Aviopuolison omaishoitaja

Anonyymi-ap

Avioliittossa se yleensä menee niin, että sitten kun ikää tulee ja kumppani alkaa sairastamaan, niin silloin aviopolisosta tulee omaishoitaja.
Samanlainen tilanne ei ole yksin elävillä, että heistä tulisi kumppanin omaishoitajia, koska heillä ei ole kumppania, joten se koskettaa avioliitossa olevia..
Yhteistä elämää eletty hyvinkin pitkään, että sitten yli 80 vuotiaana tuleekin tilanne, että ollaan toisen omaishoitaja.
Enoni on yli 85 vuotias ja on vaimonsa omaishoitaja, tosin kotona hoitaminen päättyi ja enon vaimo joutui hoitokotiin, kun kotona ei hoitaminen ei enää onnistunut.
Tosin enoni käy joka päivä vamonsa luona ja viettää siellä aikaa useita tunteja päivässä ja siinä enon päivät kuluvatkin.
Enoni on todennut, että heillä ei ole elämässä enää mitään, odottavat ainostaan täältä poispääsyä, kun syvästi uskovia ovat.
Enon poika käy silloin tällöin, hänelläkin on matkaa useita satoja kilometrejä.

Olen minä käynyt aina silloin tällöin katsomassa enoa ja hänen vaimoaan hoitokodissa, mutta ei minua voida velvoittaa käymään joka päivä ja monta tuntia istumassa hoitokodissa, kun matkaa on kuitenkin yli 100km ja minulla oma elämä ja omat tekemiset päivittäin.
Olen ollut syöpäsairaan isäni omaishoitaja loppuun asti, kun isä halusi olla omassa kodissa loppuun asti.

9

984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näinhän se on. Minusta yli 70-vuotiasta ei voi vaatia ryhtymään omaishoitajaksi, sellainen pitäisi lailla kieltää. Omaishoitajuus on usein ympärivuorokautista työtä, ei vanha ihminen sellaiseen pysty tukitoiminkaan ja vaikka kuinka paljon maksettaisiin.

      Meillä on selvää, että lapsia ei vaadita ryhtymään ansiotöihin. Miten sairaita vanhuksia vaaditaan hoitamaan toisiaan ja siitä maksetaankin hieman.

      Tiedän olevan yli 85-vuotiaitakin omaishoitajia. Miten tämä on mahdollista sivistysvaltiossa? Sosiaali- ja terveydenhoitopuolella on puutetta tekijöistä, työ raskasta ja palkka huono. Ja kuitenkin heillä on sentään työajat ja lomat. Miten nämä 85-vuotiaat jaksavat ympärivuorokautista työtä vuositolkulla? Ilman työaikoja ja lomia vielä pienemmällä palkalla? Mitä tämä on? Vanhusten riistoa ja orjuuttamista!

      • Anonyymi

        Kyllä sekin riippuu missä kunnossa ovat, tunnen monta yli 80 vuotiasta jotka ovat hyväkuntoisia , ja hoitelevat toinen toistaan , mutta jos paha dementia tulee niin silloin ei pysty nuorempiakin yksin hoitelee se on kamala sairaus .
        Joten jos toinen pystyy laittamaan ruuat ja hoitelemaan kotia siten että siivooja käy parikertaa kuukaudessa , ja hoitelemaan lääkkeiden annostukset siihen tarkoitettuun rasiaan niin voi ihan hyvin hoidella puolisoaan . Mutta jos nähdään että sen hoitajan kunto huononee niin sen omaishoitajuus on arvioitava uuudelleen .
        Eräs nainen tuli tervehtimään 600 km päästä ystävätärtään ihan omin jokin pikku autollaan ja viikon kuluttua ajeli saman matkan takaisin oli 83 vuotias , joten kun näki hänen ketteryytensä niin kukaan ei uskonut häntä sen ikäiseksi . Harrasti voimistelua eläkeläisten tåryhmässä vapaa aikanaan


    • Anonyymi

      Onhan se monen kohtalo että toinen hoitaa toista kun ikää tulee, niin avio kun avoliitossakin . Toiset hoitavat ja toiset laitetaan hoitokotiin riippuen monista asioista .
      Minun täti ja setä elivät muutamaa kuukautta vaille sata vuotta ja hoitivat toinen toistaan kykyjensä mukaan. Saivat olla yhdessä viimeiseen asti , ja kun yksi kuoli meni toinen parinviikon päästä perässä .
      He olivat yhdessä olon perikuva viimeiseen asti.

      • Anonyymi

        Tämä juuri, tätä minäkin elän ja siinä on se elämän tarkoitus - yhdessä viimmeiseen asti niin pitkälle kuin se on mahdollista. Käytän itse maksettua ulkopuolista apua, joka on myös mahdollisuus.å


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä juuri, tätä minäkin elän ja siinä on se elämän tarkoitus - yhdessä viimmeiseen asti niin pitkälle kuin se on mahdollista. Käytän itse maksettua ulkopuolista apua, joka on myös mahdollisuus.å

        Ulkopuolisten suhtautuminen, kyselyin, on enemmänkin pintapuolista - No, mitäh? elääkö se vieläkin. Ei tätä voi ymmärtää ennen kuin osuu omalle kohdalle.


    • Anonyymi

      Usein maaseudulla ollaan puolison omasihoitajana...

    • Anonyymi

      Ei mitään, eikä ketää velvoiteta - se tehdään mikä jaksetaan.

      • Anonyymi

        Miten itselleni on selviäminen jokainen tunti rikkaus, eihän sitä pysty kenellekään edes perustelemaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      178
      1476
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1061
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      745
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      660
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      29
      653
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      653
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      184
      604
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    Aihe