Olen aikeissa muuttaa Kajaaniin( asuin siellä lapsena),leipäni hankin ja hankkisin siellä yrittäjänä.Olen aikeissa perustaa Kajaaniin vaate- ja kenkäliikkeen,sillä silloin kun asuin siellä,oli todella vaikeata löytää kivoja vaatteita ja kengätkin olivat jotain mummomallia.Joten kysynkin teiltä, arvon leidit siellä "Kajjjaanissa" miten ottaisitte minut vastaan?Kysymyksessä olisivat nuorekkaat trendivaatteet sekä Espanjasta tuodut kengät.
kannattaako
investoida kajaanissa?
191617
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Minä ainakin ottaisin sinut hyvin vastaan.
t. tyttö Kajaanista, joka on
merkonomi ja matkailupalveluiden tuottaja ja taas vaihteeksi työtön
ensin tajuta että kajaani kirjoitetaan yhdellä J:llä!!!
muistatko? kuopijo,jojensuu...jäljelle jäi kajaani...
koska kajaanista on todella vaikea löytää itselleen miellyttäviä vaatteita..
Kajjaani on oikea muoto. Kolmas J lahjoitettiin Jojensuuhun.
Savolaisilla on ollut Kuopijo jo ammoisista ajoista lähtien.
jaa a monta oli i-kirjainta yrittäjäksi aikovalla.
Ala vain yrittäjäksi,se ei ole olleskaan huonoa hommaa ,jos noinkin otollinen ilmapiiri näkyy olevan.
Olin kerran matkoillani Etelä-Pohjanmaalla ja siellä eräs vaari lappilaisen h-rikasta puhetta kuullessan totesi,ettei tuo puhua osaa ollenkaa,eihhän meilläkhhhää hoohhta joka paikhan panha totesi vaari.
Näin siis ylihärmässä
siis monta j-kirjainta
Menestymään Kajaanissa, turhaa tuo trendivaatteisiin tuhlaaminen, käyttävaatteet paremmin menestyisi !
...on kyllä pulaa. Eipä taida olla kuin yksi kenkäliike..? Niistä trendivaatteista en osaa sanoa, riittäisiköhän Kajaanin kokoisessa paikassa tarpeeksi asiakkaita, että olisi kannattavaa...
trendivaatteilla en tarkoittanut mitään karmeita virityksiä vaan ihan tavallista nuorisomuotia.ja mitä kajaaniin ja kolomeen j-kirjaimeen tulee niin kyllä kajaani tunnetaan ihan yleisesti kolmen j:n kaupunkina.Asuin Kainuussa 20 vuotta ja silloin ihmiset olivat huomattavasti huumorintajuisempia.Pitäkää kaupunkinne minun puolestani nääntyvä ja kuihtuva kaupunki se valitettavasti onkin!Pysyn enemmin Espoossa, jos ihmiset ovat siellä tuollaisia niin enpä suosittele kenellekään Kajaaniin muuttamista!Luulisi että paluumuuttajat ovat tervetullutta käyttövoimaa Kainuuseen!Ja ei kai se yrittäminen sielläpäin kannatakaan tuppaa tuo kainuulainen kansanluonne olemaan kateellisenpuoleista sorttia.Mieheni on myyntipuolella töissä ja sanoo että kainuulaisen kanssa on vaikea tehdä bisnestä koska vastauksen kanssa nyhjätään iäisyys tyyliin;"enpä tiijä","ihan sama",jne kun taas pohjanmaalla jossa yrityskulttuuri imetään äidinmaidosta vastaus annetaan saman tien eikä sitä pantata viikkotolkulla.Enpä olisi uskonut että kainuulainen kansanluonne on poissaollessani muuttunut noin vastenmieliseen suuntaan,ei ole ihme että Kainuu on kehitysaluetta, ei kukaan yrittäjä viitsi tuollaiselle paikkakunnalle hakeutua.Sehän onkin nykyään Helsingin herrojen " ongelmajätealuetta", jonne dumpataan kaikki maahanmuuttajat ym työtä vierovat ihmiset, onko teistä hauska elättää heitä veroeuroillanne?Kainuulaiset, olkaa yhdessä vahvoja, kehittäkää maakuntaanne, uskaltakaa yrittää ja toivottaa uudet yrittäjät tervetulleiksi, ettekö te itse todellakaan huomaa sitä,kuinka etelä-Suomi kyykyttää teitä( ja lukihäiriöstä kärsiville haluan korostaa sitä että olen kainuun kannattaja henkeen ja vereen)!
pitäisi sun tietää,kaikki muut puhuu tosta kolmesta J:stä paitsi kajaanilaiset.
jätä jo sinäkin ne ylimääräiset jiit pois :)
mitä tulee tuohon yrityksen kannattavuuteen,niin kaikki haluaa tänne vaate-ja kenkäkauppoja,mut harvempi osaa laskea KANNATTAAKO liikkeen pito.
aina voi/saa ja kannattaa yrittää...
sentään! lienetköhänä mikään yrittäjä ollenkaan ku tällaisella TYPERÄLLÄ palstalla kyselet moisia asioita? ehkä kannattaisi paneutua (kajaanin tilanteeseen/potentiaalisiin asiakkaisiin/tarpeeseen uudesta yrityksestä jonkin muun kautta kuin tämän palstan??! Ainakaan tämän palstan kautta sinun on aivan turha muodostaa käsitystä mistään. HALOO!!!
Keskustelunavauksesi oli hyvä provo, jolla pääsit taas parempana eteläsuomalaisena kyykyttämään meitä kehitysmaalaisia. Mutta itse asiaan: On huomattavasti viisaampaa hakea tietoa yrityksen kannattavuudelle esimekiksi Tilastokeskuksesta, kuin joltain keskustelupalstoilta. Kenkien suhteen voi vain sanoa, että ei ole aivan sattumaa, kun puhutaan "paljasjalkaisista kajaanilaisista". Kainuussa käytetään rahaa jalkineisiin vähiten koko maassa. Sitä en tiedä, johtuuko se siitä, että täällä ei ole kunnollisia kenkäkauppoja, vai eivätkö Kajaanilaiset todella käytä kenkiä.
Tutkaile itse:
www.stat.fi
asukkaita
Ei todellakaan, ei kannata! Olihan se aikoinaan kauppapaikassa se Drome..vai mikä nimi olikaan, möi just sellasta massamuotia ja sit kenkiä,laukkuja, vöitä.. mut ei tullu menestystä..! Meniköhän se konkkaan huonolaatuisten vaatteiden ja kalliiden hintojen takia?
mielestäni Kajaanissa ei ole yhtään hyvää vaate- tai kenkäkauppaa, kyllä mummoni löytää täältä vaatteita ja kenkiä, minä en...varsinkin kengät ovat ihan kauheita!
mummon kenkiä ostanut!!!!! kengät ei tarvii maksaa 300 €, oli ne sitten miten muodikkaat hyvänsä
en voi muiden puolesta sanoa, mutta minä ainakin tulisin asiakkaaksi mielellään! Kenkiä on muutenkin vaikea löytää ja sit kun on vaan yksi kenkäkauppa.
yrittämästä. Toivottavasti ei käy kuin entisellä pojalla että, ennen oli kenkä ja kumi, nyt on enää kumikenkä.
Täällä on kyllä riittämiin nuorekkaita trendivaatteita saatavilla ja kaikenlaisia kenkälipposia, enemmänkin tarvittaisiin keski-ikäisten tyylikkäitä perusvaatteita ja kenkiä jotka mahtuvat suosiolla suomalaiseen jalkaan.
Kyllä täältä on lähdettävä lähikaupunkeihin ostoksille ja matkoilta ostettava vaatteensa ja kenkänsä. Ostosmatkailu täältä muualle on ollut suosiossa, joten kylläpä on tuhti pohjatieto hankittava mitä kajjaanilaiset vaatteen ja kengän ostajat todella haluaisivat, jos yrittäjäksi lähtee. Eihän täällä ole asiakaskuntana kohta kuin eslalla ajelevia, mietipä mitä ne kuluttaa !