Venäjällä haluttiin sallia kauppojen jakaa vanhentuvia tuotteita
Samalla vähittäiskauppaketjut saavat olla maksamatta arvonlisäveroa tällaisista tuotteista.
Venäjällä he ehdottivat, että kaupat voisivat jakaa tuotteita, joiden vanhentumisaika vanhenee
Venäjällä halutaan antaa kauppojen antaa vanhentuneita tuotteita ilmaiseksi, vastaavan lakiesityksen ovat laatineet duuman edustajat LDPR-ryhmästä.
Kuten Izvestia raportoi viitaten asiakirjaan, "vähittäiskaupan ja kulutuksen vaiheessa Venäjän federaation vuotuinen elintarvikkeiden menetys on noin viidesosa niiden tuotantomäärästä". Lakiesityksen tekijöiden mukaan vanhentuneiden elintarvikkeiden ilmaisjakelu voisi ratkaista tämän ongelman, mutta se on toistaiseksi kannattamatonta kauppaketjuille.
Asiakirjan mukaan kaupat eivät saa maksaa arvonlisäveroa (ALV) tällaisista tuotteista. Nyt heillä on oikeus olla siirtämättä arvonlisäveroa vain käytöstä poistetuista vanhentuneista tuotteista.
Lakiesitys, kansanedustajat uskovat, mahdollistaa "samanaikaisesti ratkaista tämän tavaraluokan myöhemmän käsittelyn ongelman ja niiden puutteen tiettyjen sosiaalisten ryhmien keskuudessa". Ihmisille lahjoitettavien tuotteiden luettelosta ehdotetaan, että vauva- ja dieettiruoka sekä alkoholi jätetään pois.
Vuutiset: Hävikkiruoan ilmaisjako
Anonyymi-ap
1
232
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40785
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721