Rafaela Seppälä, Vexi "Sexi" Salmi, Chappe Tammisaaressa

Anonyymi-ap

Kauppalehti Optiossa oli Rafaela Seppälä + Chappe Tammisaari + Vexi Salmi.
Ensimmäiset ovat muuten totisina odottaneet Sanna Mariinin hallituskauden ajan ihan hiljaa.

Chappen kohdalla kauppalehdessä oli mies "sinisissä".
Mielestäni esitti ja korosti lähinnä haarojenväliään ja reisiään(kireät housut).
Chappe on ihan roskaa. On kuulemma "SUVUN TÖISSÄ" + maininta että "olisi äärimmäisen sääli, jos säätiöidemme teoksia ei voisi pitää esillä". Täyttä roskaa koko paikka.
Vanha taulu on vanha taulu. Oliko muuten se tehty 1900-luvun lopulla säätiötä varten.

Vexi "Sexi" Salmi oli mainittu Kauppalehdessä. Vexi Salmen taide on omituista pöhinää. Ei sitä voi taiteeksi kutsua. Hämeenlinnalaiset voisivat tehdä tilaa Hämeenlinnan taidemuseossa paremmille
kokoelmille. Voisivat viedä Vexi Salmen kokoelmat kaatopaikalle. Vexi Salmella oli ystäviä, jotka olivat hänelle pääasia. Tälloin voidaan sanoa ettei taide ole ollutkaan Vexi Salmelle niin tärkeää kuin ystävät. Ei siis taideosaamista paljoakaan !

Kauppalehdessä on kuvattu Rafaela Seppälän ranskalainen "mahtinauru"(suu auki). Nyt on syytä mahtailla?
Jokainen on tietysti paremman näköinen kun nauraa. Tämä propagandakuva oli hänen ainoa mahdollisuutensa.
Rafaela Seppälä on saanut suurena ranskalaisena mainetta, jolla nyt perustelee taiteellista osaamistaan. Ei hyvä. Perustee että on jotenkin lahjakas ja ainutlaatuinen osaaja. Ei ole.
Kiasma on hirveä + Rafaela Seppälän taidekokoelma yhtä hirveä.
Kauppalehdessä mainitsee "Mutta näissä asioissa pitää olla järkevä". Työssään Rafaela voi olla järkevä.
Mielestäni Rafaela Seppälän kokoelmassa ei ole järjen järkeä, maineen takia koko kokoelma. Onko edes järkeä yhtään kun vertaa "osaamistaan / kokoelmaansa" isoihin kokoelmiin kuten Victoria & Albert museoon.
Tällöin kyse voisi olla akuutin psykiatrisen osaston tarpeesta. Tavallisen ihmisen perään laitetaan ambulanssit ja Poliisi, miksei tämän suuren ranskalaisen(kin) perää laiteta ambulansseja ja Poliisia.
Pääkaupungissa on noita paloasemia. Ottakaa ambulansseilla oikein joukkolähtö monelta paloasemalta Rafalean perään.
Ranskalaiset ja suomalaiset nykytaideteokset voisi vielä palauttaa ostopaikkoihin(sa), kuitit ovat varmasti tallella.
Silkkaa maniaa se oli, voitaisiin sanoa. Ei siinä tarvitse miettiä mitä tekee kokoelmallaan(Kauppalehti).

2

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      nosto

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        ❤️ ­­N­­­y­­m­­f­­­o­­m­­a­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17905271z

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      75
      1430
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      248
      1342
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      1116
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1098
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      795
    6. 65
      774
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      757
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      738
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      711
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      647
    Aihe