Tuli velkajärjestelyn eräältä velkojalta viestiä että pitäisi velkaneuvonnassa lasketuttaa lisäsuoritus velvollisuuden määrä.
5 vuoden velkajärjestely nyt puolessa välissä ja olen palkkatöissä. Palkkani on noussut aavistuksen verran joka ei kuitenkaan nosta tuota vaadittua 2000 euron määrää vuodessa.
Kuitenkin olen tehnyt ylitöitä jotta rahani riittäisi elämiseen tiukassa VJ tilanteessani. Nämä ylityöt nostaa vuositaista ansiotani ehkä jopa 5000eur.
kuuluuko tähän lisäsuoritusvelvollisuuteen vain kuukausipalkkani nousu joka alle 2000 vai kokonaisansioiden nousu ylitöiden ansiosta jolloin vuosiansiot ovat nouseeet jopa 7000eur?
Todellisuudessa kuluni ovat nousseet samalla tässä 2,5v aikana (Ukrainan sota) kun mm ruoka , sähkö, polttoaineet ym ovat kallistuneet reilusti mutta tätä kallistumista ei ole huomioitu silloin kun VJ sopimusta on tehty 2,5v sitten.
Näin ollen vaikka olenkin saanut enemmän palkkaa se on mennut elinkustannuksien nousuun.
En ole vielä varannut aikaa velkaneuvontaan ja sinne on oletettavasti kuukausien jonot.
Elinkustannuksien nousu pitäisi viedä käräjäoikeuteen uudelleen laskettavaksi jolloin ne voitaisiin huomioida mutta tuo on raskas tie lasketuttaa koko VJ sopimus uudestaan kun velkojia on yli 10 kpl. Myöskin iso työ laatia uudet laskelmat ja kuukausia aikaa vievää saada se käräjäoikeudessa selvitettyä.
Jos lisäsuorituksia pitää maksaa niihin ei ole mitään rahaa jemmassa. Ehkäpä VJ sitten pitenee lisäsuoritusmäärien verran?
Voin sanoa että tiukkaa ja raskasta aikaa tämä 5v on ja tulee olemaan mutta oma vika toki kun raha asiani olen aikoinaan sotkenut.
Velkajärjestelyn lisäsuoritus
6
2242
Vastaukset
- Anonyymi
Eikö maksuvelvollisuutta tosiaankaan ole sidottu mihinkään palkka- tai elinkustannusindeksiin? Inflaatio on joskus laukannut Suomessa 13,7 prosentissakin.
Toisaalta palkat nousevat yleensä inflaation myötä ja inflaation takia myös velkojat kärsivät.- Anonyymi
On siellä näköjään jokin indeksi, jota korottiin vuodenvaihteessa:
”Myös velkajärjestelyssä olevien velallisten välttämättömiksi elinkustannuksiksi laskettavia rahamääriä korotetaan kansaneläkeindeksin muutoksen mukaisesti. Esimerkiksi yksin asuvan henkilön tai yksinhuoltajan välttämättömien elinkustannusten määräksi lasketaan ensi vuoden alusta alkaen 667 euroa kuukaudessa. Näistä kustannuksista velallisen ei tarvitse esittää erillistä selvitystä.”
https://oikeusministerio.fi/-/velkajarjestelyssa-olevien-velallisten-valttamattomiin-elinkustannuksiin-ja-ulosoton-suojaosuuksiin-korotus-vuoden-alussa - Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17908887z
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Kiitos vastauksestasi, tuo selvityspyyntö tuli minulle valmistuneesta verovuodesta eli 2022 eli tämänvuoden indeksi korotukset eivät vaikuta tuohon pyyntöön.
Myöskin arvelen että nämä tämänvuoden pienet muutokset eivät vaikuta Käräjänoikeuden vahvistettuun 5v sopimus jaksoon. Jos haluaisin elinkustannusindeksin nousun huomioitavan minun pitäisi esitää Käräjänoikeudelle laskelmat joiden perusteella se voisi laatia uuden sopimuksen lopulle 2,5vuotta.
Sinällään hassun ahnetta että penäävät lisäsuorituksia kun 2000 ylimenevästä osasta he saavat vain 1/10 osaa ja lopuille velkojille loput. Toisaalta eipä näissä velkojissa mitään sääliä tunneta ja jokainen ropo revitään pois mitä laki vaan sallii.
Omalla kohdallahan olin maksanut pitkään itse velkoja ryöstö korolla sitten pitkän aikaa Ulosotossa kovilla kuluilla jossa itseasiassa velat vain suurentui ja nytten Velkajärjestelyssä 5v. Näin ollen velkojat saavat kyllä enemmänkin takaisin mitä alkuperäiset lainat/vipit olivat.
Kai se on pakko vaan varailla aikaa velkaneuvontaan ja lasketuttaa velkojille lisätilitys määrät.- Anonyymi
Velkojilla on oikeus vaatia niitä lisätilityksiä. On hyvä lasketuttaa lisätilitysten mahdollisuus joka vuosi.Syy on se että velkojilla on vielä 2 v. järjestelyn päättymisenkin jälkeen vaatia näitä lisätilityksiä velkajärjestelyn aikana saaduista tuloista. Joten otapa yhteys velkaneuvojaan.Hän laskee kyllä sinulle ne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Velkojilla on oikeus vaatia niitä lisätilityksiä. On hyvä lasketuttaa lisätilitysten mahdollisuus joka vuosi.Syy on se että velkojilla on vielä 2 v. järjestelyn päättymisenkin jälkeen vaatia näitä lisätilityksiä velkajärjestelyn aikana saaduista tuloista. Joten otapa yhteys velkaneuvojaan.Hän laskee kyllä sinulle ne.
Vanha ketju mutta korjataanpa tämä virheellinen tieto silti. Velkojilla on maksuohjelman aikana oikeus pyytää selvitystä mahdollisesta lisäsuoritusvelvollisuudesta milloin vain. Maksuohjelman päätyttyä tämä oikeus on voimassa 3 kuukautta maksuohjelman päättymisestä. Eli toisin sanoen, maksuohjelman päätyttyä, määräajassa velkojalta lähetetty pyyntö selvityksestä, oikeuttaa velkojaa tarvittaessa hakemaan vahvistuksen käräjäoikeudelta 2 vuoden kuluessa maksuohjelman päättymisestä. Mikäli maksuohjelman päättymisestä on kulunut yli 3 kuukautta, voi niillä velkojan selvityspyynnöillä pyyhkiä vaikka perseensä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1302985Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741730Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn221468- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085