Puhutaan poliisiasemien valtavista ruuhkista passia uusiessa. Itsekin varasin ajan ja sain elokuun loppuun. Koska tarvitsen jo syyskuun puolessavälissä, tänään kävelin jonottamaan numerolla. Sieltä huudeltiin varattuja aikoja, ketään ei näkynyt.
Muillakin oli varattuja aikoja mutta olivat tulleet jonottamaan. Kuinka moni jättää varatun, käyttämättömän aikansa perumatta ja poliisiaseman varausallakka näyttää täyttää viikkotolkulla.
Minä peruin, vain yksi viesti johon pelkkä varausnumero, sillä peruuntui, ei ole paljon vaadittu itseltä mutta jollekin toiselle tuli vapaa aika.
Passimarinaa
8
672
Vastaukset 8
- Anonyymi
Joo passi kannattaa uusia nihtisilassa Espoossa eli sieltä vain Lapista jne
lento Stadiin ja bussilla tai junalla Kauniaisten suuntaan niin aika lähellä ollaan
jo
kävin vielä äänestämässä vanhalla mutta uusi kannattaa hankkia
jos menee sikajuhliin köyhänä juopottelemaan Kreikkaan
jotta
voi valittaa ettei saa tukea
Kreikassa oli vaalit ja konservatiivit voittivat
Helleenien pääministeri
Πρωθυπουργού της Ελληνικής Δημοκρατίας
pyysynee samana
Sikajuhlat varmaan jatkuvat köyhillä Kannattaa mennä pikkupaikkakunnan poliisiin hakemaan passia,
jos pitää polisiiasemalta passiasia hoitaa.
Netissäkin passiahakemuksen voi nykyään täyttää.
Keväällä kadotin passini ja koska tarvitsen passia,
sitä ei voinut hoitaa muuten kuin poliisiasemalla.
Asun Jyväskylässä, sen poliisi on tukossa, muistan vanhastaan,
niinpä ajoin Jämsään kauppareissullani,
ei tarvinut jonottaa ja passi tuli parin viikon päästä lähimpää R-kioskiin.
Passiasia ei ole sidottu oman paikkakunnan poliisiin- Anonyymi
Onko etelänmatka suunnitelmissa, kun passia hankit, vaikka kyllä se hyvä olla , ilman reissaamistakin?
Anonyymi kirjoitti:
Onko etelänmatka suunnitelmissa, kun passia hankit, vaikka kyllä se hyvä olla , ilman reissaamistakin?
Sukuloin Keski-Euroopassa
minusta on hauskempi näyttää passia,
henkilökortin läpyskää en ole edeshankkinut,.
Sitten kun on lisäksi vakuutusyhtiön matkavakuutuskortti
ja eurooppalainen sairaanhoitokortti,
Niillä pieni ihminen pärjää reissatessaan..- Anonyymi
maissiii kirjoitti:
Sukuloin Keski-Euroopassa
minusta on hauskempi näyttää passia,
henkilökortin läpyskää en ole edeshankkinut,.
Sitten kun on lisäksi vakuutusyhtiön matkavakuutuskortti
ja eurooppalainen sairaanhoitokortti,
Niillä pieni ihminen pärjää reissatessaan..Minulla sukua Saksassa ja siellä käyn, en muualle matkusta, eikä kiinnosta. Passia en ole omistanut sitten 1990-luvun.
- Anonyymi
Helsinki .Oli henkilökorttini ja passin uusimisen aika. Vanhenevat elokuu 2023.Myös sormenjälkien uusiminen.Tekevät sen 6 vuoden välein,eli käytänössä 10 v,välein,Kun ne keralla voimassa 5v.Toukokuun viimeinen viikko menin passikuvaan.Seuraavan päivän aamuna Menin ilman ajan varaus Helsinki Pasila polisiasema.Odotin vajaa tunnin kun vuoroni tuli.Henkilö kortti tuli seuraavalla viikolla ja passi seuraavalla siitä viikolla, Aikoja varata kun ei ollut netissä,Tuttavani jotka netistä varaa aina ajat ja ei saannut aika esim .Pasila Helsinki. Sai ajan Espoon joku poliisiasema. Jos tykkää matkustaa ja maksaa seutu lipun? Mikä että.
- Anonyymi
Se Espoon poliisiasema on Nihtisilta
Pieni huone paljon nehkeriä tms
Suuren maailman tyyli kuin Harlemissa tai persialaisten torilla
Siellä käyneet ja poistuvat äänestävät kokemuksen jälkeen perussuomalaisia yleensä ja erittäin
- Anonyymi
Pitkät jonotusajat on hyvin tiedossa, jokainen tietysti varaa ajoissa ajan
poliisilaitokselle.
Helpompi on varata aika ja mennä lähimmälle poliisiasemalle
kuin lähteä maakuntiin. Niissäkin on ilmoitettu olevan ruuhkaa.
Joka toinen kerta on pakko mennä antamaan sormenjäljet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri391198- 83899
Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi44727Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa40720Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven
Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviilipoliisiauton oven Mies kuvasi keskiviikkoiltana bus216602- 48533
- 43499
Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,176498jumala ei auta hittojakaan..
kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir204483" Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?
Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied59476