Paljonko Suomessa on pakettipeltoja, onko jollain faktatietoinhin linkki?

Anonyymi-ap

Mietityttää, kun viljaa tarvittaisiin nyt kotimaan lisäksi maailmallakin.
Ymmärrän, että esim. apulantojen saannin kanssa on ongelmia ja hinnatkin korkeita, mutta eikö viljan myynti kuitenkin kannattaisi?

Toinen mahdollisuus olisi tietenkin myös tuottaa energialaitoksille kotimaista poltettavaa jossain muodossa.

5

845

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole ihan niin yksinkertaista, että niin vaan ryhdytään viljelemään enemmän viljaa, ja myydään se sato ulkomaille, ja vieläpä kannattavasti. Peltojen käyttöä sitoo mm. EU.n tukipolitiikka. Ruokaviljan tuotannossa on moni asia toisin kuin rehuviljalla, ja jos ruokaviljaan on satsattu, ja tuloksena onkin huonona vuonna rehuviljaa, tappiolle mennään että hurahti.

    • Anonyymi

      Siellä on niin kallit apulannat maassa ettei ole toisiaan.Sekin käytännössä ihan vaan Yaran toiminnan takia.Sellaista se on kun kusipäisyys ohjaa toimia.

      • Anonyymi

        Missä on kalliit apulannat maassa, kesantopellossako? Kenen kusipäisyys ohjaa mitä toimintaa?


    • Anonyymi

      Kun pelkkään lannoitteeseen menee 300 euroa hehtaarilla joka maksaa 300 euroa hehtaari ja hyvällä pellolla satoa saa viljasta 2000 kiloa hehtaarilla ja viljasta maksetaan 200 euroa tonni niin ymmärtää ettei paljoa kannats

    • Anonyymi

      kyllä hyvällä pellolla sadot alkaen 5000 kg/ha.. jos vähänkin panostettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      2017
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1932
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      12
      1475
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1281
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      50
      1239
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      845
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      707
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      88
      707
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      678
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      643
    Aihe