Ihminen ei omista maapalloa, on vain minimaalinen osa oikeista hallitsijoista.

Anonyymi-ap

Olisin arvannut että hämähäkit ovat suurin henkilöstö, heitä on noin: 67 333 200 000 000 kappaletta, melkein oikein tai täysinkin:

Mitä eläimiä on maailmassa eniten? Maailmassa on eniten niveljalkaisia, eli hyönteisiä, hämähäkkieläimiä ja äyriäisiä.

13

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos hämähäkit julistaisivat sodan ihmisiä vastaan: jokaisesta neliömetristä pullahtaisi esiin 132 vihamielistä hämäjäkkiä jotka hyökkäisivät kimppuusi.

      Don't panic.

      • Anonyymi

        Tämä taas tarkoittaa sitä että jokaista ihmisolentoa vastaan olisi taistelemassa noin tarkkana
        noin-arvona: 8 416,65 kpl vihaista hämähäkkiä yhtä aikaa kimpussa voittaisitko taistelun?


      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        🔞 ­­­N­y­m­f­o­­m­­­a­­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17912833y

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      ...lasketaan lisää laskuja hämähäkeistä, siis jos ihmisen kehon pinta-ala on noin 1,7 neliömetriä niin tekee noin 49,509705882352941176470588235294 hämähäkkiä jokaista neliösenttimetriä kohti, joten hämähäkit pystyisivät helposti päällystämään kaikki maapallon ihmiset kokonaan vartaloillaan.

      Peittämään kokonaan kaikki ihmiset.

    • Anonyymi

      Kuinkas bakteerien kanssa, niitäkin on melkoinen pesue?

      • Anonyymi

        Aikuisen ihmisen suolistossakin kuulemma noin 1,5 kiloa ja miljardeja. Mutta mistä ne kaikki saavat alkeellisen tietoisuutensa ja elämän voimansa? Eläviä olentojahan ne kiistatta ovat.


    • Olen joskus ihan taaperosta asti ihmetellyt sitä, miksi ihminen on ainoa hallitsijarotu tällä kauniilla planeetalla?

      Suurena eläinten ystävänä ihmetellyt myös sitä, kuka antoi meille alunperin mandaatin hallita ja päättää muiden eläinten kohtalosta, elämästä ja kuolemasta.

      Sittemmin kun on alkanut ymmärtää elämän kiertokulkua, niin se ei olekaan enää niin ihmeellinen asia, vaan se on elämän kiertokulun edellytys.

      En hyväksy kuitenkaan vieläkään esimerkiksi koirien jalostamista leluiksi ja sairaiksi, en eläinkokeita missään muodossa, en turkistarhausta, valaanpyyntiä, hainpyyntiä enkä mitään metsästystä tai tappamista huvin vuoksi. Hämähäkin vien ulos jos löydän sisältä.

      Lihantuotannon ja kalastuksen hyväksyn, koska ne ovat välttämättömiä ihmisen terveydelle ja varsinkin kasvuikäisille. Suurpetojen hävittäminen ihmisen alta on vastenmielistä.

      Esimerkiksi susien häviäminen luonnosta johtaa monenlaisiin ongelmiin ekosysteemissä.

      Ihminen on sekasyöjä ja on siis osittain peto. Aikoinaan ennenkuin olimme kädellisiä, olimme täysiä petoja evoluution mukaan. Näätäeläimiä ja sitä ennen merieläimiä.

      Tutkijat nostaa muutaman asian erityisesti esiin, kun puhutaan ihmisen kehityksestä suuriaivoiseksi hallitsijaroduksi.

      -Kantoliina. Ihmisten esi-isien äidit käytti kantoliinaa jo miljoona vuotta sitten, joka mahdollisti samanaikaisen ravinnon hankinnan, työnteon ja vauvan ruokinnan.

      -Kalastus. Kalaöljyt ja kalan liha monipuolisti ravintoa ja aivot sai kehittyä omega- öljyjen avulla ja ihmisestä tuli vahvempi.

      -Metsästys ja ruoan kypsentäminen. "Ihmislajin kehitysbiologiassa ilmeisesti Homo erectus oli ensimmäinen sukumme edustaja, joka alkoi kypsentää luonnosta hankkimaansa ravintoa. Tämän ansiosta ruoka imeytyi nopeammin ja tehokkaammin kuin vain raakaa ravintoa käyttäneillä edeltäjillään"

      -Älykkyys auttoi ihmistä hankkimaan ravintonsa yhä tehokkaammin, ja kaikki aika ei enää mennyt ravinnon hankintaan, vaan aikaa riitti kehittymään myös sosiaalisesti laumana ja tehokkaampaan lisääntymiseen.

      Nämä edellä mainitut asiat on helppo ymmärtää luonnollisina luonnonlakien pohjalta. Perusasioita. Mutta sitten tullaan siihen vaikeaan ja suurimpaan osaan.

      Ihmisen ei tarvitse hävetä historiaansa. Petoja ollaan oltu niin kauan, ettei se lähde meistä kivapuheilla eikä vegaaniravinnolla pois. Kaikilla lajeilla on vihollisensa luonnossa, ihmisen vihollisista lähes kaikki ovat toisia ihmisiä. Ei vaani suurpedot ihmisiä kaupungeissa.

      Kukaan meistä tiettävästi ei väitä valinneensa syntymään tänne ihmisenä tiettyyn paikkaan, aikaan, ympäristöön ja tietyille vanhemmille.

      Siispä me emme synny tänne syntisinä, joiden tarvitsisi jatkuvasti itkeä, pyydellä joltakin anteeksi ja rypeä synneissään. Se olisi järjetöntä ajan haaskaamista, varsinkin silloin jos jatkamme sitä samaa elämää.

      Mikään edellä mainittu ei selitä kuitenkaan elämää, elämän syntyä, elämän voimaa ja energiaa.

      Kaikki täällä ja koko universumissa on tieteellisesti katsoen energiaa. Myös eloton materiaali. Elämän syntyä ja edes olemassaoloa tai painovoimaa ei osata selittää.

      Koska kaikki on energiaa, me olemme energia / valo-olentoja kaikki. Myös ne hämähäkit ja me kaikki ollaan täällä yhdessä ja yhtä.

      Fysiikanlaeista mielenkiintoisin on että mikään ei katoa koskaan, vaan muuttaa muotoaan.

      Ihmisen kroppa on mitä ilmeisimmin vain alusta sille hengelle, joka siihen syntyy ja asustaa. Mikä on mekanismi ja prosessi tähän? Selviääkö se joskus ja pääsemmekö koskaan siihen käsiksi ja vaikuttamaan siihen?

      Tämä maallinen näkyvä juttu on ollut aikoinaan kaikki tähtipölyä. Mitä todennäköisimmin myös ne joita alieneiksi kutsumme.

      He voivat olla mistä vaan kotoisin, mutta on selvää että heilläkin on ollut evoluutio. Valmiina tänne ei ole Aatameita eikä Eevoja luotu.

      Olisi aika korni ajatus että nuo kaksi luotiin valmiina ja määrättiin lisääntymään. Heidän sukunsa siis olisi Raamatun mukaan jatkunut vain oman perheen kesken ja sisäsiittoisuuden avulla he olisivat täyttäneet Maan.

      Ei kovinkaan kaunis ajatus eikä tarina.

      • Anonyymi

        Ei ihmisen kehitystarinan tällä planeetalla tarvitse olla totta kun moni muukaan asia ei ole.


      • Anonyymi

        Peto voi olla harhaanjohtava sana. Olemme olleet raadonsyöjiä/kasvissyöjiä ja saaliita ennen terän kehittämistä. Asiaa voi verrata esimerkiksi villisikaan.

        Uskon kuitenkin, että jossain välissä ihmisten moraalissa luovutaan kokokaan lihansyönnistä kaukana tulevaisuudessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Peto voi olla harhaanjohtava sana. Olemme olleet raadonsyöjiä/kasvissyöjiä ja saaliita ennen terän kehittämistä. Asiaa voi verrata esimerkiksi villisikaan.

        Uskon kuitenkin, että jossain välissä ihmisten moraalissa luovutaan kokokaan lihansyönnistä kaukana tulevaisuudessa.

        Nythän oli juuri mediassa, että lopultakin USAssa on annettu lupa keinotekoisen lihan myynnille. Jos se teknologia, kehittyy, niin se ratkaisee lihan kasvatukseen liittyvät eettiset ja muut ongelmat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ihmisen kehitystarinan tällä planeetalla tarvitse olla totta kun moni muukaan asia ei ole.

        Kehitys ei ole vain tarina, vaan se pohjautuu arkeologisiin löytöihin joka muodostaa suht ehjän kokonaisuuden.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kehitys ei ole vain tarina, vaan se pohjautuu arkeologisiin löytöihin joka muodostaa suht ehjän kokonaisuuden.

        Ihminen kuitenkin on hyvin yleinen humanoidilaji ja itse uskon siihen, etä kehittyminen ei ole tapahtunut apinaihmisvälimuotojen kautta tälläkään planeetalla.


      • Anonyymi

        "Ei vaani suurpedot ihmisiä kaupungeissa."

        Eivät vaani suurpedot, mutta pienet virukset, bakteerit ja muut taudinaiheuttajat tulevat vielä kaatamaan Maan kansaa tavalla, joka saa koronaviruksen aiheuttaman sekamelskan näyttämään pieneltä puhurilta hirmumyrskyn rinnalla.
        Aasian ja Afrikan megakaupungit valtavine ihmisjoukkoineen yhdistettynä bioterrorismiin ovat niitä petrimaljoja, joka tuota kätilöi, ja kun siihen liittää ilmastonmuutoksen aiheuttamat sään äärilmiöt kuivuuksineen, rankkasateineen, ja paahtavan kuumuuden, niin lopputulema on oleva hallitsematon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      186
      1395
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      123
      1198
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      49
      921
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      890
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      800
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      51
      788
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      56
      772
    8. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      102
      764
    9. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      712
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      709
    Aihe