Ottakaa opiksi

Minulle tuli vaihdevuodet muutama viikko sitten. Menin ihan gynekologille. Kaikki oli muuten kunnossa, mutta lääkäri oli sitä mieltä että hän "ei voi määrätä hormonia koska sitten muut gynekologit olisivat vihaisia" En oikein tajunnut tuota ja ajattelin, että ookoo ollaan ilman. Mutta sitten alkoivat varsinaiset kamaluudet: Hiki virtasi jatkuvasti, olin kiukkuinen ja nukuin tosi huonosti.

Tätä kärsin jonkin aikaa, mutta sitten ajattelin että ei tää voi olla totta. Tietysti selasin googlea ja sieltä löysin tiedon, että nainen voi itse määrätä haluaako hän hormonit vai ei.

Menin sitten Mehiläisen yleislääkärille, joka olikin tosi kiva. Keskustelimme asiasta ja sitten hän kirjoitti reseptin.

Kummallisia mielipiteitä tuolla ekalla lääkärillä. Ja nyt olen hormonihoitoni aloittanut ja toista viikkoa menossa. Jotakuinkin voin hyvin. Joitakin kiukunpuuskia on ollut. Ja hikoilenkin vielä. Mutta yöni nukun hyvin ja olen lääkitykseen tyytyväinen.

Pitäkää puolenne kun käytte gynellä.

2

982

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mistä niin oudon gynekologin löysit?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      53
      5269
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1731
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1594
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1206
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe