Velkainen pesä

Anonyymi-ap

Tilanne on sellainen että isälläni on ollut runsaasti velkaa hänen kuoltuaan, ja koska pesästä ei voida maksaa mitään kuluja, niin laskut kasaantuvat. Pesässä ei siis ole käteisiä varoja, mutta pari asuntoa joista ainakin toisen realisoidessa saisi pesän velat katettua (50% omistus asunnosta).

Olen pyöritellyt päässäni sitä, että voiko pesän osakas tai useampi osakas antaa ns. lainaa eli maksaa pesän velat pois, jotta ne eivät juokse korkeaa korkoa, ja sitten kun pesään on realisoitu rahaa, niin velkoa pesään annetun summan takaisin itselleen pesästä. Vai lasketaanko tuo suoraan perinnön ottamiseksi pesästä?

Haluaisin löytää vain mahdollisimman kustannustehokkaan ja vähiten lakikuluja aiheuttavan ratkaisun tähän ongelmaan.

4

450

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      onnistuu,pesän osakas maksaa laskut omasta pussista ja perii ne sitten takaisin pesän säästöstä.Konsultoi vielä lakimiestä asian tiimoilta.

      • Anonyymi

        Ja vitut sanoi Vatanenkin.

        Eikö lakitoimistoa rahastamisen vuoksi pitävä edes lukenut aloitusta??

        "Haluaisin löytää vain mahdollisimman kustannustehokkaan ja vähiten lakikuluja aiheuttavan ratkaisun tähän ongelmaan".

        Aloittajalle, kutsutaan ' ap' (engl. kielinen lyhennys).

        Kyllä voitte, pidätte pesänkokouksen josta tehdään kokouspöytäkirja johon liitteenä kaikilta muilta valtakirja pesän kuluasioiden hoitamiseksi sovitulla tavalla.

        Pöytäkirjaan ne jotka osallistuu velkojen maksuun, yksi tai useampi ja klausuuli, "kun kuolinpesä jaetaan, on oikeus heillä jotka velat hoitaneet, ovat oikeutettuja saamaan pesänjaon yhteydessä korvauksen maksamansa velkamäärän mukaan ja kotvauksen velanmaksusta aiheutuneista kuluista".

        Kun pesän kaikki velat on hoidettu, nopeasti pesän omaisuus jakoon/myyntiin jolloinka pesästä lakkaa kulut juoksemasta ja pääsette asiasta eroon.

        Mitään lakitoimistoja tai muutakaan rahastavaa tahoa TEIDÄN EI TARVITSE KONSULTOIDA.

        Teette sopimusjaon pesästä jonka kaikki ovat hyväksyneet ja sopimuksen kopio verottajalle joka lakkauttaa pesän olemassa olon.

        Sitten pankkitiliä joka edesmenneen nimissä ei pidä lopettaa kuin vasta 2vuoden päästä mahdollisten veronpalautuksien vuoksi.

        Ilmoitatte niille tahoille joille verottaja pesän olemassaolon laukkauttamisesta ei ilmoita, on as.oy ja muut mahdolliset yksityiset tahot.

        T. Lawetorder, professional of the law, over Z via V


    • Anonyymi

      Kyllä voitte lainata.

      Velkakirjaa tai vastaavaa uskottavaa selvitystä vastaan lainaatte pesälle tai maksatte suoraan velkojalle, ja pesä sitoutuu maksamaan teille takaisin, kun omaisuutta realisoidaan.

      Lainaajalla tai lainaajilla on jopa mahdollisuus ottaa kohtuullista käypää korkoa.

    • Anonyymi

      Asia riippuu tietenkin kuolnpesän velkojen määrästä.

      Jos velkoja on paljon, kannattaa päästää asia ulosottoon, jolloin ulosottomies realisoi asunnot ja jakaa sen, mitä myyntihinnasta jää velkojille. Muu jää velkojien tappioksi.

      Juju on siinä, että osakkaat voivat huutaa realisoitavan omaisuuden pakkohuutokaupassa myös itse ja hankia näin sanotun omaisuuden itselleen edullisesti, jolloin velkojille jää mahdollisimman pieni osuus heidän velkoihinsa suhteutettuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      67
      2169
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      35
      1744
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1132
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      46
      889
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      803
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      25
      776
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      670
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      39
      648
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      132
      601
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      578
    Aihe