Niin, haluaisin kännykkääni soittoääneksi Elämän pyörteissä -sarjan tunnusmusiikin. Koska puhelimeni on Siemens C35, en saa sitä tilattua, vaan se pitäisi säveltää itse. Joten, olisikohan jollakin tietoa sävellysohjeesta tai siitä, mistä nämä ohjeet voisin saada. Ohjeet voivat olla myöskin Nokiaan tai Erkkiin, osaan kyllä säveltää niistäkin! Toivottavasti joku osaa auttaa! Kiitos.
Elämän pyörteissä
-V-
1453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
...ohjekirjaa lukemalla oppii tuon. Tai jos ei siellä ole, niin etsi jostain säveleditorille tarkoitettuja melodioita, niitä naputtelemalla opit kyllä logiikan.
Periaatteessa ja karkeasti menee jotenkin näin...
1-8 on nuotit alhaalta ylös, muistaakseni * siirtyy seuraavaan oktaaviin(?), 9 on hiljaisuutta ja # saa korotettua tai laskettua nuottia. Mitä pidempään painat nappulaa, sitä pidempi on myös nuotti.
Helpoiten oppiminen käy, kun kokeilee ihan käytännössä.
Elämän pyörteissä-sarjan soittoääntä en ole ainkaan itse nähnyt vielä missään, kai se sekin joskus tulee jos joku jaksaa väsätä.