Kun vertaa Hel-Vantaan kenttään, niin Berliinissä laitteita ei ole uudistettu. Edelleen nesteet ja elektroniikka täytyy kaivaa laukusta ulos. Jonot vain kasvavat vars. nyt loma-aikana. Mitä sitten tulee itse turvatarkastuksen henkilökuntaan, niin eipä ole kehuja saaneet. Kokemukseni viime viikolta oli pohjanoteeraus tuollaisen ihmisen kanssa. En vähästä nillitä, mutta tein tästä kyykytyksestä valituksen esimiehelle.
Onko tietoa, että mikä koulutus Saksassa on näille henkilöille? Poliisi? 2 viikon koulutus omassa "akatemiassa"? vai jotain muuta?
Berlin-Brandenburg kenttä turvatarkastus
5
2419
Vastaukset
- Anonyymi
Huomioin juuri eilen saman.
Ottivat myös kasvistahnahammastuubini pois.
Ennen tätä Berliiniä neljän muun kentän turvatarkastukset olivat hyväksyneet tuubin.Valitin. Ei hyötyä.
Kentän suunnittelu vaikuttaa muutenkin kummalliselta.
Eihän tätä kenttää avattukaan aikoihin,kun oli puutteita.On yhä.- Anonyymi
Tuosta kenttärakennuksesta sen verran, että ylipitkäksi venynyt rakennusprojekti näkyy kaikkialla; lattioissa ja seinissä oli halkeamia, maalaus oli rapissut erityisesti ovista ja kaiken kaikkiaan koko rakennelma vaikutti nuhruiselta ja käytössä kulahtaneelta. Kentän toimivuus matkustajan kannalta on sitten toinen juttu; terminaalit 1 ja 2 muodostavat laatikon, missä matkustajalle käveltävää riittää. Omalla kohdalla Finnair käytti porttia 37, mikä näytti olevan sillä sivulla toiseksi viimeinen eli kävelyhihnoista huolimatta kesti ikuisuuden ennenkuin oltiin baggage claimissä. Lähtöselvitystila on kaikille yhteinen ja sellaisenaan melkoisen sekava paikka. Itsellä baggage dropin hakuun meni kohtuuttomasti aikaa eikä minkäänlaista neuvontaa näkynyt olevan saatavilla. Vähänkään isommat uudet kentät ovat harvoin Berlin-Brandenburgin kaltaisia kantti kertaa kantti virityksiä, vaan esimerkiksi x:n, tähden tai kolmion muotoisia, jolloin kävelymatkat porteille lyhenevät selvästi. Kyllä tuli Tegeliä ikävä.
- Anonyymi
Sama kokemus kuin aloittajalla, huonoin kokemus ikinä.
- Anonyymi
Sama tilanne Münchenissä.
- Anonyymi
Berliinin BER-lentokentän turvatarkastus on surkein mitä tiedän. Henkilökunta hidastelee tarkastuksissa tahallaan ja ovat epäkohteliaita. Olivat niin surkeita että matkustajat nauroivat heille ääneen. Hidastelu oli niin näkyvää eikä tämä ollut ensimmäinen kerta. Varatkaa aikaa… jono ei etene kovin nopeaan jos 25 matkustajaa saadaan tutkittua tunnissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004403
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!452051- 631723
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331373Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581347Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93969SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26933Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170828Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186706