Olen ylpeästi alkoholisti!

Otan joka päivä alkoo olutta ym. Miten sontasepot kommentoi tätä?
Kuolo korjaa kun aika on. Mutta elän täysillä! Huumeita viina naisia ja rahaa, maailma on täynnä kaikenlaista pahaa....? Lauloi Popedan Pate💟
211305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Minusta mainstream-räppipoppiasenne tarkoittaa, että voin koska vaan vaikka tappaa kenet vaan, ainakin epäsuorasti, koska olen Voittaja Elämässä, Ja se on hullun siistiä. Kuka muu muka?

Äänestä

Valitettavasti ennen kuolon korjaamista voi olla edessä pitempikin tuskallinen ja rankka vaihe sairastamisineen.
Päihteet kun eivät ketään helpolla elämästä päästä.
Itse en ole menneisyydestäni kovinkaan ylpeä, ainoastaan siitä ylpeä, että olen edelleen hengissä menneisyydestäni huolimatta.

Äänestä

Erittäin hyvin sanottu!

Äänestä

Kehottaisin miettimään päämäärääsi. Jos tässä elämässäsi alkoholi ja päihteet on elämäsi sisältö etkä välitä Jeesuksesta niin kohtalosi kerrotaan Raamatussa. Jeesus voi antaa halun raitistua ja auttaa siinä. Ei välttämättä kertarysäyksellä mutta pikkuhiljaa.
Jumala rakastaa sinua niin paljon mutta jos sinä et häntä rakasta niin hän oikeudenmukaisena tuomarina lähettää sinut helvettiin

Äänestä
  • Miksi vedät raamattua tähän asiaan, luuletko jotenkin että se auttaa ihmistä lopettamaan juomisen
    Se joka lopettaa on ihminen ihanaisen ja se päätös tulee ainoastaan häneltä, taoåpaa olla niin että yhtenä päivänä on niin huonossa kunnossa ettei henikipihise ja viedään sairaalaan missä makaa pari viikkoa hyvin huonossa kunnossa , silloin alkoholisti ykeensä tajuaa mitä viina tekee äjotkut kuolevat alkoholi myrkytykseen toiset ei

    Äänestä

Vasta kun raitistuin niin tajusin, että jokaisen juopon taustalla on tosiaan ne 20 ihmistä, jotka kärsivät sen yhden juomisesta.
Sen todellisen hinnan siitä juomisesta maksavat ensisijaisesti lapset ja puoliso, ja sitten omat vanhemmat. Nämä syyttävät eniten itseään sen yhden itsekeskeisen juopon juomisesta.
Ja se juoppo väittää että juominen on ihan vaan sen oma asia.

Äänestä

Kuvittelet vaan, että naisia ja rahaa riittää. Erehdyt, sinulla pitää olla rahaa, niin naisia saattaa riittää. Riippuu sinusta ja rahoistasi. Tämän päivän naisilla on omat rahat.
Ota pois alkot ja oluet.
Pärjäät kyllä Olet osasi valinnut ja seurasi myös.

Äänestä

Kaikeksi onneksi on vielä yksi ylpeydenaihe sinulla jäljellä. Tulee se hetki, jolloin alkoholismistasi ei enää voi ylpeillä. mutta ei silloin varmaan ole ihailijoitakaan enää kuulolla. Niin että huoli pois.
Ylpeästi vain päin mäntyä!

Äänestä

Tämä on myös fundalisti-uskiksen aloituksia.
Täysinä pyöreinä hän haki Alkosta miedon viinipullon.
Olisittepa nähneet hänen ilmeensä kun äijä riepotti vinkkupulloa ilman kassia ulos.

Äänestä

Yksikään alkoholisti ei ole ylpeä ongelmastaan.
Toki niin voi väittää, se on ainoastaan itsensä huijaamista.
Mutta jos ajatus rauhoittaa omaa mieltä, niin siitä vaan.

Äänestä

Tämä on elämäntapa. Säätelen viihdedokaamisen siten etteivät päivittäiset puuhat häiriinny. Olemme eläkeläispariskunta. Minä hoidan taloudessamme likimain kaiken.
Ennakoin tarpeet kuten kuljetukset jolloin edellisenä päivän pidän huolen, että olen ajamaan lähtiessäni puhalluskunnossa.
Aamujanoon saatan juoda yhden oluen mutta muuten naukkailen brandyä, brandyn ja Amareton yhdistelmää, rommia, jotain valittua likööriä kuten esimerkiksi Black Velvet karameloa, harvemmin viskiä.
Kerran vuodessa laboratoriossa. Kaikki arvot, ml maksa, kunnossa.

Äänestä
  • Labrat ok, mutta onko pääsi kunnossa ?
    Siis onko ahdistuksia, masennusta, mielialojen heittelyä ?
    Oletko tyytyväinen käytökseesi ja elämäntapaasi ?
    Onko vaimo tyytyväinen juomiseesi ?

    Äänestä


  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    "Sä kuulut päivään jokaiseen" - mikäs siinä; jonkinlainen valintahan se viinan etäpesäkkeenä eläminenkin on.

    https://www.youtube.com/watch?v=u93u_At-hr8

    Tuo on kyllä totta, itsehän ne valinnat kukin tekee.
    Mitäs siihen muut sanomaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Labrat ok, mutta onko pääsi kunnossa ?
    Siis onko ahdistuksia, masennusta, mielialojen heittelyä ?
    Oletko tyytyväinen käytökseesi ja elämäntapaasi ?
    Onko vaimo tyytyväinen juomiseesi ?

    Päästä on vaikea itse sanoa uskottavasti mitään.
    Syksyllä uusittavan 80v ajokortin saamista en epäile.
    Kaksi keskimmäistä kohtaa? En ole havainnut häiriöitä.
    Toistan. Minä hoidan taloudessamme likimain kaiken!
    Läpi elämänsä täysraitis vaimoni ei ole huomauttanut kuin kerran, kymmeniä vuosia sitten.
    Espanjan asunnollamme huomautti kerran, että lounaan voisi tehdä täysin selvin päin. Jotain maustetta oli lipsahtanut hänen mielestään turhan paljon.
    Muovinen kitalakeni eliminoi osan makuaististani.

    Äänestä

Oma valinta.

Äänestä

Et tiedä alkoholismista mitään. Kymmenen vuoden päästä ehkä tiedät. Ehkä.

Äänestä
  • Kyllä ryyppäämisen helposti kestää , toista se on kun rapula tärisyttää ja hikoiluttaa y.m.

    Äänestä

Mikä on sellaista "täysillä elämistä"?
Ainakin itse koen yksinäisyyttä eikä toisten alkoholia juovien kanssa synny ystävyyssuhteita eikä myöskään mitään mielekästä ajanviettoa.
Pyörin vain asunnon sisällä enkä keksi mitään muuta ajanviettoa kuin istua tietokoneen ääressä.

Äänestä
  • Miksei voisi mennä jonnekin ihmisten ilmoille, jonnekin missä porukka on selvin päin ?
    Onko se täysi mahdottomuus ?
    Olen toipunut alkoholisti itse, ja tykkään osallistua selväpäiseen, järkevään toimintaan muiden ihmisten kanssa.

    Äänestä

Otan osaa :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Otan joka päivä alkoo olutta ym. Miten sontasepot kommentoi tätä?
Kuolo korjaa kun aika on. Mutta elän täysillä! Huumeita viina naisia ja rahaa, maailma on täynnä kaikenlaista pahaa....? Lauloi Popedan Pate💟

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu