Lu 23:43 KR92:n mukaan "Totisesti: jo tänään olet minun kanssani paratiisissa".
Tämä herättää kysymyksiä?
Lu 23:43 KR92:n mukaan
9
264
Vastaukset
- Anonyymi
Sekin vielä!
- Anonyymi
Mitä kysymyksiä se sinussa herättää?
kylmätotuusRistillä Vapahtajamme sanoo ryövärille nuo sanat.
Olen ymmärtänyt, että sitä paratiisia ei voinut mitenkään luvata tuossa vaiheessa.
Siinähän on välissä kaikenlaista muuta.
- Anonyymi
Kristus-palstalla saat vastauksia.
Tähän kysymykseen ei ole vastausta.
Uskovainen mummuni pohti samaa asiaa jo 65 vuotta sitten.
Luin hänelle silloin Raamattua.
Jotkut veikkaavat, että käännökseen on tullut pilkku väärään paikkaan.
- Anonyymi
Ei ole virhettä.
Jae 42. Ja hän sanoi: ”Jeesus, muista minua kun tulet valtakuntaasi”.
Jae 43. Niin Jeesus sanoi hänelle: Totisesti minä sanon sinulle, tänä päivänä (siis päivänä jota ryöväri tarkoitti edellisessä jakeessa. Parempi ilmaisu olisi ollut ´tuona päivänä´) pitää sinun oleman minun kanssani paratiisissa.Lu 23:43 KR92:n mukaan "Totisesti: jo tänään olet minun kanssani paratiisissa".
Tämä herättää kysymyksen?- Anonyymi
2lesken kirjoitti:
Lu 23:43 KR92:n mukaan "Totisesti: jo tänään olet minun kanssani paratiisissa".
Tämä herättää kysymyksen?Olet oikeassa, siinä painoksessa (mahtaa olla uudempi) jota sinä luet, on näköjään harhaanjohtava käännös. Joku uudismielinen kääntäjä-niekka on ymmärtämättä raamatun sanomaa, tai yhteyttä edelliseen jakeeseen, muokannut suomenkielisesti mielestään ´oikeamman´ käännöksen.
Versiossa vuodelta 1971 lukee ´tänä päivänä´.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2522308- 1921694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä481367Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501045- 41846
- 15827
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23778Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25776Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647