Asuntosäästäjän onni!

Nyt monen kohtalo. 20v. Pihistänyt ja raatanut pitkää päivää,kirppisfillarilla työmatkat survoen?
Tullutkin karmea totuus eteen. Neukkukuutio pitää saneeraa 1000-1500€/neliö?
Talo ei saakkaan lainaa,eikä osakas. Pankki katsoo tolon/ asunnon arvottomaksi?
45402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Monelle selviää kylmä harha! Kun asunnon velka maksettu? Eläkkeellä kelotellaan pienin kuluin? Saneeraus tappaa ihanan haaveen!

Äänestä

Saneeraus on jokaisen tiedossa. Se tulee varmasti.

Äänestä
  • Tosi harva varautunut. Monelta vie talouden pohjan!

    Äänestä

Mutta moni osakkeen omistaja taloyhtiön halituksen kanssa peruskorjauksita sopineet.Taloyhtiö ottaa lainan ja sitä lyhentää jokainen osakkeen omistaja kerran kuukaudessa asunnon neljöön mukaan lasketuna yhtiövastikkeissa.Nihän tapahtuu vuokra taloissakin.Rempat maksaa asukas vuokrien yhteydessä ja taloyhtiön velat.Ei mikään ilmaista ole Vuokra taloissa,kuten ei osaketaloissakaan .Ihan samat kinteisö kulut vuokralla.Ainoa ero vuokra kuitin vuokralla ei erotella vuokra maksua.Lukee vain vuokra kuukaudessa.

Äänestä
  • Mutta kun se taloyhtiö ei enää välttämättä saa lainaa ollenkaan, siitähän on kyse myös!
    Talo jossain muuttotappiopaikkakunnalla, asuntojen hinnat putoavat putoamistaan, tjuaahan pankkisetäkin sen ettei kämppää voi ottaa lainan pantiksi kun se on lähes arvoton.
    Taloja, niin kerros-, rivi- kuin ok- talojakin makaa kokonaan tai osin tyhjillään pitkin poikin Suomea, ei pankki mitään lainaa sellaisia vastaan anna.

    Äänestä

  • Tässä se mutta. On tuhansia asuntoyhtiötä,jotka ei saa lainaa. Pankit noteeraa ne nollan arvoiseksi. Taloyhtiöiden konkursimäärät kasvaa!

    Äänestä

Totta. 5 km keskusta kaakkois- Suomessa asunto on arvoltaan vöhäinen sellu ja Venäjä lopetetaan ja... mutta natsi tuspalstalla ei kannata jatkaa vain todetaan että koskee enimmäkseen demaria,puunjalostuksessa, ostakaa sieltä kun irtisanomiset alkavat

Sitten. Mikä karmea paralleeli on Venäjän ja Turkin talo uksissa josta on isoa haittaa ja iloa taviksille Suomessa kun han hän valitsee oikein tai okei

Äänestä

Karmea valkenee! Elämän raadanta hukkaan!

Äänestä
  • Itkien ja huutaen tähän maailmaan tullaan.
    Ja itkien ja huutaen täältä lähdetään.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Itkien ja huutaen tähän maailmaan tullaan.
    Ja itkien ja huutaen täältä lähdetään.

    Itku ei auta asuntosäästäjää säästävaihessa,eikä nyt,kun arvo nolla!

    Äänestä

Kun päätetään tehdä rempat sitten, kun talo huutaa apua, niin remppaa on paljon ja hinta kallis. Rempat pitää tehdä aikoinaan.

Äänestä
  • ei missään nimessä se on rakennusyhtiöiden halu
    jakuvaa kallista remppaa
    nuoret lapsiperheet naiiviudessaan luulevat

    tehdään kaikki kerralla niin sitten on valmista kaunis koti

    tätä juuri rakennusliikkeet markkinoivat jatkuvaa remppa ja ramppaa ettö
    tulee kerralla valmiilso

    Äänestä

Aika yleistä.

Siis että ihmiset ei osaa varautua remontteihin, joita nyt pakostakin kaikissa rakennuksissa tulee eteen. Hö, munkin seinänaapuri noitui aikinaan, että oli luullut, kun kämppä maksettu, sitten vaa eletään ja öllötellään. Sen jälkeen on tehty kattoremppa, ikkunaremppa, julkisuremppa( sen jälkeen huoltomaalattukin), kaks kertaa kylppärirempat. Leikkipaikkaremppa. Lämmönjajohuoneen remppa. Asfaltoinnteja, valaistuksia..... Tälle vuodelle uusittiin lukitus.

Nämät siis sen jälkeen, kun naapuri ällisteli asiaa.Putkiremppa on edessä ja autojen latauspisteetkin pitäis laittaa....

Mutta meillä hyväkuntoinen ja hyvin pidetty yhtiö, kyllä me lainaa saadaan. Naapuri tosin ollut pitkään, muutaman kymmenen vuotta naama norsunvitulla.

Me ostettiin asunto just siks, hinta oli halpa, koska remontteja edessä. Asumiskulut olleet kohtuulliset, remontit jakautunee parille kymmenelle vuodelle, vastike ei kuitenkaan ole ollut kovin kauhea, koska maksuaikaa ollut siis pitkästi kaikkinensa.

Asunto on suhteessa paljon arvokkaampi nykyisin, arvo noussut remonttien myötä kuin huomaamatta.

Mutta tunnen paljon ihmisiä, joille rempat tosiaan tulee yllätyksenä, vaikkei pitäisi. Ja tilanne voi olla konkurssinpaikka koko yhtiöllekkin, jos rakennus arvoton, eikä pankki kelpuuta sitä vakuudeksi. Monilla yhtiöillä nyt ongelmia, koska korjausvelkaa liikaa. Ja tietenkin yksittäisillä osakkailla isot ongelmat, kaikki menee, eikä riitäkkään, jos joutuu purkukulut maksamaan.

Ai niin, kun putkiremppa tehty, pitääkin alkaa suunnittelemaan katon maalaamista, talojen maalaamista..... Periaatteessa met ollaan makseltu remppoja parikymmentä vuotta ja maksetaan hamaan tappiin asti. Tai siihen asti, kun rahat on loppu.

Asuminen paljon kalliimpaa, kuin ostohinta. Mitään ei saa ilmaiseksi.

Vinkkinä, jos sulla rahapula ja remppa tulossa, otappas selvää käänteisestä asuntolainasta. Ainakin yhden mummelin tiedän, joka silleen rahoittanut remonttinsa, vaikka pieni eläke onkin.

=DW=

Äänestä
  • Ei nolla arvoiselle anneta mitään lainaa!

    Äänestä

  • Jos talo on alueella jossa ei ole eikä tule kysyntää, ei pankkikaan niin tyhmä ole että mitään käänteistäkään asuntolainaa antaisi.
    Käänteinen asuntolaina tulee kyseeseen tietynlaisena viimeisenä keinona heille jotka eivät lainanmaksuista selviäisi, pankkihan se on joka tuossa lopulta bisnestä tekee.

    Äänestä

Vuokrayhtiöt purkaa näitä 70- luvun neukkuja. Halvempi rakentaa uusi,kuin niiden saaneeraus!

Äänestä

On kamalaa nykyään, että taloyhtiö ei saa aina lainaa.
Remontit on hirveän kalliita.
Piitäisikö kaikkien ottaa oma laina ? Oman lainan voi saada vähän edullisemminkin
pankista, mutta takuuasia tulee hankalaksi, jos asunnolla ei paljon arvoa.

Äänestä
  • Talot jää ränsistymään ja valtio purkaa!

    Äänestä

Somalitytön mukaan somalit saavat rikkoa talot koska ovat ne rakentaneetkin.

Äänestä
  • Ei rakentanut,mutta saanut suvakeilta lahjaksi!

    Äänestä

Luojan kiitos ei tullut koskaan itseään velkavankeuteen sidottua asunnon takia. On ollut äärimmäisen helppoa asumista ja muuttaakin voinut aina kun siltä on tuntunut kun ei ole ollut seinien vanki vuokralla asuessa.

Äänestä
  • Mutta kukahan ne asunnot sitten lopulta tulee maksaneeksi ja siihen päälle maksaneeksi useimmiten vielä vuokranantajan eli sijoittajan rahoille vähän voittoakin?

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Mutta kukahan ne asunnot sitten lopulta tulee maksaneeksi ja siihen päälle maksaneeksi useimmiten vielä vuokranantajan eli sijoittajan rahoille vähän voittoakin?

    Jos olet maksanut jostain yksiöstä koko aikuisikäsi esim. nykyrahana 800 € /kk vastaavan rahan ja olet nyt noin 70- vuotias, se tekee maksuja yhteensä noin 480000 € verran. Jos sen yksiön hinta on luokkaa 160000- 200000 € niin mihin ihmeeseen ne lähes 300000 € ovat menneet?

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Jos olet maksanut jostain yksiöstä koko aikuisikäsi esim. nykyrahana 800 € /kk vastaavan rahan ja olet nyt noin 70- vuotias, se tekee maksuja yhteensä noin 480000 € verran. Jos sen yksiön hinta on luokkaa 160000- 200000 € niin mihin ihmeeseen ne lähes 300000 € ovat menneet?

    Mitäs,jos summa olisi pörssissä poikinut rahaa ja arvonnousua?

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Mitäs,jos summa olisi pörssissä poikinut rahaa ja arvonnousua?

    No, kuinka monella pienipalkkaisella eli taviskansalaisella on pörssiin tullut laiteltua muutamia satojatuhgansia Euroja?
    Eiköhän se ole useimmilla mennyt tosiaan "mitä jos olisi"- hengessä?

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    No, kuinka monella pienipalkkaisella eli taviskansalaisella on pörssiin tullut laiteltua muutamia satojatuhgansia Euroja?
    Eiköhän se ole useimmilla mennyt tosiaan "mitä jos olisi"- hengessä?

    Mutta ,jos olisi. Asuntosäästäminen rikastutti pankit ja krynerit!

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Jos olet maksanut jostain yksiöstä koko aikuisikäsi esim. nykyrahana 800 € /kk vastaavan rahan ja olet nyt noin 70- vuotias, se tekee maksuja yhteensä noin 480000 € verran. Jos sen yksiön hinta on luokkaa 160000- 200000 € niin mihin ihmeeseen ne lähes 300000 € ovat menneet?

    Sit nyt se maksettu asunto nollan arvonen!

    Äänestä

Yksi vaha rouva valitti,oli kaksionsa maksanut kolmeen kertaan. Paljon remontteja!

Äänestä

Osunosta tehty suurin ryöstökohde!

Äänestä

Myytti murrettu? Muka oman asunnon osto aina kannattaa!

Äänestä
  • Ei ehkä aina, mutta keskimäärin kyllä. Sillä joku ne vuokrakämppienkin korjaukset maksaa...joku maksaa niitten kaikki kulut ja lähes aina myös voittoa omistajalle. Vuokra- asunnon asuja on se maksaja, ani harva omistaja huvikseen asuntoaan vuokraa...

    Äänestä

Tänään lakkasin olemasta pankin renki kun lainakorot kasvaa, maksoin taloni lainan 47.000 € , nyt enään vesi, sähkö,lämmitys.jätehuolto sun vakuutukset.-

Kippis ;)

Äänestä
  • Oman loppulainani kulut nousivat satasella kuukaudessa ja seuraava korontarkistus on vajaaan vuoden päästä. Kun vain muistaa että korot ovat olleet superolemattoman matalat jotain 12- 14 vuotta niin kyllä tämän sietää enkä ryhdy myymään kultaani.

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Oman loppulainani kulut nousivat satasella kuukaudessa ja seuraava korontarkistus on vajaaan vuoden päästä. Kun vain muistaa että korot ovat olleet superolemattoman matalat jotain 12- 14 vuotta niin kyllä tämän sietää enkä ryhdy myymään kultaani.

    Kyllä, lainan korot ovat olleet tosi matalat monien vuosikymmenien ajan. Asuntoyhtiö, jossa ostamani asunto, on rakennettu tämän vuosituhannen alussa. Taloudenpitäjät olleet viisaita ja lyhentäneet lainoja joka vuosi, koska mitään remontteja ei ole tarvittu tehdä. Olemme maksaneet sen verran suurta yhtiövastiketta että rahaa on ollut yllinkyllin, nyt ei ole enää asuntoyhtiöllä lainaakaan jäljellä kuin kahden suuren uuden omakotitalon hinnan verran.
    Itsekin olen lyhentänyt omaa lainaani siitä lähtien kun ostin asuntoni ja pankin kanssa järjestynyt halvat korot lainalle. Pian tuo edullinen korkoaika kuitenkin umpeutuu ja laskeskelin että jos korko nousee 5%:iin niin kuukausimenoihin tulee noin 170 €/kk nousu.
    Asunnon myyntihinta on kuitenkin tuplaantunut näinä vuosina, joten kannatti ostaa tämä huoneisto vaikka ostaessa hirvitti pärjääkö yksinelävänä.

    Äänestä

Todella ikävää pientä eläkettä saaville, nyt rahat pitää ohjata heille eikä kaikenlaisille ulkomaan eläteille.

Äänestä

Näin 72-vuotiaana asuntosäästäjänä täytyy myöntää, että asunnon säästäminen olisi kannattanut aloittaa aikaisemmin...

Äänestä
  • Kyl nyt sentään muut hyötyy pyristelystäsi!

    Äänestä

  • Tossa iäsä myydän kiinteä ja aletaan nauttii loppuelämästä!

    Äänestä

Yksi vaha rouva valitti,oli kaksionsa maksanut kolmeen kertaan. Paljon remontteja!


oma asunto maksetaan aina kolmeen kertaan

ensiasunto
vuokrissa
remonteissa

aina kolmeen kertaan

Omaa ei lasketa omaisuudeksi mutta sitä voi käyttää vakuutena jos tarvitsee
Muuta sijoitusta on hyvä olla asunnonvaihdossa ettei joudu kahden asunnon loukkuun ts. oma on myymättä ja ostaa uuden ja sitten ei oma menekään nopeasti vaan on ruvettava sijoitajaksi:

vuokrataan pakkotilanteessa oma asunto 5 vuodeksi, ei työssäkäyvälle (joka voi saada potkut) vaan kela-tuetule matulle, kun ilmoitus vuokratuesta esitetään

Äänestä
  • Opettele kirjoittamaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Opettele kirjoittamaan.

    Mitä et ymmärtänyt?

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Mitä et ymmärtänyt?

    toi häriintynyt kirjoittaa jokiaseen tuon saman vastuksen opettele jotain omaan
    tylini ei sovi huluille vatsailla

    Äänestä

  • Anonyymi00041 kirjoitti:

    toi häriintynyt kirjoittaa jokiaseen tuon saman vastuksen opettele jotain omaan
    tylini ei sovi huluille vatsailla

    Toistan: Opettele kirjoittamaan!

    Äänestä

  • Anonyymi00043 kirjoitti:

    Toistan: Opettele kirjoittamaan!

    natsiot san toistan natsittaja

    Äänestä

vanhana parempi asua vuokralla ja myydä asunto jos putkiremontti tulossa, kallista on pieneläkeläiselle, eikä velkakaan tunnu hyvälle tässä iässä enää

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt monen kohtalo. 20v. Pihistänyt ja raatanut pitkää päivää,kirppisfillarilla työmatkat survoen?
Tullutkin karmea totuus eteen. Neukkukuutio pitää saneeraa 1000-1500€/neliö?
Talo ei saakkaan lainaa,eikä osakas. Pankki katsoo tolon/ asunnon arvottomaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu