Mihin vanhoihin puimureihin saa parhaiten vielä varaosia..
siis...
JD 900 ja -10xx
New Holland 8030/40
Sampo 680 ,690 ja vastaavat MF-puimurit.
Kuulemaa sampoon ei enää uutta varaosaa saa??. noihin muihin (maailmanmerkkeihin) luulisi edes ulkomailta uutta osaa löytyvän?
puimurit...
2
532
Vastaukset
- Anonyymi
Vanhoissa massikoissa saa joitan osia, mm. teriä silppuriin ja pöytään, mutta paljon on osia, mitä ei uusina saa. John Deereissä sama juttu, osat alkaa olemaan kortilla, eli käytetyillä sielläkin mennään osittain. Noista varmaan Sampoon saa kuitenkin paremmin osia, kun pieni valmistaja ja kotimainen. Vaikka tuo deere on iso valmistaja, ei se takaa vanhoihin koneisiin osia vanhemmiten, naapurin mies kirosi juuri sitä, kun osia ei enää tahdo löytyä. Itse ostaisin ehkä jonkun 2000 sarjan Sampon, niissä kun on agcon kone ja niihin saa vielä osia ostettua joka kulmaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1834225"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?922766Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1442276Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8222336 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark222110- 192031
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.302007Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371841- 851839
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201826