Nyt kun koronaa käsitellään yhtenä flunssana muiden joukossa niin onko lentoyhtiöt nyt entistä enemmän päästämään koneeseen jos lähtöportilla yskii ja on kipeän oloinen? Kun ennen koronaakin lentoyhtiöillä on ollut oikeus estää sairaan oloisen lennolle pääsyn mikä on ihan ymmärrettävää koska riskit välilaskulle ja siitä johtuvat kustannukset ja aikataulujen muutokset jne mutta ennen koronaa kaikki yskivät ja kipeät mistä milloinkin johtuneet on lennolle päässyt... itsekin aikoinaan hirveässä flunssassa espanjasta kotiin tullut ajallaan mutta miten nykyään kun toi korona niin estääkö yhtiöt lennolle pääsyn herkemmin? Eli pitäisi varautua että kotiinpaluu viivästyy muutamalla päivällä jos kovasti yskii ja pärskii että estetään koneeseen nousu vaikka vedoten henkilökunnan terveyteen koska korona ja siitä tulevat saikkupäivät...
Sairaana lennolle
4
566
Vastaukset
- Anonyymi
Mikäli vaikutat sairaalta, pääsysi lennolle evätään.
Se pitäisi jo itsekin ymmärtää ettei sairaana mennä muiden ihmisten lähelle.
Lentoyhtiöillä on samat säännöt ja niitä ei päätä henkilökunta lentoasemalla tai lentokoneessa.
Tietysti löytyy myös ”amatöörimäisiä” lentoyhtiöitä joissa pääsee sairaana tai alkoholia nauttineena lennolle, näissä lentoyhtiöissä myös kokematonta, tietämätöntä, välinpitämätöntä henkilökuntaa niin maassa kuin ilmassa.
Matkustajat ajattelevat silloin ”onpa kiva lentoyhtiö ja mukava henkilökunta”,
sääntöjä noudattavista lentoyhtiöistä sanotaan ”pilkunnussijoita, joustamattomia, ilkeitä”.
Kuumeinen lapsi mukana lennolle lähtevät aikuiset eivät piittaa lapsen hyvinvoinnista, kuumeiset aikuiset eivät piittaa muista.
Joskus matkustaja pääsee lentokoneeseen asti ja kysyy jo maassa mahdollisuutta vaihtaa paikkaa ja syynä sairaus, mahdollista lisähappea lennon aikana jne.
Monelle tulee yllätyksenä että tällöin lentokoneen ohjaamosta otetaan yhteys Arizonaan jossa sijaitsee MedLink jonka kanssa lentoyhtiöillä on sopimus sairastapausten varalta.
Paikka on avoinna 24h vuoden jokaisena päivänä ja siellä työskentelee kaikkien alojen erikoistuneet lääkärit. Sieltä tulee päätös/diagnoosi jota myös noudatetaan.
Lennoille voi tuoda oman lisähapen, tilata lisähappea ja kaikkea muutakin mahdollista eri sairauksiin MUTTA niistä pitää ottaa yhteys lentoyhtiöön ennen lentoa ja saada lentoyhtiöltä hyväksyntä, jonka lentoyhtiö saa ilmailuun erikoistuneelta lääkäriltä.
Lähtöselvityksessä näistä mainitseminen on liian myöhäistä.
Lopuksi, matkustamomiehistö ei voi eikä saa säilyttää matkustajien lääkkeitä lentokoneen keittiön kylmätiloissa, se on lailla kielletty.
Apteekit myyvät ”kylmäpusseja” joissa viilennysmoduli, ne ovat tarkoitettu juurikin matkalle.
Tässä oli aika paljon vastausta, mutta samalla perustelut miksi asiat ovat kuten ovat.
Tämä ei ole hatusta vedetty vastaus, vaan 100% faktaa.
Hyvää matkaa terveenä.
PS. Kunnollinen matkavakuutus korvaa sairauden takia menetetyn matkan. - Anonyymi
Ei lentokone tee ylimääräistä välilaskua flunssan tai muun vastaavan saieauden takia. Vain jos matkustajan henki vaarantuu silloin tehdään ylim.välilasku toki huomioiden että markustaja pääsee asianmukaiseen hoitoon.
- Anonyymi
Tässä tuleekin se pieni sudenkuoppa että jos olet lähdössä esim. lomareissulta takaisin kotiin ja juuri ennen lähtöä sairastuu kovaan flunssaan ja yrittää päästä lennolle ja lähtöportilla lentoyhtiö kieltää koneeseen nousun niin vaikka olisi matkavakuutus niin se ei korvaa koska se sairaus olisi pitänyt lääkärin toimesta todeta aikaisemmin. Eli vaikka matkalla lentokentälle jos vointi äkkiä heikkenee eikä voi tai kannata lentää niin matkavakuutus ei korvaa jos lentoyhtiö käyttää oikeuttaan evätä koneeseen nousu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2013206- 552689
Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk172399Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I182367- 2422354
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2602085Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841820Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve591801Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva391795Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro161759