Menkat ja partioleiri

Moi! Oon 13-vuotias tyttö ja oon menossa kohta kesäleirille.
Mulla on aika epäsäännölliset menkat ja taas on menkat 9pv myöhässä (viimeeks oli 25pv).
Mitä jos mun kuukautisey alkaa kesken leiriä tai on leirin aikana??

Leirillä uidaan paljon ymmärtääkseni.
Pitääkö mun käyttää tamppoonia päivisin ja yöllä sidettä? En oo varma onko huussissa roskista.

Miten kannan suojat vessaan tai vien ne pois?
En oo siis ennen käyttäny tamppoonia mutta jos ne leirillä alkaa nii on varmaan pakko.

Pitääkö mun kuin usein vaihtaa tamppoonia ja palkon niitä tarviin mukan jos sattuu alkamaan siellä tai alkaa ennen leiriä?

Uskon että selviin iha hyvin kesäleirist vaik oiskii menkat ja uskon et tulee kivaa:)
Voisko joku kertoo jotai vinkkejä tai neuvoja ja auttaa mua 😁 Kiitos!

2

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sulle voi tulla tulehdus tai pahimmassa tapauksessa toksinen sokkioireytymä mikä ei ole leikin asia jos et vaihda tampoonia riittävän usein. Side on helpompi vaihtaa kun näet vuodon määrän siinä ei ole vaaraa että tulis toksinen sokkioireyhtymä. Laita uusi kuukautissuoja esim housujen tai shortisen taskuun ja roskille vaikka pieni muovipussi jos ei ole roskista. Jos joku alkaa kiusaamaan niin sano rohkeasti että olet siinä iässä että kuukautiset on alkaneet. Eiköhän jokainen tyttö tiedä että menkat alkaa jossain vaiheessa ja kuuluvat elämään. Voit sanoa että toisellakin alkaa menkat joskus vaikka leirillä ei toisella menkkoja oliskaan.

    • Anonyymi

      Tamponi pitää vaihtaa 4-8 tunnin välein kannattaa ottaa vaikka paketti siteitä ja yö siteitä ja tamponeja tai vaihtoehtoisesti 2pakettia päiväsiteitä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4670
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      112
      3870
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      190
      3700
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      70
      2113
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1182
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      154
      1131
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe