Halvimman minkä saimme, Väreeltä.
Vuoden sopimus, emme ottaneet pörssisähköä koska emme jaksa kytätä koko ajan sähkön hintaa.
Sähkön hinta nousi 50%!
Eli jos talvikuukausina sähkölasku oli 200e/kk niin nyt on sitten puolet enemmän.
Siksi teemme ratkaisun että mm. sähköliesi vaihdetaan kaasulieteen, asumme omakotitalossa.
Kaasulieden asennus vaatii tiettyjä kriteereitä kuten esim. etäisyydet kaappeihin ja liesituulettimeen ja jos oikein muistan niin liesituuletin täytyy olla oikeanlainen, poistoilmatyyppinen eli käsittääkseni suodattimien läpi huoneilmaan ei saa toimia.
Tämä on vastalause sähköyhtiölle, käytämme niin vähän sähköä kuin mahdollista. Sehän tietää sähköyhtiölle pienempiä tuloja. Toivottavasti näin tekee suurin osa ihmisistä
Vuoden sopimus, emme ottaneet pörssisähköä koska emme jaksa kytätä koko ajan sähkön hintaa.
Sähkön hinta nousi 50%!
Eli jos talvikuukausina sähkölasku oli 200e/kk niin nyt on sitten puolet enemmän.
Siksi teemme ratkaisun että mm. sähköliesi vaihdetaan kaasulieteen, asumme omakotitalossa.
Kaasulieden asennus vaatii tiettyjä kriteereitä kuten esim. etäisyydet kaappeihin ja liesituulettimeen ja jos oikein muistan niin liesituuletin täytyy olla oikeanlainen, poistoilmatyyppinen eli käsittääkseni suodattimien läpi huoneilmaan ei saa toimia.
Tämä on vastalause sähköyhtiölle, käytämme niin vähän sähköä kuin mahdollista. Sehän tietää sähköyhtiölle pienempiä tuloja. Toivottavasti näin tekee suurin osa ihmisistä
Vastaukset 31
Vanhimmat
Jep....ei auta kuin säästää talven varalle....lomamatka jäi
Tekemättä..
Mitä,masoi kaasuliesen asennus ja vaihto toimivan lieden tilalla.
Tuhansia aloitus oli provo.
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17911252U
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Pörssisähkö on nykyään halvin, ei tarvitse seurata hintaa. Hinta on ihan sama, seuraa tai ei. Yöllä hinta on yleensä halvinta ja usein myöhään illalla. Suurin kulutus on veden lämmitys, se kannattaa tehdä mahdollisuuksien mukaan em. aikoina.
Kerropa minkä hintainen sähkö on uudessa sopimuksessa !
Varmasti nyt halvin mutta kuinka kauan on halvin? Määräaikaiset reagoi heti kun/jos jotain tapahtuu ja sitten se 2 viikon vaihtoaika tarkoittaakin ihan oikeita euroja. Hullua olla tekemättä määräaikaista tällähetkellä kun alle 10 senttiä kwh hinta. Hävitä voit kuukaudessa muutaman kympin jos niinkin epätodennäköinen skenaario kun talvella hintojen lasku tapahtuu. Pitää muistaa että nordstreamit on on edelleen räjäytettyinä meren pohjassa ja kylmä talvi nostaa Varmasti sähkönhinnan tappiin. Siinä ei suomen kapasiteetilla ole juurikaan tekemistä sen hinnoittelun kanssa.
Pörssisähkön toukokuun keskihinta oli alle 4 senttiä/kWh. Jos seuraa hintaa ja käyttää halpoina tunteina niin pääsee halvemmalla.
Alottaja on tehnyt melkoisen mokan. Pörssisähkön hinta on esim. huomenna iltapäivällä 0,5 senttiä/kWh.
2.7. pörssisähkö on 23 tuntia 0,5 senttiä/kWh.
Ei sillä ole mitään väliä paljonko sähkö maksaa kesällä. Mitä se maksaa tammikuussa kun on 30 astetta pakkasta merkitsee. Silloin sähkölämmitteinen talo vie 200 kwh vuorokaudessa. Jos pörssisähkö maksaa silloin euron kwh tarkoittaa se 200 euroa päivässä. Kenen perse kestää sen?
Tänä vuonna sähkön kuukausihinta kaikkina talvikuukausina oli alle 9 senttiä/kWh. Sen jälkeen Olkiluoto 3 on käynnistynyt ja tuulivoimaa rakennetaan jatkuvasti lisää.
Minulla on sähkölämmitteinen omakotitalo, viime talvena suurin kulutus oli alle 1000 kWh.
Siis suurin kuukausikulutus oli alle 1000 kWh.
Ehkä leudolla ja tuulisella talvella oli myös osuutta sähkön hintaan viime talvena.
Ei ollut 30 asteen pakkasia. Talot on myös erilaisia. Meillä meni maalämmöllä 1400 kwh. Ennen sitä poistoilmalämpöpumpulla pahimmillaan 5000 kwh. Jos olisi suorasähkö niin vielä enemmän. Tämän vuoden halpa sähkönhinta ei ole takuu tulevasta. Yleensä pörssisähkö on kalliimpaa talvella.
Joulukussa pörsisäjkö maksaa keskimäärin 25 ckwh
Mulla menee jo kesällä 1ooo kwh kuukaudessa
Ilman lämmitystä
Suosittelen lisä eristämistä,jamainakin yhteen huoneesen jossa olette talvella
Kyllä sähkösopu sijaa antaa.
Kaasuliesi ei kannata jos sähkön hinta on alle 25 senttä/kWh. Induktioliedellä sähkön hinta saa olla vieläkin korkeampi ennen kuin kaasu kannattaisi.
Sijoittaisin rahat induktioon.
Meillä menee yli 20.000 kWh vuodessa. Maksan mieluummin nykyisen sopparin mukaan ~14 snt/kWh, kuin alan kokeilemaan pörssisähkön kanssa.
Kukaan ei tiedä mitää maailmassa lähitulevaisuudessa tapahtuu, eikä myöskään sähkön ensi talven pörssihintoja.
Minulla on pörssisähkö. Huhti-toukokuussa hinnan keskoarvo oli n. 6 senttiä/kWh. Enemmänkin saa maksaa jos haluaa.
No katsotaan mitä sähkö maksaa Joulu-Maaliskuussa. Veikkaan ettei kuudella sentillä lähde.
Voi olla hetkellisesti liki kymmenen senttiä. Nyt on Olkiluoto 3 käynnissä ja tuulivoimaa rakennetaan koko ajan lisää. Asiat muuttuvat.
Kova tyyni pakkasjakso Suomessa ja Euroopassa niin ei riitä 10 senttiä. Toki nuo ovat silti vuoden mitassa vain max muutaman viikon hintahuippuja, joten keskihinta jää paljon alemmaksi.
Voi olla halvimmillaan 10 senttiä ja keskimäärin 40 senttiä myös.
Olikiluoto,3 mene huoltoon sattumaltam. joulu maaliskuuksi
Jos ei keskity vain noihin mukaviin kesäkuun parin sentin lWh-hintoihin, niin ei se Pörssisähkökään koko vuoden ajalle mitään kovin edullista ole.
Vuoden 2022 pörssisähkön keskihinta oli 18,81 c/kWh + marginaali. Marginaali lienee 0,25 snt luokkaa, eli 19 snt/kWh tasolla ollaan koko vuoden aiikana.
https://www.helen.fi/sahko/sahkosopimus
Suoran sähkölämmityksen talossa on melko mahdotonta säädellä lämmitystä halpojen yötuntien ajalle. Lämmöt on 24 h päällä läpi talven.
Koko vuoden aikaan suurin sähkön käytön ajoitusmahdollisuus on suoran sähkölämmityksen talossa veden lämmitys. Talon lämmitystäkin voi jaksottaa mutta vähemmän. Jos on varaava takka niin sitä tietysti käytetään kun on kylmää sekä kalliin sähkön aikana lämmityskaudella. Tänä vuonna tammi-maaliskuussa sähköenergian hintani oli joka kuukausi alle 9 senttiä/kWh ja sen jälkeen alle 6 senttiä. Näihin hintoihin sisältyy marginaali.
Siis edellinen oli pörssisähköä.
Tulee muistaa, että viime vuosi (2022) oli energiakriisin vuosi. Se nosti pörssisähkön keskihintaa poikkeuksellisen korkeaksi.
Siitä syystä jatkossa sähkö on paljon halvempaa jatkossa. Ainakin toivotaan niin.
Aurinko paneelit tuottaa kuulemmamyalbellakin ainakin vähän
Kertoo peruspaneeli uskovaiset