air softien maahantuonti

äityli

Hei larppaajat, osaisitteko kertoa saako ala-ikäinen nuori tuoda Eestistä ostetun muovikuula-aseen vapaasti Suomeen? Myytäessä ikäraja oli 14 vuotta. Ei kai Suomen tulli tulkitse tällaisia vehkeitä aseiksi?

1

614

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vokkie

      Tämä nyt on jo vanhentunut viesti, mutta pistämpä silti kommentin.

      Käsittääkseni air-soft ase lasketaan suomessa leluksi ja suomessa oleva air-softin ikärajoitus on käytännössä ainakin vielä tällähetkellä suositusikä.
      Suomalaiset myyjät noudattavat suositusikää hyvän liikkenharjoittajan ominaisuudessa.
      Tullin suhtautuminen air-soft aseeseen kannattaa varmistaa etukäteen (tullimiehissä on eroja). Kuitenkin ase kannattaa tuoda suomeen paketissaan ja pakettikiinni. ja alaikäisen kannattanee kävellä tullinohi huoltaja mukanaan, jos tulee kysymyksiä.
      Itse olen tilannut netinkautta air-softeja ja niihin ei ole tulli kommentoinut muuta, kuin kummastellut leluaseen aitoa näköä :)
      Yleisesti suomeen tuotavasta tavarasta täytyy muistaa, että eu:n ulkopuolelta on tuontirajoituksia (euromääräinen) ja tulli voi vaatia verot maksettavaksi.

      linkki tullin sivuille:
      http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenkilot/index.jsp

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      345
      2811
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2276
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1949
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1532
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1129
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      264
      955
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      800
    Aihe