Berlin-Brandenburg kenttä turvatarkastus

Anonyymi-ap

Kun vertaa Hel-Vantaan kenttään, niin Berliinissä laitteita ei ole uudistettu. Edelleen nesteet ja elektroniikka täytyy kaivaa laukusta ulos. Jonot vain kasvavat vars. nyt loma-aikana. Mitä sitten tulee itse turvatarkastuksen henkilökuntaan, niin eipä ole kehuja saaneet. Kokemukseni viime viikolta oli pohjanoteeraus tuollaisen ihmisen kanssa. En vähästä nillitä, mutta tein tästä kyykytyksestä valituksen esimiehelle.
Onko tietoa, että mikä koulutus Saksassa on näille henkilöille? Poliisi? 2 viikon koulutus omassa "akatemiassa"? vai jotain muuta?

5

2983

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huomioin juuri eilen saman.
      Ottivat myös kasvistahnahammastuubini pois.
      Ennen tätä Berliiniä neljän muun kentän turvatarkastukset olivat hyväksyneet tuubin.Valitin. Ei hyötyä.
      Kentän suunnittelu vaikuttaa muutenkin kummalliselta.
      Eihän tätä kenttää avattukaan aikoihin,kun oli puutteita.On yhä.

      • Anonyymi

        Tuosta kenttärakennuksesta sen verran, että ylipitkäksi venynyt rakennusprojekti näkyy kaikkialla; lattioissa ja seinissä oli halkeamia, maalaus oli rapissut erityisesti ovista ja kaiken kaikkiaan koko rakennelma vaikutti nuhruiselta ja käytössä kulahtaneelta. Kentän toimivuus matkustajan kannalta on sitten toinen juttu; terminaalit 1 ja 2 muodostavat laatikon, missä matkustajalle käveltävää riittää. Omalla kohdalla Finnair käytti porttia 37, mikä näytti olevan sillä sivulla toiseksi viimeinen eli kävelyhihnoista huolimatta kesti ikuisuuden ennenkuin oltiin baggage claimissä. Lähtöselvitystila on kaikille yhteinen ja sellaisenaan melkoisen sekava paikka. Itsellä baggage dropin hakuun meni kohtuuttomasti aikaa eikä minkäänlaista neuvontaa näkynyt olevan saatavilla. Vähänkään isommat uudet kentät ovat harvoin Berlin-Brandenburgin kaltaisia kantti kertaa kantti virityksiä, vaan esimerkiksi x:n, tähden tai kolmion muotoisia, jolloin kävelymatkat porteille lyhenevät selvästi. Kyllä tuli Tegeliä ikävä.


    • Anonyymi

      Sama kokemus kuin aloittajalla, huonoin kokemus ikinä.

    • Anonyymi

      Sama tilanne Münchenissä.

    • Anonyymi

      Berliinin BER-lentokentän turvatarkastus on surkein mitä tiedän. Henkilökunta hidastelee tarkastuksissa tahallaan ja ovat epäkohteliaita. Olivat niin surkeita että matkustajat nauroivat heille ääneen. Hidastelu oli niin näkyvää eikä tämä ollut ensimmäinen kerta. Varatkaa aikaa… jono ei etene kovin nopeaan jos 25 matkustajaa saadaan tutkittua tunnissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1591
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      26
      1214
    3. 85
      1078
    4. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      42
      897
    5. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      826
    6. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      92
      804
    7. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      15
      779
    8. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      725
    9. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      725
    10. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      701
    11. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      631
    12. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      625
    13. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      622
    14. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      601
    15. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      76
      593
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      580
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      566
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      558
    19. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      25
      541
    20. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      18
      498
    Aihe