eli koska firefox 1.1 ilmestyy
Firefox 1.1
yliverkko
61074
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tässä joskus
Näyttäis olevan 1.1rc-versio jakelussa tällä hetkellä.
Version nimi on Deer Park Alpha 1. Mouse Gestures kaataa ohjelman, jos laittaa väriviivan päälle, ilman toimii. Adblockit 0.5.6 tuntuvat toimivan. Infolister (pitäisi näyttää asennetut laajennukset) ei toimi, teemoista vain perus tuntuu toimivan. Launchy-laajennus ei toimi. Kerinneekö heinäkuuksi virallinen versio?
Mozillan vakiovastaus tälläisiin on "Sitten kun se on valmis", eli he siirtävät julkaisupäivää sen mukaan miten työ edistyy, jos se valmistuu aikaisemmin on kaavailtu niin se julkaistaan, jos myöhemmin niin julkaisupäivää siirretään.
Tilannetta voi seurata täältä:
http://www.mozilla.org/projects/firefox/roadmap.html
Tällä hetkellä se on laitettu Heinäkuulle 2005.
Mitä uutta?
- Suorituskykyä ja muistinkäyttöä on parannettu.
- Nopea takaisin ja eteen siirtyminen Operan tavoin. Eli sivua ei renderöidä uudestaan, joka vie aikaa vaan edellinen sivu ilmestyy välittömästi.
- Parannuksia renderöintiin, useita renderöinti bugeja korjattu.
- Firefoxin asetus valikko on uudelleen organisoitu.
- Scalable Vector Graphics (SVG) tuki, Firefox on siis ensimmäinen selain joka tukee tätä ilman erillistä pluginia.
- Henkilökohtaisten tietojen (lomakkeisiin syötetyt tekstit, hakusanat, salasanat, välimuisti, historia) tyhjennystä on helpotettu Sanitize toiminnolla. Kyseessä on siis toiminto, jossa käyttäjä valitsee mitkä tiedot poistetaan vaikkapa silloin kun selaimen sulkee, tai kun painaa Tools->Sanitize Firefox, enää ei siis tarvitse mennä asetuksiin jos haluaa poistaa ne.
- Evästeiden hallintaa paranneltu.
- Tiedostojen pätkittäinen lataaminen, eli voit keskeyttää väliaikaisesti tiedoston lataamisen ja jatkaa vaikka seuraavana päivänä siitä mistä jäit, nyt tiedostojen latauksen voi keskeyttää ja jatkaa vain jos ei sammuta selainta välillä.
- Päivityksessä ei enää tarvitse ladata koko Firefoxia uudestaan, vaan vain päivittyneet osat (lyhentää latausaikaa, nopeuttaa päivitystä ja vähentää ruuhkaa Mozillan päivityspalvelemille).
- Välilehtien uudelleen järjestely hiirellä (tätä varten on tähän asti joutunut asentamaan laajennuksen).
- Parannuksi Mac ja Linux versioihin, alkaen käyttöliittymän standardisoinnista, laajennettuun kirjainmerkkien tuomiseen (Safarista esim.)
- Thumbnail kuvat välilehden ikonin tilalla, jos välilehteen on avattu vain kuva.
- WWW-standardeihin parannuksia: CSS 2 tukea laajennettu (quotes nesting, kuvalliset hiiren osoittimet, automaattinen numerointi, outline), Lisää CSS 3 ominaisuuksia (palstat, overflow- x/y, only-child, CSS3 hiiren osoittimet), jne...
http://www.softpedia.com/get/Internet/Browsers/Mozilla-Firefox-Final.shtml
Mozillalta uusia web-teknologioita.
Mozilla Firefoxin 1.1-työversio,nimeltään Deer Park,tukee joukkoa uusia web-teknologioita.Näitä ovat mm:
* XForms, W3C:n uusi lomakestandardi.
* SVG-vektorigrafiikkaformaatti.
* XML-Events deklaratiiviseen.
DOM-ohjelmoimiseen:
* JavaScript 1.5-laajennus,sis.mm.:
parannetun array-tuen.
* Esteettömyys-API DHTML-sovelluksille.
* Lisää CSS3-toimintoja,mm.automaattinen palstoitus.
Osa teknologioista on vielä kokeiluasteella.
XFormsin ja SVG:n yleistyminen näyttää epävarmalta,eivätkä toteutuksetkaan ole vielä täysin valmiita.
JavaScript-parannuksille sen sijaan ennustetaan kehittäjäsuosiota erityisesti Ajax-ohjelmointia ajatellen.
Deer Park on tällä hetkellä saatavilla alfa-versiona.