Voi noloudenhuippu

Anonyymi-ap

Nyt kesällä on yhdet häät...kutsukortissa oli toive: lahjaksi mieluummin vähintään 100€/juhlija maksu etukäteen ja tilinumero.
Onhan se yksi tapa rahoittaa omat häänsä jos on puo auki...

5

727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaa, no mä oln aina vaan tyytyväinen, kun lahjapyyntinä on rahaa ja tilinumero perässä. Pääsee niin jumalattoman paljon helpommalla, kun ei tarvitse ravata kaupoissa etsimässä jotain rojua. Ostakoon ite mitä tahtovat. Mä pääsen mielelläni helpolla.

    • Anonyymi

      Tietenkään et osallistunut noin torkeään kerjäykseen?
      Lähetithän sen sijaan onnittelukortin?

    • Anonyymi

      Ohhoh, tuollaiset maksullisen hääjuhlat jäisivät kyllä minulla väliin.

    • Anonyymi

      Syömään ja juomaan ootta valmiita kyllä

    • Anonyymi

      Nämä kerjuuhäät on aika out. Saa olla tosi tarkkana näiden kanssa, ettei munaa itseään rahaa pyytäessä.
      Meillä on kokemusta muutamista häistä, joihin on kutsuttu vieraiksi ja on ollut rahalahjatoiveet tilinumeroineen. Yhdet häät oli sellaiset, jossa kerättiin rahaa (muka) häämatkaa varten, joten vaimoni laittoi sinisilmäisesti meiltä tilille 300€, kun oli sentään läheisestä sukulaisesta kyse.
      Vaan mitäpä sitten tapahtui... Tuolla häälahjarahalla maksettiin todellisuudessa sulhasen velkoja, joita oli kertynyt melkoisesti ja häät oli järjestetty ihan kulissiksi. Pari olikin käynyt vihittävänä jo paljon aiemmin. Se häämatka sitten, tekivät sellaisen Turkin valtion sponssaaman 129€ matkan, että saivat kuvia facebookiin päivityksiin. Tunsimme itsemme jotenkin petetyiksi.

      Toiset häät olivatkin sitten, että sukulaiset olivat vahingosta viisastuneet, kun oli taas rahalahjakeräys ja häämatkaa varten, niin olikin hankittu valmis matka porukalla ja siitä tehty oikein kunnon "vittuilu seremonia" todella jalossa muodossa, kun sitä matkalahjaa luovutettiin pienen matkalaukun kera ja oli sellainen matka, että sinne oli käytännössä pakko lähteä, jos mieli saada jotain hyötyä siitä lahjasta, ei voinut vaihtaa rahaksi ja matkalle lähtiessä piti olla todella omaakin rahaa, eli käyttää sitten niitä lahjaksi saatuja rahoja siihen matkaan. Ikinä en ole nähnyt niin hienoa vittuilua tähän rahan kerjäykseen liittyen, kun siitä oli se ohjelmanumero tehty. Osalta vieraista se meni tietysti täysi yli hilseen ja mutta osalla petti pokka ja heidän oli pakko mennä ulos nauramaan ;D Voi sitä olla joskus todella hauskaakin häissä...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      97
      2808
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      52
      2098
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2067
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      59
      1785
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      155
      1622
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1306
    7. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      80
      991
    8. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      67
      978
    9. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      70
      972
    10. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      131
      962
    Aihe