Berlin-Brandenburg kenttä turvatarkastus

Anonyymi-ap

Kun vertaa Hel-Vantaan kenttään, niin Berliinissä laitteita ei ole uudistettu. Edelleen nesteet ja elektroniikka täytyy kaivaa laukusta ulos. Jonot vain kasvavat vars. nyt loma-aikana. Mitä sitten tulee itse turvatarkastuksen henkilökuntaan, niin eipä ole kehuja saaneet. Kokemukseni viime viikolta oli pohjanoteeraus tuollaisen ihmisen kanssa. En vähästä nillitä, mutta tein tästä kyykytyksestä valituksen esimiehelle.
Onko tietoa, että mikä koulutus Saksassa on näille henkilöille? Poliisi? 2 viikon koulutus omassa "akatemiassa"? vai jotain muuta?

5

2919

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huomioin juuri eilen saman.
      Ottivat myös kasvistahnahammastuubini pois.
      Ennen tätä Berliiniä neljän muun kentän turvatarkastukset olivat hyväksyneet tuubin.Valitin. Ei hyötyä.
      Kentän suunnittelu vaikuttaa muutenkin kummalliselta.
      Eihän tätä kenttää avattukaan aikoihin,kun oli puutteita.On yhä.

      • Anonyymi

        Tuosta kenttärakennuksesta sen verran, että ylipitkäksi venynyt rakennusprojekti näkyy kaikkialla; lattioissa ja seinissä oli halkeamia, maalaus oli rapissut erityisesti ovista ja kaiken kaikkiaan koko rakennelma vaikutti nuhruiselta ja käytössä kulahtaneelta. Kentän toimivuus matkustajan kannalta on sitten toinen juttu; terminaalit 1 ja 2 muodostavat laatikon, missä matkustajalle käveltävää riittää. Omalla kohdalla Finnair käytti porttia 37, mikä näytti olevan sillä sivulla toiseksi viimeinen eli kävelyhihnoista huolimatta kesti ikuisuuden ennenkuin oltiin baggage claimissä. Lähtöselvitystila on kaikille yhteinen ja sellaisenaan melkoisen sekava paikka. Itsellä baggage dropin hakuun meni kohtuuttomasti aikaa eikä minkäänlaista neuvontaa näkynyt olevan saatavilla. Vähänkään isommat uudet kentät ovat harvoin Berlin-Brandenburgin kaltaisia kantti kertaa kantti virityksiä, vaan esimerkiksi x:n, tähden tai kolmion muotoisia, jolloin kävelymatkat porteille lyhenevät selvästi. Kyllä tuli Tegeliä ikävä.


    • Anonyymi

      Sama kokemus kuin aloittajalla, huonoin kokemus ikinä.

    • Anonyymi

      Sama tilanne Münchenissä.

    • Anonyymi

      Berliinin BER-lentokentän turvatarkastus on surkein mitä tiedän. Henkilökunta hidastelee tarkastuksissa tahallaan ja ovat epäkohteliaita. Olivat niin surkeita että matkustajat nauroivat heille ääneen. Hidastelu oli niin näkyvää eikä tämä ollut ensimmäinen kerta. Varatkaa aikaa… jono ei etene kovin nopeaan jos 25 matkustajaa saadaan tutkittua tunnissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5037
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4438
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      2997
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      38
      1795
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1777
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      1772
    Aihe