Kavallus Hope-yhdistyksessä

Anonyymi-ap

Olisiko syytä tutkia muitakin yhdistyksiä kuin Hope-yhdistystä. Monessa yhdistyksessä taloudenhoitaja yksin käsittelee yhdistykselle kuuluvat rahat. Kaikista tuloista ei ole mitään kuittia jos on vaikka ruokamyyntiä ja ateriat maksetaan käteisellä eikä kuittia anneta. Silloin varoista on todella helppo kavaltaa itselle vaikka miten paljon. Hallituksen jäsenet sekä muut jäsenet on helppo pitää täysin pimennossa rahatilanteesta. Luulen että kavaltamista tapahtuu muuallakin kuin vain Hope-yhdistyksessä. Tänään oli ylen sivulla uutinen juurikin tuosta Hope-yhdistyksestä, mutta syytä olisi varmasti tarkastella muitakin yhdistyksiä ja niiden rahaliikennettä.

https://yle.fi/a/74-20037894

6

2276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä on hyvä esimerkki kavaltamismahdollisuudesta. Lahjakortteja tulee mutta mitenkään ei kontrolloida ketkä niitä käyttävät ja kenelle ne annetaan. Tällaista tapahtuu varmasti monessa yhdistyksessä ja kyseessä voi olla todella suuriakin summia vuosittain mitä menetetään vääriin käsiin. Tilaisuus tekee varkaan, Se pitää täysin paikkaansa.
      https://yle.fi/a/74-20038912

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        😍 ­­N­­y­­m­f­o­­­m­­­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17900422u

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Taas kavallus, Uus Hoi Sie- yhteisössä Lappeenrannassa. Rahat eivät saisi olla yhden henkilön takana. silloin on erittäin helppo kavaltaa osa rahoista itselle. Tässä rikosnimike törkeä kavallus.

      https://yle.fi/a/74-20040563

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      HOPE- yhdistyksen kavaltajat joutuvat oikeuteen. Ylessä oli tänään juttu. Lahjakortteja on käytetty omiin ostoksiin, sekä annettu lähipiirin käyttöön.

      https://yle.fi/a/74-20157504

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      95
      4751
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      232
      1922
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      78
      1512
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1160
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      323
      1100
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1080
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1079
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1047
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1009
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      964
    Aihe