Tuleekohan uusia Hasoja enää myyntiin?

Anonyymi-ap

https://www.rakennuslehti.fi/2023/06/asumisoikeusasuntojen-rakentaminen-lopetetaan-yllattaen-katastrofaalisia-linjauksia-kohtuuhintaisille-asuntotoimijoille/ Jos tämä menee läpi, miten reagoivat Haso, Asuntosäätiö, TA, Avain... Tarkoittaako tämä sitä että tukeminen lopetetaan mutta uusia saa vielä rakentaa? Vaikka kyseessä on vasta esitys eikä päätöksiä ole tehty, kannattaako enää yrittää osallistua syksylle aikataulutettuihin hakuihin? Helsingissä varmasti tarvitaan jatkossa paljon kohtuuhintaisia asuntoja. Monille on tässä tilanteessa mahdotonta saada lainaa edes omistusyksiötä varten. Vanhoissa asoissa asuu hyvätuloisia tai suuren omaisuuden kerryttäneitä. Toivottavasti näitä asioita tarkastellaan jokaisesta näkökulmasta ennen lopullista päätöstä.

9

1465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huolestuttavan kiivas tahti ollut, kustannukset karkaa käsistä ja vuokrat nousee pilviin vanhoilla siitä hyvästä koska asukkaat vastaavat koko kannasta.

    • Hallitusohjelman kirjaus asumisoikeusasuntojen uudistuotannon tukemisen kokonaan lopettamisesta alkaa vaikuttaa aikaisintaan ensi vuoden valtion budjetin kautta - jos jo syyskuussa budjettiriihessä Orpon hallitus päättää vetää kylmästi henkselit yli vanhalta pohjalta virkamiesten valmistelemassa pohjaehdotuksessa varmaankin ARA:lle yhä esitettävät valtuudet myöntää vielä vuonna 2024 ainakin nyt jonkin verran valtion takaamia korkotukilainoja edelleen myös asumisoikeusasuntojenkin uudistuotantoon. Itse veikkaan että ensi vuodeksi hallitus vasta esim. puolittaa ARA:n asolainavaltuudet - ja vasta sitten vuoden 2025 budjettiin niitä ei olisi tulossa enää yhtään (jos hallituksen puolueet eivät yhdessä ennen v. 2025 budjetista päättämistä oivalla, että asotuotannon ainakaan ihan kokonaan lopettaminen ei ollutkaan ihan loppuun asti ajateltu päätös).

    • Anonyymi

      Täysin mahdollista, että ei rakenneta uusia ASOja. Aika iso ja merkittävä muutos asuntopolitiikkaan. Tosin hallitus vaihtuu taas viimeistään neljän vuoden kuluttua ja silloin voi taas puhaltaa uudet tuulet. Mutta eiköhän tuo Aso-rakentaminen ehdi mennä sitä ennen jäähylle muutamaksi vuodeksi

    • Anonyymi

      Yhteiskunnan tuki ASOihin on takaus ja korkotuki. Korkotuen omavastuu on uudessa korkotukilaissa 2,5% ja edellisessa 3,5%. Lainan korot huitelee siellä 4prossan tietämissä joten 2017korkotukilain mukaisissa lainoissa valtion tuki on vaan 0,5% koroista.
      Rakentamislainathan tulee ihan tavallisilta rahoituslaitoksilta eli yhteiskunta ei lainaa niitä rahoja. Eli ei ASO-rakentaminen välttämättä pysähdy kokonaan, mutta onko kenelläkään toimijalla enää mitään halukkuutta alkaa rakentamaan asuntoja ASO-lain mukaisesti ilman valtion korkotukea.

      Toisaalta ASO-järjestelmän seisauttaminen nykytilanteeseen voi olla hyväkin asia, koska silloin ASOn idea alkaa jossain vaiheessa toteutua kun talojen lainakanta pienenee ja tämä alkaa näkymään myös vuokrissa. Toki tähän menee 25-40 vuotta koska lainat ovat takapainotteisia ja ASO-rakentaminen on viimeisen vuosikymmenen aikana ollut paljon vilkkaampaa kun alkuaikoina ja ASOjen rakennuskanta on varsin tuoretta.

      • Anonyymi

        Ainakin pk-seudulla vapautuvat suuremmat aso-asunnot on rakennettu enimmäkseen 90-luvulla, joten enpä tiedä rakennuskannan tuoreudesta. Uudempia ei vapaudu läheskään yhtä usein tarjolle ja joissain kohteissa isompia perheasuntoja ei edes ole, tai on vain pari hassua joissa vaihtuvuus on hyvin vähäistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ainakin pk-seudulla vapautuvat suuremmat aso-asunnot on rakennettu enimmäkseen 90-luvulla, joten enpä tiedä rakennuskannan tuoreudesta. Uudempia ei vapaudu läheskään yhtä usein tarjolle ja joissain kohteissa isompia perheasuntoja ei edes ole, tai on vain pari hassua joissa vaihtuvuus on hyvin vähäistä.

        Ennen vuotta 2000 Hasoja oli rakennettu 13kpl, vuosien 2000-2009 välisenä aikana 41kpl, vuosien 2010-2019 välillä 41kpl ja sitten 2020-2023 valmistuu 25kpl ja sitten ne jotka valmistuu vuoden 2023 jälkeen lienee tällä hetkellä rakenteilla n.8kpl eli kyllä tuo minusta aika tuoreelta rakennuskannalta näyttää.
        Nopeasti laskien vuonna 2022 tai ennen valmistuneiden talojen lainoista on vielä 77 prosenttia maksamatta ja sen jälkeen on vielä rakenteilla tai valmistunut lähemmäs 20 rakennusta.

        Kaukana ollaan HASO-taloissa siitä ajankohdasta, että rakentamislainat olisi maksettu


    • ARA on näyttänyt 27.6.23 vihreää valoa Haso Pomeranssin (ja Heka Vuosaari Maustetehtaankatu 2:n) rakentamiselle - pääurakoitsijana Lujatalo. Jos tämä hanke lähtee rakenteille jo lähiaikoina, niin kohde ehtinee ennen vuoden vaihdetta vielä vanhoilla numeroilla haettavaksi - ja joka tapauksessa kun tällä kohteella on nyt siis jo ARA:n osapäätös, niin Orpon hallituksen tulevat päätökset asouudistuotannon alasajon tukemisen lopettamisesta eivät ainakaan tätä uutta hanketta vielä torppaa.

      Jos Haso Pomeranssi kiinnostaa, niin ks. täältä rakennuslupapäätös ja sen liitteet:

      https://dev.hel.fi/paatokset/asia/hel-2021-013851/ylja-2022-1/ - Rakennuslupahakemus, 14-kerroksisen asuinkerrostalon (0121) rakentaminen osana korttelikokonaisuutta, 54187/7, Gustav Pauligin katu 2a/Vuotie 51a, Helsingin kaupungin asuntotuotanto/Haso Pomeranssi

    • Anonyymi

      Tämäkin vielä. Katu odottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      86
      1819
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1278
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1100
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      966
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      78
      902
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      84
      840
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      826
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      819
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe