Velkajärjestelyn lisäsuoritus

Anonyymi-ap

Tuli velkajärjestelyn eräältä velkojalta viestiä että pitäisi velkaneuvonnassa lasketuttaa lisäsuoritus velvollisuuden määrä.

5 vuoden velkajärjestely nyt puolessa välissä ja olen palkkatöissä. Palkkani on noussut aavistuksen verran joka ei kuitenkaan nosta tuota vaadittua 2000 euron määrää vuodessa.

Kuitenkin olen tehnyt ylitöitä jotta rahani riittäisi elämiseen tiukassa VJ tilanteessani. Nämä ylityöt nostaa vuositaista ansiotani ehkä jopa 5000eur.

kuuluuko tähän lisäsuoritusvelvollisuuteen vain kuukausipalkkani nousu joka alle 2000 vai kokonaisansioiden nousu ylitöiden ansiosta jolloin vuosiansiot ovat nouseeet jopa 7000eur?

Todellisuudessa kuluni ovat nousseet samalla tässä 2,5v aikana (Ukrainan sota) kun mm ruoka , sähkö, polttoaineet ym ovat kallistuneet reilusti mutta tätä kallistumista ei ole huomioitu silloin kun VJ sopimusta on tehty 2,5v sitten.

Näin ollen vaikka olenkin saanut enemmän palkkaa se on mennut elinkustannuksien nousuun.
En ole vielä varannut aikaa velkaneuvontaan ja sinne on oletettavasti kuukausien jonot.
Elinkustannuksien nousu pitäisi viedä käräjäoikeuteen uudelleen laskettavaksi jolloin ne voitaisiin huomioida mutta tuo on raskas tie lasketuttaa koko VJ sopimus uudestaan kun velkojia on yli 10 kpl. Myöskin iso työ laatia uudet laskelmat ja kuukausia aikaa vievää saada se käräjäoikeudessa selvitettyä.

Jos lisäsuorituksia pitää maksaa niihin ei ole mitään rahaa jemmassa. Ehkäpä VJ sitten pitenee lisäsuoritusmäärien verran?

Voin sanoa että tiukkaa ja raskasta aikaa tämä 5v on ja tulee olemaan mutta oma vika toki kun raha asiani olen aikoinaan sotkenut.

6

2847

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö maksuvelvollisuutta tosiaankaan ole sidottu mihinkään palkka- tai elinkustannusindeksiin? Inflaatio on joskus laukannut Suomessa 13,7 prosentissakin.

      Toisaalta palkat nousevat yleensä inflaation myötä ja inflaation takia myös velkojat kärsivät.

    • Anonyymi

      Kiitos vastauksestasi, tuo selvityspyyntö tuli minulle valmistuneesta verovuodesta eli 2022 eli tämänvuoden indeksi korotukset eivät vaikuta tuohon pyyntöön.

      Myöskin arvelen että nämä tämänvuoden pienet muutokset eivät vaikuta Käräjänoikeuden vahvistettuun 5v sopimus jaksoon. Jos haluaisin elinkustannusindeksin nousun huomioitavan minun pitäisi esitää Käräjänoikeudelle laskelmat joiden perusteella se voisi laatia uuden sopimuksen lopulle 2,5vuotta.

      Sinällään hassun ahnetta että penäävät lisäsuorituksia kun 2000 ylimenevästä osasta he saavat vain 1/10 osaa ja lopuille velkojille loput. Toisaalta eipä näissä velkojissa mitään sääliä tunneta ja jokainen ropo revitään pois mitä laki vaan sallii.
      Omalla kohdallahan olin maksanut pitkään itse velkoja ryöstö korolla sitten pitkän aikaa Ulosotossa kovilla kuluilla jossa itseasiassa velat vain suurentui ja nytten Velkajärjestelyssä 5v. Näin ollen velkojat saavat kyllä enemmänkin takaisin mitä alkuperäiset lainat/vipit olivat.

      Kai se on pakko vaan varailla aikaa velkaneuvontaan ja lasketuttaa velkojille lisätilitys määrät.

      • Anonyymi

        Velkojilla on oikeus vaatia niitä lisätilityksiä. On hyvä lasketuttaa lisätilitysten mahdollisuus joka vuosi.Syy on se että velkojilla on vielä 2 v. järjestelyn päättymisenkin jälkeen vaatia näitä lisätilityksiä velkajärjestelyn aikana saaduista tuloista. Joten otapa yhteys velkaneuvojaan.Hän laskee kyllä sinulle ne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Velkojilla on oikeus vaatia niitä lisätilityksiä. On hyvä lasketuttaa lisätilitysten mahdollisuus joka vuosi.Syy on se että velkojilla on vielä 2 v. järjestelyn päättymisenkin jälkeen vaatia näitä lisätilityksiä velkajärjestelyn aikana saaduista tuloista. Joten otapa yhteys velkaneuvojaan.Hän laskee kyllä sinulle ne.

        Vanha ketju mutta korjataanpa tämä virheellinen tieto silti. Velkojilla on maksuohjelman aikana oikeus pyytää selvitystä mahdollisesta lisäsuoritusvelvollisuudesta milloin vain. Maksuohjelman päätyttyä tämä oikeus on voimassa 3 kuukautta maksuohjelman päättymisestä. Eli toisin sanoen, maksuohjelman päätyttyä, määräajassa velkojalta lähetetty pyyntö selvityksestä, oikeuttaa velkojaa tarvittaessa hakemaan vahvistuksen käräjäoikeudelta 2 vuoden kuluessa maksuohjelman päättymisestä. Mikäli maksuohjelman päättymisestä on kulunut yli 3 kuukautta, voi niillä velkojan selvityspyynnöillä pyyhkiä vaikka perseensä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      39
      2208
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1787
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      125
      1643
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1346
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1070
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      925
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      837
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      811
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      803
    Aihe