Uinti luonnonvedessä

Joko olette heittäneet tälle kesälle talviturkin eli käyneet uimassa luonnonvesissä. Minulla se on vielä edessäpäin. Jospa lähipäivinä.
19541
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

-kylmää on merivesi vielä täällä, ei ole tullut uitua kyllä missään vuosikausiin, ei meressä, ei järvessä, ei halleissa, se on vaan jäänyt...
äijä-

Äänestä
  • Aloittaja

    Minä käyn läpi talven uimahallissa ja kesäisin on ainakin pyrkimys käydä kastautumassa luonnonvesissä.

    Äänestä

En ole 20 vuoteen uinut luonnonvesissä. Lopetin kun aina tulin kipeäksi, enkä ole mitenkään innokas uimari ollut koskaan.


vn

Äänestä

Olen muutaman kerran, hiuksia myöten. Järvivesi ainakin oli pari päivää sitten jo ihan lämmintä.

Äänestä

Viimeksi 2019 Thainaassa :)

Gubbe 74

Äänestä

Yli kuukausi sitte, vesi oli todella "virkistävää". En ole avantouimari mutta luonnon vesissä uin toukokuusta lokakuuhun. Ja kyse on Pohjois-Suomesta.

Äänestä
  • Aloittaja

    Kyllä saisi käydä uimassa. Tänäänkin niin hiostavan ukkosilma jotta... Ja tämä myös P-Suomessa.

    Äänestä

Jo muutaman viikon ajan olen uinut päivittäin useampaankin kertaan. Mökkirannassamme Päijänteellä veden lämpötila tänään 22,6.

Äänestä
  • Aloittaja

    Meillä vähän matkaa veden äärelle mutta ei mikää mahoton.

    Äänestä

Ainoa lähellä oleva luonnon vesi minulle on meri ja Variokylän lahti itä Helsinki.Kuitenkaan en talviturkkia jättänyt pois kesä 2022 taitaa käydä niin etten tänäkään kesänä 2023 ? Ihan olen kaikki aikana Kaupunki lähiö.Oneksi itä Helsinki suuri ja paljon ranta viivaa.Mökkiä en omista,sepä se.

Äänestä
  • Meren rannalla on hienoa asua.

    Äänestä

Pesin aamulla hiukseni järvivedessä. Nostin pesuvadilla rannalle ja siinä pesin. Ei kuulemma saa siihen veteen pesuaineita laittaa. On hiukset todella kivan tuntuiset.

Äänestä
  • Järvivesi ei sisällä suolaa, siksi se tuntuu mukavammalta hiuksissa.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Minäkin joskus nuorempana olen pessyt. Pesin kyllä ihan järvessä, shampota en muista mutta erituntoiset hiukset tuli kuin kraanavedellä pestyt

    Äänestä

Äsken suihkussa saunan jälkeen , mistä lie vesi ? Onnellinen nii kauan ku saa vettä ja sähköä ! Kunhan pitävät putinin loitolla !

Gubbe 74

Äänestä
  • Aloittaja

    Kyllä. Käyttökelpoinen vesi ja sähkö ovat elintärkeitä.

    Äänestä

Juhannusviikolla kävin järvessä uimassa.
Jos pitää kastella hiukset, silloin on talviturkki vielä heittämättä.

Äänestä

Ei tee mieli uimaan, lämpötila pudonnut kymmenisen astetta heti kun heinäkuu alkoi, +25-----> +15.

Äänestä
  • Aloittaja

    Kyllä se lämpötila vielä siitä nousee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siili2 kirjoitti:

Joko olette heittäneet tälle kesälle talviturkin eli käyneet uimassa luonnonvesissä. Minulla se on vielä edessäpäin. Jospa lähipäivinä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu