Sairaana lennolle

Anonyymi-ap

Nyt kun koronaa käsitellään yhtenä flunssana muiden joukossa niin onko lentoyhtiöt nyt entistä enemmän päästämään koneeseen jos lähtöportilla yskii ja on kipeän oloinen? Kun ennen koronaakin lentoyhtiöillä on ollut oikeus estää sairaan oloisen lennolle pääsyn mikä on ihan ymmärrettävää koska riskit välilaskulle ja siitä johtuvat kustannukset ja aikataulujen muutokset jne mutta ennen koronaa kaikki yskivät ja kipeät mistä milloinkin johtuneet on lennolle päässyt... itsekin aikoinaan hirveässä flunssassa espanjasta kotiin tullut ajallaan mutta miten nykyään kun toi korona niin estääkö yhtiöt lennolle pääsyn herkemmin? Eli pitäisi varautua että kotiinpaluu viivästyy muutamalla päivällä jos kovasti yskii ja pärskii että estetään koneeseen nousu vaikka vedoten henkilökunnan terveyteen koska korona ja siitä tulevat saikkupäivät...

4

617

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikäli vaikutat sairaalta, pääsysi lennolle evätään.

      Se pitäisi jo itsekin ymmärtää ettei sairaana mennä muiden ihmisten lähelle.
      Lentoyhtiöillä on samat säännöt ja niitä ei päätä henkilökunta lentoasemalla tai lentokoneessa.

      Tietysti löytyy myös ”amatöörimäisiä” lentoyhtiöitä joissa pääsee sairaana tai alkoholia nauttineena lennolle, näissä lentoyhtiöissä myös kokematonta, tietämätöntä, välinpitämätöntä henkilökuntaa niin maassa kuin ilmassa.

      Matkustajat ajattelevat silloin ”onpa kiva lentoyhtiö ja mukava henkilökunta”,
      sääntöjä noudattavista lentoyhtiöistä sanotaan ”pilkunnussijoita, joustamattomia, ilkeitä”.

      Kuumeinen lapsi mukana lennolle lähtevät aikuiset eivät piittaa lapsen hyvinvoinnista, kuumeiset aikuiset eivät piittaa muista.

      Joskus matkustaja pääsee lentokoneeseen asti ja kysyy jo maassa mahdollisuutta vaihtaa paikkaa ja syynä sairaus, mahdollista lisähappea lennon aikana jne.

      Monelle tulee yllätyksenä että tällöin lentokoneen ohjaamosta otetaan yhteys Arizonaan jossa sijaitsee MedLink jonka kanssa lentoyhtiöillä on sopimus sairastapausten varalta.
      Paikka on avoinna 24h vuoden jokaisena päivänä ja siellä työskentelee kaikkien alojen erikoistuneet lääkärit. Sieltä tulee päätös/diagnoosi jota myös noudatetaan.

      Lennoille voi tuoda oman lisähapen, tilata lisähappea ja kaikkea muutakin mahdollista eri sairauksiin MUTTA niistä pitää ottaa yhteys lentoyhtiöön ennen lentoa ja saada lentoyhtiöltä hyväksyntä, jonka lentoyhtiö saa ilmailuun erikoistuneelta lääkäriltä.

      Lähtöselvityksessä näistä mainitseminen on liian myöhäistä.
      Lopuksi, matkustamomiehistö ei voi eikä saa säilyttää matkustajien lääkkeitä lentokoneen keittiön kylmätiloissa, se on lailla kielletty.
      Apteekit myyvät ”kylmäpusseja” joissa viilennysmoduli, ne ovat tarkoitettu juurikin matkalle.
      Tässä oli aika paljon vastausta, mutta samalla perustelut miksi asiat ovat kuten ovat.
      Tämä ei ole hatusta vedetty vastaus, vaan 100% faktaa.

      Hyvää matkaa terveenä.
      PS. Kunnollinen matkavakuutus korvaa sairauden takia menetetyn matkan.

    • Anonyymi

      Ei lentokone tee ylimääräistä välilaskua flunssan tai muun vastaavan saieauden takia. Vain jos matkustajan henki vaarantuu silloin tehdään ylim.välilasku toki huomioiden että markustaja pääsee asianmukaiseen hoitoon.

    • Anonyymi

      Tässä tuleekin se pieni sudenkuoppa että jos olet lähdössä esim. lomareissulta takaisin kotiin ja juuri ennen lähtöä sairastuu kovaan flunssaan ja yrittää päästä lennolle ja lähtöportilla lentoyhtiö kieltää koneeseen nousun niin vaikka olisi matkavakuutus niin se ei korvaa koska se sairaus olisi pitänyt lääkärin toimesta todeta aikaisemmin. Eli vaikka matkalla lentokentälle jos vointi äkkiä heikkenee eikä voi tai kannata lentää niin matkavakuutus ei korvaa jos lentoyhtiö käyttää oikeuttaan evätä koneeseen nousu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      196
      1817
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      266
      1232
    3. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      66
      973
    4. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      184
      921
    5. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      50
      820
    6. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      251
      803
    7. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      61
      788
    8. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      64
      768
    9. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      48
      749
    10. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      93
      732
    11. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      167
      716
    12. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      76
      672
    13. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      666
    14. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      71
      646
    15. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      199
      634
    16. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      633
    17. 31
      588
    18. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      24
      586
    19. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      25
      559
    20. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      548
    Aihe