Lopen perunamämmi

Anonyymi-ap

Itse tehty Lopen perunamämmi.

LOPEN PERUNAMÄMMI. Kotitekoinen.

Perinteiseen Lopen perunamämmiin ei lisätä siirappia eikä sokeria. Makeus saadaan aidosti imeltämällä.

Itse kotona tehty LOPEN PERUNAMÄMMI; ainekset:

Vähäinen määrä keittovettä perunoiden kypsentämiseen, vesi jää soseeseen
2 kg Lopen hyvin soseutuvia perunoita
3½ l vettä
½ kg mämmimaltaita
1 kg ruisjauhoja
1-2 ruokalusikallista pomeranssin kuorta tai muita sopivia mausteita.
Monien mielestä Lopen perunamämmi on maustamatta paras.
1 teelusikallista suolaa

Päälle:
Siirappivettä (1/2 dl vettä/ runsas 1/4 dl siirappia)

Itse kotona tehty LOPEN PERUNAMÄMMI valmistuu näin:

Laita sähkölieden uuni kuumenemaan 70-75 asteiseksi.

Pese ja kuori Lopen hyvin soseutuvat perunat, halkaise isot perunat. Keitä perunat täysin kypsiksi suolattomassa vähäisessä vesimäärässä ja soseuta perunat kuumina vähäiseen keittoveteen, niin että saat notkean lähes juoksevan perunasoseen mikä sisältää ainoastaan vettä ja perunaa. Lisää tarvittessa kuumaa vettä.

Kuumenna mämmiseoksen vesi 3,5 litraa 70-74 asteiseksi.
Sekoita kattilassa veteen kaikki maltaat ja ruisjauhot vähitellen ja koko ajan tehokkaasti sekoittaen, niin että saat sakeahkon puuromaisen seoksen.
Varmista että perunasose on jäähtynyt 70-74 asteiseksi. Lisää perunasose mämmiseokseen.
Laita kansi kattilaan.

Laita seoskattila 70 asteiseen uuniin ja anna imeltyä välillä sekoittaen noin 5 tuntia. Tarkkaile imeltymistä maistelemalla joitakin kertoja. Imeltymisen aikana mämmiseos notkistuu.
Nosta mämmiseoskattila uunista liedelle.

Tässä vaiheessa mämmin tulee olla löysän puuron /sakean vellin vahvuista. Lisää vain tarvittaessa kuumaa vettä.
Lisää suola ja jos haluat, niin voit maustaa esimerkiksi jauhetulla pomeranssin kuorella
Kuumenna imeltynyt mämmiseos kiehuvaksi koko ajan tehokkaasti sekoittaen varoen pohjaan palamista. Siirrä mämmikattila sivuun ja anna seisoa noin 20-30 minuuttia.

Laita Imeltynyt mämmiseos kunnolliseen lasiseen tai posliiniseen uunivuokaan. Paista Lopen perunamämmiä aluksi 170-190 asteisessa uunissa. Kun mämmiseos alkaa kuplimaan alenna uunin lämpötila noin 130 asteeseen, niin kupliminen rauhoittuu ja voit paistaa lähes täysiä vuokia.
Lisää mämmin päälle paistamisen aikana vuokiin 3-4 kertaa muutama ruokalusikallinen vettä kuorettumista ja korppuuntumista estämään. Tai 1-2 kertaa voimakasta siirappivettä kuorettumisen estämiseksi, mutta jos haluat välttää sokeria niin jätä siirappivesi pois.
Paista mämmiä noin 4-5 tuntia.

Annä mämmin seisoa viileassa 2-3 päivää, mämmi on silloin parhaimmillaan.
Sopivia lisukkeita mämmille on kerma/kermamaito ja sirotesokeri, sekä appelsiinikuorihillo.

Tee kiesäinen Lopen perunamämmiannos annoskulhoon. Laita Lopen perunamämmiä kerros jälkiruoka-annoskulhoon alimmaiseksi ja sen päälle sopivasti kerros kesäisillä väreillä höystettyä kermavaahtoa ja pinnalle sopivia helmiä esimerkiksi viipaleina ym. .

2

779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Computer says no.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      63
      4908
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      31
      3715
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      22
      3340
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      79
      2305
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1889
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1571
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1512
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      328
      1449
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1423
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1320
    Aihe