jelppii, pentu!

mulla on 23.1 syntynyt nöffin pentu ja se ei ole vieläkään oppinut sisäsiistiks... onko ehdotuksia millä saisin sen oppimaan tekee ulos? Toinen on kun se ui omassa pissassaan... "Rommi", uros, rupee raapii sitä kohtaa lattiasta ja pyörii siinä. Ja mitenköhän sais koiran oppii ettei saa purra? sehän on ihan leikkii, mut sillä on niin hirveen terävät hampaat, kun on toi hampaiden lähtö aika... Ehdotuksia?
3276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Koiranhoitoon liittyvissä kirjoissa monesti kerrotaan, miten pentu opetetaan sisäsiistiksi ja miten estää pureminen. Eli siis kirjastoon lainaamaan niitä perusteoksia.

Pentukoira tietysti näykkii joka paikasta, kun ikeniä kutittaa. Anna sille purtavaa (ei kenkiä, käsineitä tms..) Jos näykkii käsistä, niin pieni napautus nenulle aina.

Meillä ainakin pentu oppi tekemään pissit sanomalehden päälle aika nopeasti, kun niitä oltiin levitetty lattialle. Ja sitä kautta, kun kävi useasti pissalenkillä, niin oppi pyytämään ulos. Jos uros kerran kyseessä, niin heti kun alkaa näkyä oireita, että rakko on täynnä, niin pihalle (uroksella tämän näkee helpostikin, kun se on selällään lattialla).

Eli heti kun oireet näkyvät, niin ulos pissille ja takaisin sisälle. Oppii hyvin äkkiä, että siellä ulkona käydään pissillä, ei sisällä.

Äänestä

Mulla on vuoden vanha koira rotua en viitii nyt mainita se ei ole vieläkään täysin sisäsiisti mutta isot koirat meillä oppi nopeammin kuin pienet koirat ja sinun koirahan on vasta pentu ei se ole ihme jos se vielä tekee sisälle...Eli neuvoksi sanoisin vie se heti ulos kun se herää ja taas vie ulos heti ruuan jälkeen ja kehu sitä kun se tekee ulos!!!Niin eiköhän se pikkuhiljaa ala oppia mutta pentuhan se vielä on että varaudu lätäköihin vielä....jonkin aikaa..kärsivällisyyttä...

Äänestä

Eihän tuo vanha vielä ole. Meidän koira oppi tuossa puolen vuoden ikäsenä sisäsiistiksi, niin että jaksoi olla jo yön kuivana ja oppi pyytämään ulos jne. Toki aina kannattaa siivota sotkut heti kun ne on tullut, ettei se kerkiä pyöriä kusessa. Kyllä sitä vaan pitää jaksaa käyttää usein ulkona, että säästyisi sisävahingoilta. Aikaa, aikaa ja kärsivällisyyttä. Puremista pitää kieltää aina paitsi tietty lelujaan purkoon. Pieni luunappi kuonolle ja tiukka EI, kestää jonkin aikaa ennenkuin menee jakeluun tuo ei-sanan merkitys mutta siitä se lähtee. Tsemppiä koiran kasvatukseen! Hyviä nettisivuja esim. www.koirat.com

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ZZZ... kirjoitti:

mulla on 23.1 syntynyt nöffin pentu ja se ei ole vieläkään oppinut sisäsiistiks... onko ehdotuksia millä saisin sen oppimaan tekee ulos? Toinen on kun se ui omassa pissassaan... "Rommi", uros, rupee raapii sitä kohtaa lattiasta ja pyörii siinä. Ja mitenköhän sais koiran oppii ettei saa purra? sehän on ihan leikkii, mut sillä on niin hirveen terävät hampaat, kun on toi hampaiden lähtö aika... Ehdotuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu