Miksi pt ensihoito?

Anonyymi-ap

Tuli vaan mieleen, miksi koko perustason ensihoitoa järjestetään Suomessa ambulanssin näkökulmasta? Perustason ensihoitaja kykenee osallistumaan äkillisesti loukkaantunene tai sairastuneen potilaan hoitoon osana moniammatillista työryhmää.
Kuitenkin pt-ensihoitajien työpaikat kiven alla pelastuslaitoksilla. Pelastuslaitokset varaavat näitä pt ensihoitajien paikkoja palomiehille. Ottavat mieluummin palomiehen ja järkkää sille lisäkoulutuksen paikallisessa amiksessa pt ensihoidosta, kuin että rekrytoisi "oikeita" opiskelleita pt:itä sinne.

Miksi palomiehet edes ajavat ambulanssia? Ainakin ennen ensihoidon lisäkoulutusta palomiesten ensihoito-osaaminen oli "happea ja huopaa" ja sairaalaan, muusta ei tiedetty/tiedetä.

Vasta valmistuneen perustason realistinen eka työpaikka on joko sairaalassa tai jossain yksityisellä kuskaamassa Herttoja sairaalaan kiireettömänä. Miksi näin? Perustason ensihoitaja on akuuttihoitotyön ammattilainen, mutta silti työmahdollisuudet rajoittuu alkuunsa yksityiselle mummokuskiksi tai kesätyöpaikkaan pelalla. Miksi, miksi, miksi? Johan tossa siirtoajossa taidot ja tiedot menee ihan hukkaan, tai ainakin paksun ruosteen alle.

Ja jos joku tämän perustelee, jatkokysymys on, miksi koko perustason ensihoito on? Lisää vaan AMK-alotuspaikkoja ympäri Suomen ja kaikki sinne. Kohti itsenäisen hoitotason työtähän tuo ensihoitokenttä näkyy olevan menossa.

terveisin, 2024 valmistuva, tulevia urasuunnitelmia pohtiva pt-enska

6

2759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Haapavesi 12.08.2023 16:35:09 tieliikenne­onnettomuus: keskisuuri
      oli: tieliikenneonnettomuus: pieni

      Henkilöauto suistui ojaan Aittokyläntiellä. Ensihoito kuljetti yhden henkilön pakkohoitoon.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        💋 ­­N­y­m­­f­­o­­­m­­­a­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#179004112

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Laukaa 13.08.2023 7:28:42 tieliikenne­onnettomuus: keskisuuri

      Ysitiellä Kalliosalmen sillan lähellä sattui kahden henkilöauton nokkakolari. Autot vietiin sairaalaan tarkastettavaksi.

    • Anonyymi

      Vain omat ajatukset lääkäri tappaa, ja aloittaa sydän elvytyksen
      Palomies Savo tanssit menevä taksi- ei ota kyytiin palomies elvytänkin umpisuoli leikkaus soitot naislääkäri pohjois Suomi Oulainen Päivi hoitaja kierros tanssit

    • Anonyymi

      Kalakeitto 26.12.2023 13:31:20 liikennevälinepalo: pieni

    • Anonyymi

      😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

      🔞 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/girl4love

      🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2675
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      57
      2655
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      184
      2625
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      71
      2272
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      74
      2134
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      41
      2125
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2015
    8. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      73
      1626
    9. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      146
      1487
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      2
      1385
    Aihe