleenkin olevan lähes maksullisten veroisia.
Vikasietotila toiminta on tehty aivan muita tarkoituksia varten kuin virustetorjunta ohjelmilla skannausta varten.
"virustetorjunta ohjelmilla"
Aina se yksi kirjain pitää puuttua, muuten ei kai tunnista omaa tekstiään.
Vikasietotila jo nimenä kuvaa, että kone toimii vaikkei kaikki ihan kunnossa olisikaan. Miten se sitten olisi herkempi menemään jumiin, no tietysti saattaa noi maksulliset virustojunnat olla hankalia...
t."kakara"
kun mä nyt olen ihan itse asentanut tämän Winukankin, niin eikö sitä sitten voikkaan käyttää vikasietotilassa. Minkähän takia tämä ominaisuus onkaan sitten Winukkaan lainkaan sisällytetty, jos asentamiaan ohjelmia ei siellä voi hyödyntää. JOS se "virustentojunta" ohjelma jostain syystä häiriöytyisikin, niin so what. Mun koneessani on tuo poweri- ja resettinappula. Yhteyden internettiin saa poikkastua yhden piuhan pistokkeesta irtivedolla. Ja ainahan voi heittää Fdisciä kehiin, formatoida pelkän c:n ja rallatellen ryhtyä asentelemaan. Ei siinä sen kummessa pulassa olla. Tai silpasta Mandraken käynnistyskorppu asemaan ja jatkaa surffailua Linuksilla, joka on toisella kovalevyllä.
>niin eikö sitä sitten voikkaan käyttää vikasietotilassa. Minkähän takia tämä ominaisuus onkaan sitten Winukkaan lainkaan sisällytetty, jos asentamiaan ohjelmia ei siellä voi hyödyntää.<
-Vikasietotila on tehty siksi jotta sen avulla voit tehdä ja pystyy tekemään ja korjaamaan hyvin monia käyttikseesi liittyviä asioita, vikasietotilassa ei ole käynnissä mitään itse asentamiasi ohjelmia,ajureita yms. roippeita häiritsemässä vikasietotilan käyttöä.
>Ja ainahan voi heittää Fdisciä kehiin, formatoida pelkän c:n ja rallatellen ryhtyä asentelemaan.<
Etpä enää käynnistelisi konettasi/käyttistäsi millään korpuilla tai rompuilla ja formatointikaan ei olisi kovin helppo juttu, jos vikasietotilassa esim. viruksentorjunta ohjelma tms. ohjelma sen jostain syystä tai toisesta jumittaisi, menisi sormi sinultakin suuhun ja viisasteluisi näillä palstoillakin tulisi pitkä tauko, pähkäilessäsi miten saat koneesi edes käynnistymään.
suuhun. Ei toki. 98se:n boottidisci korppuasemaan, käynnistetään kone, annetaan tarvittavat käskyt ja kuins' kävikään formatoitu c:. Ja kun on valittu CD-asema tuki niin Windows:in ostettu käyttisromppu asemaan. Kirjoitetaan komento setup ja niin on noin puolentunnin kuluttua käyttis toiminnassa. Tarvittavat ajurit ja ohjelmat olen kerännyt yhdelle rompulle, josta ne on helppo asentaa. Ei siinä nyt niin hirveän pitkä tauko tulisi tänne pääsyyn.
Lainaus vastauksestasi oldenginelle:
"Etpä enää käynnistelisi konettasi/käyttistäsi millään korpuilla tai rompuilla ja formatointikaan ei olisi kovin helppo juttu, jos vikasietotilassa esim. viruksentorjunta ohjelma tms. ohjelma sen jostain syystä tai toisesta jumittaisi, menisi sormi sinultakin suuhun ja viisasteluisi näillä palstoillakin tulisi pitkä tauko, pähkäilessäsi miten saat koneesi edes käynnistymään."
Siis tuo paljastaa, ettet ikinä ole asentanut mitään käyttöjärjestelmää (etkä varmaan virusten"tojuntaakaan"). Sinulla ei pienentäkään hajua mistään asioista, joista puhut täällä asiantuntijana.
Minulla ainakaan ei ole mennyt kertaakaan sormi suuhun, kun tuo sinun mainostamasi "virustojunta" tai joku muu syy on sotkenut koneen vaikka buuttamattomaan kuntoon. Jos XP pro menisi nyt sekaisin, voisin buutata koneeni Linux-CD:ltä parissa minuutissa ja olisin takaisin täällä lukemassa tylsyyksiäsi. Alta puolen tunnin minulla olisi alkuperäinen putipuhdas XP pyörimässä kaikkine tarpeellisine lisäohjelmineen. Tämä johtuu siitä. että teen aina asennuksen jälkeen täydellisen levykuvan C-asemasta.
Vaikka ei olisikaan etukäteen varautunut levykuvalla niin aivan normaalia atk-tukihenkilön (ja asioihin perehtyneen harrastajankin) työtähän tuollaisten asioiden selvittäminen on. Et ole varmaan kuullut, että Windows-koneen voi käynnistää muillakin tavoilla kuin normaalisti ja vikasietotilassa. On monia mahdollisuuksia buutata kone esin. Live-linux tai BartPE-CD:ltä. Tällä tavoin voidaan ajaa virustorjuntaohjelmia normaali-Windowsin ulkopuolelta, tallettaa käyttäjän tietoja (ja vaikka murtaa salasanoja), muuttaa partitioiden kokoa, formatoida kovalevyjä ym. Tai voidaan yksinkertaisesti ottaa kovalevy irti, pistää toiseen koneeseen ja kopioida tärkeät tiedot toiselle levylle. Samalla voidaan poistetutkin tiedostot (joita ei ole päällekirjoitettu) aivan yksinkertaisesti etsiä sopivilla ohjelmilla. Sitten partitiodaan kovalevy järkevämmin kuin tehtaalla, formatoidaan ja asennetaan käyttis ja ohjelmat uudelleen.
Ja huomaa: Kaikki tämä voidaan tehdä internetistä saatavilla ILMAISILLA (ei laittomilla vaan free/open source) ohjelmilla. Ei vaadi kuin pikkuisen ymmärrystä ja kiinnostusta siihen mitä tekee. Ja tietysti aikaa.
Ei ole koskaan ollut koneella maksullista virustorjuntaa tai palomuuria. Ei ole myöskään ollut koskaan viruksia omalla kovalevyllä asti. Tuttavien koneilta, joita maksulliset suojaavat saa olla myötäänsä poistamassa örkkejä (ovat kyllä samalla lähteneet kaupparatsujen alitehoisiin koneisiin myymät mammuttiohjelmatkin).
Tuli pitkä jupina, mutta ainakin kirjoitin sen itse enkä kopioinut tekstiä jostain mainoksista.
Ai että ihan oikeaa tietoa? Sen kun kerrankin sinun taholta näkisi. Kumma kyllä monet sinulle ah niin rakkaat maksullisten ohjelmien valmistajat ihan suosittelevat virusten poisto-ohjeissaan tekemään vikasietoskannauksen. Mutta hehän ovat tietysti väärässä, koska sinä suuressa viisaudessasi niin olet päättänyt. Anna mun kaikki kestää!
...nyt selvää, oliko tuo minun ekana antama neuvo tai ajatus palturia vai totta! he-heh
Näin sivusta seuranneena sanoisin, että vikasietotilan kannattajat voittivat selvästi. On sen verran huteralla pohjalla nuo vastaväitteet että.