Toimittajat moraaliposeeraavat eivätkä ymmärrä omaa alaansa

Anonyymi-ap

Toimittaja toisensa perään päivittelee kuinka paljon uhrataan atlantille kadonneen sukellusveneen etsintöihin ja uutisointiin verrattuna mereen hukkuviin laittomiin siirtolaisiin. Näihin kun ei uhrata samaa huomiota. Kyseessä on tyylipuhdas moraaliposeeraus. Minäpä välitän; he syyllistävät. Kyseessä on suorastaan poliittinen kannanotto tyyliin: raharikkaita yritetään pelastaa mutta köyhät hukkukoot. On olemassa vanha sanonta että yksilöiden (rikas tai ei) kuolema on UUTINEN, joukon kuolema on Tragedia, iso porukan kuolema on vain tilasto.
Luopukaa jo tuosta moraali aspektista että kapitalisteilla ei ole sydäntä . Kuulostatte kommareilta. esim IL tänään:Sukellusveneen pelastusoperaatio on irvikuva siitä, miten kadonneita ihmisiä kohdellaan. Nyt viiden henkilön kohtalo on isompi puheenaihe kuin yli 600 ihmisen kuolema.Jälleen kerran tragedia toisensa perään todistaa sen, miten kohtelemme heikompiosaisia. Täyttä peeetä.

6

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ne on jo kuolleet. Voidaan palata mamujen veneretkiin.

    • Anonyymi

      Avaajalla ei ole mitään käsitystä tiedottamisesta.
      Kyse ei ole moraalista, vaan uutisarvosta. Media toimii uutisarvon perusteella.

    • Anonyymi

      Juuri siksi otsikossa lukee että toimittajat eivät ymmärrä omaa alaansa. Kysymys on uutisarvosta ja siksipä tästä sukellusveneestä kirjoitellaan. Toimittajat itse sen sijaan hyve signaloivat ja käyttävät tilaisuutta moraaliposeeraukseen. Ei siis ole mitään syytä (bleeding heart liberal) toimittajien ihmetellä kun ei lukija suhtaudu yhtä intohimoisesti kun iso porukka elintaso kärkkyjiä uppoaa vähän väliä meren pohjaan. Erikoista asiassa on se että lehtitalot ja media julkaisijat antavat foruminsa moiselle moraaliposeeraukselle.

    • Anonyymi

      Egon ei välttämättä tarvitse olla enää siinä tilanteessa, että sitä tarvitsi kasvattaa reagoimalla 600 henkilön olevan tärkeämpi. Kaikkeen turtuu eikä omalla kannanotolla ole mitään arvoa. Hyvä ja paha, moraalia ymmärtää tärkeämpi nostattaakseen itseä. Sitä turtuu maailmalla tapahtuviin asioihin. Ja ne joihin ei pysty itse vaikuttamaan eivät valitettavasti ole sellaisia joiden takia pitäisi tuntea syyllisyyttä. Vähän sama kuin kehitysapu opetuksena eikä parempana hetkenä. Opetus auttaa pitkässä juoksussa. Jälkimmäinen luo enemmän ahdinkoa kun on enemmän suita ruokittavana. Anna miehelle kala, täytät hänet päiväksi. Opeta mies kalastamaan niin syötät hänet loppuelämäksi. Ei se tarkoita, että nauttisi muiden kuolemista vaan realismi siinä maailmassa joiden faktojen kuvittelee olevan totta on vaan jotain mikä vaatii jo jotain. Sanoin tämän joskus ja joku samassa pöydässä istuva oli heti hyökkäämässä kuin haluaisin ihmisten kuoleman nälkään. Sanoin jälkimmäisen napakasti niin hiljentyi. Toki omaan tajuntaan on piirtynyt faktat siitä, että maailma on sadassa vuodessa menettänyt resurssejaan kertakäyttökulttuurin, kulutuksen ja ylikansoituksen takia niiin ettei tulevaisuudessa ole enää paikkaa missä elää. Syyllinen itsekin ja oma sukupolveni sekä edeltäjät. Itsekästä? Kyl se on.

      Ps. Kapitalistit ja kommunistit muistakaa, että äärikapitalismi ja kommunisti kohtaavat nykymaailman kaltaisessa tilanteessa. Mm. Pankkien omistamat asunnot joihin ei olisi oikeasti varaa, leesatut uudet (koska pakko saada) autot joihin vain käyttöoikeus on tehtaille kapitalismia ja kansalaisille kommunismia. Moni vastakohta ovat äärimmäisyiksillään jo sama asia.

      Stiiiing

    • Anonyymi

      Ylikansoittuminen on asia mistä ei haluta puhua ja siitä johtuu tuo laittomien muuttajien lähteminen tuonne merille ja hukkumisia tulee tapahtumaan lisääntyvissä määrissä. Lautoilla ajelehtivat ihmiset ovat kaikki miehiä jotka ovat jättäneet vaimonsa ja lapsensa kitumaan ja kuolemaan nälkään.
      Eurooppa ei pysty ottamaan kaikkia miehiä joita on tulossa miljoonittain ja kohta kaikki maihin mereltä pyrkivät käännytetään takaisin mikä on kaikkein paras näille jotka eivät huolehti perheistään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2165
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      340
      1401
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1365
    4. 168
      1271
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1061
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      910
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      839
    Aihe