Näkyy olevan paljon vapaana asuntoja, osaako joku kertoa nykytilanteen lohtajan kerrostalo asunnoista? esim mikä menninkäisentien talo tai jopa rappu olisi rauhallinen? eli asuisi asiallista porukkaa ja saisi asua rauhassa?
Hyvät Pietarin vuokra asunnot?
Anonyymi-ap
11587
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Levottomia ovat aina olleet ja tulevat olemaan jatkossakin..Samoin niihin ei enää asumistukea heltiä.
Kyllä heltiää jos tulot ei ylitä rajoja, rajat tosin voi kohta muuttua
B-rapussa saa asua kyllä ihan rauhassa. Tulin juuri Uranuksesta ja ajattelin ruveta nukkumaan. Omalaatuista mutta asiallista porukkaan asuu täällä.
Suurimmassa osassa saa olla rauhassa, vaan sitten on näitä häiriköitä siellä täällä.
Kävin parissa Pietarin rivari/luhtitalo asuntonäytössä hiljattain. Hyvin usean asunnon pihoilla lojui oluttölkkejä, parkkipaikoilla oli romuksi potkittuja autoja ja lisää oluttölkkejä, tupakantumppeja leviteltynä pitkin pihoja, asunnot oli sisältä sen näköisiä kuin siellä olisi yritetty hajottaa ja polttaa jokainen mahdollinen paikka. Yhden asunnon oven pieleen oli kasattu kottikärryllinen tupakantumppeja täynnä olevia maitopurkkeja. Ulkoseinissä kengänjälkiä, polkupyörät hajotettuna telineissään jne.
Nopeasti vilkaistuna myös kerrostaloalueiden pihat eivät näyttäneet sen paremmilta. Asunnot ja alueet nähtyäni totesin oman tilanteeni olevan erittäin hyvin ja ettei vuokra-asunnon hakeminen Pietarilta ole tarpeellista.
Totta turiset. On monesti tullut mieleeni, että mitä mahtanevat ne huoltomiehet tehdä töikseen, kun mitään kohtaa ei kunnosteta eikä siivota. Luulisi, että pihoilla kulkiessaan he huomaisivat epäsiisteydet ja laittaisivat paikkoja kuntoon. Mutt kun ei, niin ei.
Jos vain saat muualta asunnon, niin älä muuta Pietarin kalliisiin, epäsiisteihin , häiriöalttiisiin ja asumiskelvottomiin kämppiin.
Samaa olen jo kullut että luhti ja rivari asunnot/alueet on kuulema pahimpia ja kehoittanut samaa että älä muuta pietarin asuntoon ovat kuulema pääosin levottomia eikä saa asua rauhassa.
Luin kuitenkin toiselta paikkaa et kuulema sammonkaaren ja velhontien asunnot olisi erittäin rauhallisia? ja jopa pari kerrostaloa lohtajalla olisi ihan rauhallisia?
Maahisentien kerrostalot nykyään rauhalisia. Rempattuja vielä saunat ja kaikki.
Puomitie on hyvä
Läski- Jykä asui tornilla ja voltti ja muita Jokelaisia myös. No on tästä jo 30 vuotta aikaa, eli sielläkin varmaan rauhallista.
Rauhallisia on kaupungin vuokratalot :D