Tuleekohan uusia Hasoja enää myyntiin?

Anonyymi-ap

https://www.rakennuslehti.fi/2023/06/asumisoikeusasuntojen-rakentaminen-lopetetaan-yllattaen-katastrofaalisia-linjauksia-kohtuuhintaisille-asuntotoimijoille/ Jos tämä menee läpi, miten reagoivat Haso, Asuntosäätiö, TA, Avain... Tarkoittaako tämä sitä että tukeminen lopetetaan mutta uusia saa vielä rakentaa? Vaikka kyseessä on vasta esitys eikä päätöksiä ole tehty, kannattaako enää yrittää osallistua syksylle aikataulutettuihin hakuihin? Helsingissä varmasti tarvitaan jatkossa paljon kohtuuhintaisia asuntoja. Monille on tässä tilanteessa mahdotonta saada lainaa edes omistusyksiötä varten. Vanhoissa asoissa asuu hyvätuloisia tai suuren omaisuuden kerryttäneitä. Toivottavasti näitä asioita tarkastellaan jokaisesta näkökulmasta ennen lopullista päätöstä.

9

1658

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huolestuttavan kiivas tahti ollut, kustannukset karkaa käsistä ja vuokrat nousee pilviin vanhoilla siitä hyvästä koska asukkaat vastaavat koko kannasta.

    • Hallitusohjelman kirjaus asumisoikeusasuntojen uudistuotannon tukemisen kokonaan lopettamisesta alkaa vaikuttaa aikaisintaan ensi vuoden valtion budjetin kautta - jos jo syyskuussa budjettiriihessä Orpon hallitus päättää vetää kylmästi henkselit yli vanhalta pohjalta virkamiesten valmistelemassa pohjaehdotuksessa varmaankin ARA:lle yhä esitettävät valtuudet myöntää vielä vuonna 2024 ainakin nyt jonkin verran valtion takaamia korkotukilainoja edelleen myös asumisoikeusasuntojenkin uudistuotantoon. Itse veikkaan että ensi vuodeksi hallitus vasta esim. puolittaa ARA:n asolainavaltuudet - ja vasta sitten vuoden 2025 budjettiin niitä ei olisi tulossa enää yhtään (jos hallituksen puolueet eivät yhdessä ennen v. 2025 budjetista päättämistä oivalla, että asotuotannon ainakaan ihan kokonaan lopettaminen ei ollutkaan ihan loppuun asti ajateltu päätös).

    • Anonyymi

      Täysin mahdollista, että ei rakenneta uusia ASOja. Aika iso ja merkittävä muutos asuntopolitiikkaan. Tosin hallitus vaihtuu taas viimeistään neljän vuoden kuluttua ja silloin voi taas puhaltaa uudet tuulet. Mutta eiköhän tuo Aso-rakentaminen ehdi mennä sitä ennen jäähylle muutamaksi vuodeksi

    • Anonyymi

      Yhteiskunnan tuki ASOihin on takaus ja korkotuki. Korkotuen omavastuu on uudessa korkotukilaissa 2,5% ja edellisessa 3,5%. Lainan korot huitelee siellä 4prossan tietämissä joten 2017korkotukilain mukaisissa lainoissa valtion tuki on vaan 0,5% koroista.
      Rakentamislainathan tulee ihan tavallisilta rahoituslaitoksilta eli yhteiskunta ei lainaa niitä rahoja. Eli ei ASO-rakentaminen välttämättä pysähdy kokonaan, mutta onko kenelläkään toimijalla enää mitään halukkuutta alkaa rakentamaan asuntoja ASO-lain mukaisesti ilman valtion korkotukea.

      Toisaalta ASO-järjestelmän seisauttaminen nykytilanteeseen voi olla hyväkin asia, koska silloin ASOn idea alkaa jossain vaiheessa toteutua kun talojen lainakanta pienenee ja tämä alkaa näkymään myös vuokrissa. Toki tähän menee 25-40 vuotta koska lainat ovat takapainotteisia ja ASO-rakentaminen on viimeisen vuosikymmenen aikana ollut paljon vilkkaampaa kun alkuaikoina ja ASOjen rakennuskanta on varsin tuoretta.

      • Anonyymi

        Ainakin pk-seudulla vapautuvat suuremmat aso-asunnot on rakennettu enimmäkseen 90-luvulla, joten enpä tiedä rakennuskannan tuoreudesta. Uudempia ei vapaudu läheskään yhtä usein tarjolle ja joissain kohteissa isompia perheasuntoja ei edes ole, tai on vain pari hassua joissa vaihtuvuus on hyvin vähäistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ainakin pk-seudulla vapautuvat suuremmat aso-asunnot on rakennettu enimmäkseen 90-luvulla, joten enpä tiedä rakennuskannan tuoreudesta. Uudempia ei vapaudu läheskään yhtä usein tarjolle ja joissain kohteissa isompia perheasuntoja ei edes ole, tai on vain pari hassua joissa vaihtuvuus on hyvin vähäistä.

        Ennen vuotta 2000 Hasoja oli rakennettu 13kpl, vuosien 2000-2009 välisenä aikana 41kpl, vuosien 2010-2019 välillä 41kpl ja sitten 2020-2023 valmistuu 25kpl ja sitten ne jotka valmistuu vuoden 2023 jälkeen lienee tällä hetkellä rakenteilla n.8kpl eli kyllä tuo minusta aika tuoreelta rakennuskannalta näyttää.
        Nopeasti laskien vuonna 2022 tai ennen valmistuneiden talojen lainoista on vielä 77 prosenttia maksamatta ja sen jälkeen on vielä rakenteilla tai valmistunut lähemmäs 20 rakennusta.

        Kaukana ollaan HASO-taloissa siitä ajankohdasta, että rakentamislainat olisi maksettu


    • ARA on näyttänyt 27.6.23 vihreää valoa Haso Pomeranssin (ja Heka Vuosaari Maustetehtaankatu 2:n) rakentamiselle - pääurakoitsijana Lujatalo. Jos tämä hanke lähtee rakenteille jo lähiaikoina, niin kohde ehtinee ennen vuoden vaihdetta vielä vanhoilla numeroilla haettavaksi - ja joka tapauksessa kun tällä kohteella on nyt siis jo ARA:n osapäätös, niin Orpon hallituksen tulevat päätökset asouudistuotannon alasajon tukemisen lopettamisesta eivät ainakaan tätä uutta hanketta vielä torppaa.

      Jos Haso Pomeranssi kiinnostaa, niin ks. täältä rakennuslupapäätös ja sen liitteet:

      https://dev.hel.fi/paatokset/asia/hel-2021-013851/ylja-2022-1/ - Rakennuslupahakemus, 14-kerroksisen asuinkerrostalon (0121) rakentaminen osana korttelikokonaisuutta, 54187/7, Gustav Pauligin katu 2a/Vuotie 51a, Helsingin kaupungin asuntotuotanto/Haso Pomeranssi

    • Anonyymi

      Tämäkin vielä. Katu odottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      142
      1630
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1091
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      70
      970
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      327
      922
    5. 68
      753
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      733
    7. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      671
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      639
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      601
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      581
    Aihe