Olipa kiva nähdä entisiä koulukavereita

Anonyymi-ap

Näin erään lehden uutisesta kuvan ja jutun kuinka koulukaverit olivat kokoontuneet entiseen kouluun tapaamiseen.
Aikaa on vierähtänyt jo kymmeniä vuosia.
Muistan kuitenkin sen erään tapahtuman kuinka minun kimppuun syyttä kävi eräs luokan oppilas, oli minua pienempi, olisin kyllä voinut lyödä hänet maihin mutta kun en halunnut tapella, annoin hänen painaa minut maahan kun kaikki muuta luokan oppilaat ilkkuivat puolikaaressa ympärillä. Haukkuivat kun en pärjää pienemmälleni. Tiesin että jos lyön hänet maahan niin saan entistä kovemmat ilkkumiset ja haukkumisen, tämä tapahtui -70 luvulla Pohjois-Savossa.
Olipa joskus mukanani pieni omatekoinen puukko, ihan vaan siksi että se tuntui antavan jonkinlaista psyykkistä turvaa, näin jälkeen päin miettiessäni, onneksi en käyttänyt puukkoa.
Luokallani oli muutama oppilas jotka eivät minulle ilkkuneet, muutama tyttö ja muutama poika. He yleensä vaan seurasivat taustalta. Ymmärrän heitä.
Luokkakokous kuvasta tunnistin erään joka kiusasi kaikkein eniten.
Näin ne ajan nuo vanhat muistot tulee mieleen.

4

354

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä tapahtui siis Iisalmessa

    • Anonyymi

      Olin kaupassa parikymppisen poikani kanssa. Sinne tuli myös elämän murjoman luuserin näköinen mies, joka silminnähden ilostui nähdessään entisen luokkatoverinsa, poikani. Tervehti häntä ja kyseli kuulumisia.

      Poikani suhtautui häneen hyvin pidättyvästi. Tapaamisen jälkeen kysyin pojaltani, oliko tämä kenties ollut poikani kiusaaja. Häntä oli rankasti kiusattu kouluaikana. Poikani vastasi, että kyllä.

      Jäin miettimään, miten osat voivat vaihtua.

      • Anonyymi

        Näin se monesti menee. Kiusaajat ovat tottuneet purkamaan turhautumistaan muihin ilman, että kehittäisivät itseään. Koulua ei oteta tosissaan ja päihteet kiinnostaa.

        Se sitten johtaa siihen, että aikuisena....ei päädytä oikein mihinkään.

        Omia valintoja toki. Itse en silti tunne sääliä kiusaajiani kohtaan.


    • Anonyymi

      Olin kiusattu koko kouluajan ja luokan hylkiö. Olen muuttanut pois kotipaikkakunnalta ajat sitten enkä ole tekemisissä yhdenkään kouluajan tutun kanssa.

      Olen päättänyt etten ikinä osallistu mihinkään luokkakokouksiin. Ja tuskin minua sellaiseen edes kutsuttaisiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2311
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1014
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      583
      855
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      68
      641
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      30
      627
    Aihe