Kouristeleva kissa

Kun kissa saa kouristuskohtauksen niin pidetäänkö se tukevassa otteessa ettei se vahingoita itseään? Kertokaa miten siinä tulee toimia.. vietävä tietty eläinlääkäriin, mutta miten siinä hetkessä? Kiitos neuvoista.
2426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Täytyy toimia kuten ihmisten epilepsiakohtauksessa eli ei saa pitää kiinni, ei estää kouristeluja, mutta kuitenkin huolehdittava ettei kissa loukkaa päätään eli pehmuste pään alle jos mahdollista. Kun kouristelu vähenee, käännä kissa kylkiasentoon ja varmista että hengitystiet ovat avoimet. Sitten vain pirautus eläinkääkärille ja mieluummin heti eikä huomenna.

Äänestä

Heti eläinlääkäriin ensimmäisen kohtauksen jälkeen!!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fundeeraja kirjoitti:

Kun kissa saa kouristuskohtauksen niin pidetäänkö se tukevassa otteessa ettei se vahingoita itseään? Kertokaa miten siinä tulee toimia.. vietävä tietty eläinlääkäriin, mutta miten siinä hetkessä? Kiitos neuvoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu