Minulle tuli vaihdevuodet muutama viikko sitten. Menin ihan gynekologille. Kaikki oli muuten kunnossa, mutta lääkäri oli sitä mieltä että hän "ei voi määrätä hormonia koska sitten muut gynekologit olisivat vihaisia" En oikein tajunnut tuota ja ajattelin, että ookoo ollaan ilman. Mutta sitten alkoivat varsinaiset kamaluudet: Hiki virtasi jatkuvasti, olin kiukkuinen ja nukuin tosi huonosti.
Tätä kärsin jonkin aikaa, mutta sitten ajattelin että ei tää voi olla totta. Tietysti selasin googlea ja sieltä löysin tiedon, että nainen voi itse määrätä haluaako hän hormonit vai ei.
Menin sitten Mehiläisen yleislääkärille, joka olikin tosi kiva. Keskustelimme asiasta ja sitten hän kirjoitti reseptin.
Kummallisia mielipiteitä tuolla ekalla lääkärillä. Ja nyt olen hormonihoitoni aloittanut ja toista viikkoa menossa. Jotakuinkin voin hyvin. Joitakin kiukunpuuskia on ollut. Ja hikoilenkin vielä. Mutta yöni nukun hyvin ja olen lääkitykseen tyytyväinen.
Pitäkää puolenne kun käytte gynellä.
Ottakaa opiksi
2
1108
Vastaukset
- Anonyymi
Mistä niin oudon gynekologin löysit?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle283557Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142830Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1212751Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt182504Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1162418Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771762Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501688Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261666Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.431431- 1441334