vanhemmat eivät halua ulkopuolista apua

Anonyymi-ap

Hei, onko kellään vastaavaa kokemusta omista vanhemmistaan ja siitä kun he eivät halua ulkopuolista apua ottaa vastaan? Isäni on äitini omaishoitaja. Isäni on uupunut kun odottaa että pääsee lonkkaleikkaukseen. He asuvat omakotitalossa. Meitä on pari sisarusta ja ollaan uuvuttu tästä tilanteesta. Vanhemmat asuvat vielä kaukana, eikä bensa mitään halpaa ole. Autamme minkä jaksamme, ollaan sisarukseni kanssa kumpikin normaali työssä vielä ja oma jaksaminen on tosi koetuksella kun vanhemmat eivät suostu ottamaan ulkopuolista apua. Heillä on iso piha, talvella ei omat voimavarat tahdo riittää lumitöihin siellä ja kesäisin nurmikon leikkuu on hurjan iso homma. Autan mielelläni, mutta jos sen varaan lasketaan niin ei aina tahdo jaksaa. Tässä kun on puolisonikin vanhemmat pyytämässä apua milloin mihinkin.

7

861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Haastava tilanne, pitää muistaa omat voimavarat tuossa tilanteessa!

    • Anonyymi

      Täällä kunta auraa vanhusten ja vajaakuntoisten pihat. Kysyppä onko siellä mahdollista. Robotti leikkuri nurmikon leikkuuseen helpottaa kovasti.

      • Anonyymi

        Kiitos, varmasti auttaisivat mutta vanhempani eivät suostu ottamaan ulkopuolista apua vastaan... :( Robottileikkuri on tosi hyvä idea, mutta tolkuttoman kallis. Mutta tietysti sen säästää pitkällä tähtäimellä bensoissa. Kiitos vinkistä!


    • Anonyymi

      Vieläkin löytyy vanhempia ihmisiä jotka ovat oppineet aikoinaan ettei kerjätä köyhäinapua, vaan omillaan pitää pärjätä.

      Nykypäivänä ongelma on vielä siinä että terveydenhuolto nojaa edelleen siihen vanhaan väittämään että kaikki haluavat elää omassa asunnossaan viimeiseen hengenvetoon ja apua ei sitten tarjota.

      • Anonyymi

        Kyllä, tämä on valitettavaa. Ja kun lapset ovat kokopäivätyössä ja heillä on oma elämänsä, niin on vaikeaa siinä määrin auttaa vielä vanhempiaan kuin he odottavat. Aika ei vain riitä ja tuo kuuluisa jaksaminen on kortilla.


    • Anonyymi

      Itselläni vanhemmat kuolleet kun olin ala-ikäinen.Huomattavasti vanhemmat sisarukset minulla.Tosin asuvat Heka-Kerostalossa. Imevät kuin sieni apuani ja ilmaistyötä.Vaikka heillä rahaa ja mahdolisuus Sosiaaliviraston vanhuspuolen yksikkö pyyttä ostopalvelu lapun esim.Siivous,ym.Luulevat voivat arkkunsa vuorata rahalla.Helsinki

      • Anonyymi

        Tosi kurjaa tuokin, en tajua että miksi juoksuttaa muita vaikka olisi rahaa vielä palkata apua itselleen. Vai onkohan se juuri tuo raha syynä, mistä kerroitkin. Arvostavatko he edes sitä kun käyt auttaa heitä?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2779
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      58
      2235
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1929
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      1569
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1512
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      60
      1054
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      908
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      204
      830
    10. 37
      738
    Aihe