Aviopuolison omaishoitaja

Anonyymi-ap

Avioliittossa se yleensä menee niin, että sitten kun ikää tulee ja kumppani alkaa sairastamaan, niin silloin aviopolisosta tulee omaishoitaja.
Samanlainen tilanne ei ole yksin elävillä, että heistä tulisi kumppanin omaishoitajia, koska heillä ei ole kumppania, joten se koskettaa avioliitossa olevia..
Yhteistä elämää eletty hyvinkin pitkään, että sitten yli 80 vuotiaana tuleekin tilanne, että ollaan toisen omaishoitaja.
Enoni on yli 85 vuotias ja on vaimonsa omaishoitaja, tosin kotona hoitaminen päättyi ja enon vaimo joutui hoitokotiin, kun kotona ei hoitaminen ei enää onnistunut.
Tosin enoni käy joka päivä vamonsa luona ja viettää siellä aikaa useita tunteja päivässä ja siinä enon päivät kuluvatkin.
Enoni on todennut, että heillä ei ole elämässä enää mitään, odottavat ainostaan täältä poispääsyä, kun syvästi uskovia ovat.
Enon poika käy silloin tällöin, hänelläkin on matkaa useita satoja kilometrejä.

Olen minä käynyt aina silloin tällöin katsomassa enoa ja hänen vaimoaan hoitokodissa, mutta ei minua voida velvoittaa käymään joka päivä ja monta tuntia istumassa hoitokodissa, kun matkaa on kuitenkin yli 100km ja minulla oma elämä ja omat tekemiset päivittäin.
Olen ollut syöpäsairaan isäni omaishoitaja loppuun asti, kun isä halusi olla omassa kodissa loppuun asti.

9

848

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näinhän se on. Minusta yli 70-vuotiasta ei voi vaatia ryhtymään omaishoitajaksi, sellainen pitäisi lailla kieltää. Omaishoitajuus on usein ympärivuorokautista työtä, ei vanha ihminen sellaiseen pysty tukitoiminkaan ja vaikka kuinka paljon maksettaisiin.

      Meillä on selvää, että lapsia ei vaadita ryhtymään ansiotöihin. Miten sairaita vanhuksia vaaditaan hoitamaan toisiaan ja siitä maksetaankin hieman.

      Tiedän olevan yli 85-vuotiaitakin omaishoitajia. Miten tämä on mahdollista sivistysvaltiossa? Sosiaali- ja terveydenhoitopuolella on puutetta tekijöistä, työ raskasta ja palkka huono. Ja kuitenkin heillä on sentään työajat ja lomat. Miten nämä 85-vuotiaat jaksavat ympärivuorokautista työtä vuositolkulla? Ilman työaikoja ja lomia vielä pienemmällä palkalla? Mitä tämä on? Vanhusten riistoa ja orjuuttamista!

      • Anonyymi

        Kyllä sekin riippuu missä kunnossa ovat, tunnen monta yli 80 vuotiasta jotka ovat hyväkuntoisia , ja hoitelevat toinen toistaan , mutta jos paha dementia tulee niin silloin ei pysty nuorempiakin yksin hoitelee se on kamala sairaus .
        Joten jos toinen pystyy laittamaan ruuat ja hoitelemaan kotia siten että siivooja käy parikertaa kuukaudessa , ja hoitelemaan lääkkeiden annostukset siihen tarkoitettuun rasiaan niin voi ihan hyvin hoidella puolisoaan . Mutta jos nähdään että sen hoitajan kunto huononee niin sen omaishoitajuus on arvioitava uuudelleen .
        Eräs nainen tuli tervehtimään 600 km päästä ystävätärtään ihan omin jokin pikku autollaan ja viikon kuluttua ajeli saman matkan takaisin oli 83 vuotias , joten kun näki hänen ketteryytensä niin kukaan ei uskonut häntä sen ikäiseksi . Harrasti voimistelua eläkeläisten tåryhmässä vapaa aikanaan


    • Anonyymi

      Onhan se monen kohtalo että toinen hoitaa toista kun ikää tulee, niin avio kun avoliitossakin . Toiset hoitavat ja toiset laitetaan hoitokotiin riippuen monista asioista .
      Minun täti ja setä elivät muutamaa kuukautta vaille sata vuotta ja hoitivat toinen toistaan kykyjensä mukaan. Saivat olla yhdessä viimeiseen asti , ja kun yksi kuoli meni toinen parinviikon päästä perässä .
      He olivat yhdessä olon perikuva viimeiseen asti.

      • Anonyymi

        Tämä juuri, tätä minäkin elän ja siinä on se elämän tarkoitus - yhdessä viimmeiseen asti niin pitkälle kuin se on mahdollista. Käytän itse maksettua ulkopuolista apua, joka on myös mahdollisuus.å


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä juuri, tätä minäkin elän ja siinä on se elämän tarkoitus - yhdessä viimmeiseen asti niin pitkälle kuin se on mahdollista. Käytän itse maksettua ulkopuolista apua, joka on myös mahdollisuus.å

        Ulkopuolisten suhtautuminen, kyselyin, on enemmänkin pintapuolista - No, mitäh? elääkö se vieläkin. Ei tätä voi ymmärtää ennen kuin osuu omalle kohdalle.


    • Anonyymi

      Usein maaseudulla ollaan puolison omasihoitajana...

    • Anonyymi

      Ei mitään, eikä ketää velvoiteta - se tehdään mikä jaksetaan.

      • Anonyymi

        Miten itselleni on selviäminen jokainen tunti rikkaus, eihän sitä pysty kenellekään edes perustelemaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      20
      3193
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      16
      2092
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      361
      1865
    4. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      237
      1864
    5. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      31
      1467
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      30
      1390
    7. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      22
      1207
    8. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      67
      1162
    9. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      64
      1029
    10. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      54
      997
    Aihe