Mitä muut olette mieltä, onko ostopaperia näillä hinnoilla Aiforian osake. Vielä reilut puolivuotta sitten Aiforian osakkeen hinta oli jopa alle 3euroa.
Mihin seuraavista uskot ja perustelujen kera kiitos.
Kyykkää vuoden sisällä vielä 3 euron pintaan
Jämähtää keikkumaan 5 euron pintaan
Nousu jatkuu ja seuraavaksi häämöttää 6 euroa.
Aiforia Technologies osake ostohinnoissa?
28
3128
Vastaukset 28
- Anonyymi
Aika korkeissa hinnoissa sanoisin. Tässä on vielä jonkin verran jossia. Itse odottelen jos tipahtelis vielä reilusti lähemmäs 3 euora ja sitten ehkä uskaltaa poimia lisää. Näissä tietoteknologia, pilvipalvelu firmoissa kun piilee isoja riskejä, mutta myös isot mahdollisuudet ainakin Aiforian kohdalla, koska vielä tällähetkellä ainoa kokotoimintaketjuun tekoälynavulla syöpätutkimusta toteuttava ohjelmisto. Ei tarvi ostaa yhdeltä toista ja toiselta toista vaan kaikki samassa ja keskutelee keskenään. Lähinnä riippuu siitä kerkeääkö Aiforia olla ensimmäinen alan standardiksi pääsevä ja millä hinnalla (asiakashankinta ja sopimukset). Omasta mielestäni sitten aletaan puhua vasta oikeasti siitä viimeisestä isosta askeleesta, kun tyyliin julkinen terveydenhuolto ottaa Suomessa, Ruotsissa yms. maissa käyttöön, Missä yksityisen rooli ei ole niin iso kuin joissain maissa. Se tarkoittaa helposti pitkiä sopimuksia ja satoja sairaaloita. Tämän stepin kun saa muutamassa maassa alkuun niin sitten kyllä alkaa kilpajuoksu. Ehtiäkkö sijoittaa ennen kuin nousee rajusti. Sitä ennen odottettavissa keikuntaa osakkeelle. Omissa toiveissa jos kävis vielä lähempänä 3 euroa. Silloin aika riskitön sijoitus hitaammallakin skenaariolla. 5 eurolla tai reilulla 4:llä ei ehkä saa huonolla skenaariolla omiaan pois lopulta. Toivotaan kuitenkin sitä parempaa.
Mitä halvemmalla ostaa sitä todennäköisemmin häviääkin vähemmän. - Anonyymi
Toistaiseksi ylihinnoiteltu. Jos kaikki etenee täysin kuten Aiforia on viestinyt niin 2-4 vuoden sisällä alle 5 euroa hinta on todella halpa nyt yli 4 euroa on liian kallishinta maksettavaksi Aiforian osakkeesta.
Markkina jolla Aiforia operoi ei ole helppoa muuttaa kananttavaksi nopeasti, koska vaatii isoja investointeja ja jalkojen ovesta sisään saamista eli alussa täytyy myydä softaa kilpailukykyiseen hintaan ja vallata markkinnat ennen kuin joku kilpailija ehtii apajille. Tämä tarkoittanee valitettavasti alihintaisia ohjelmistosopimuksia alkuunsa. Seuraavalla kierroksella päästään sitten hinnoittelemaan aidosti kannattavasti, mikäli siihen pisteeseen päästään. - Anonyymi
Miksi Aiforian osake vain jatkaa hidasta nousuaan? Tietävätkö muut jotain mitä minä en, kun pitävät ilmeisesti osaketta halpana tämänhtekisellä Aiforian tuloksenteko ja asiakassopimuksilla. Osinkoakaan ei ole näköpiirissä vielä vuosiin.
- Anonyymi
Missä se eripaikoissa osan huutelema pohjahinta on tälle osakkeelle? Hyvin kaukana vielä alle 3 eurosta. Koska kyykkää sinne?
- Anonyymi
Vähän tuntuu vielä lotolta, vaikka todella pitkästä aikaa nousee. Yksikin isompi takapakki et ei lähdekään Aiforian softat kaupaksi toivotusti, osakkeen hinta tippuu kuin alhaalta katkaistut tikapuut.
- Anonyymi
Hyvin sanottu.
- Anonyymi
Muutama uutinen yhteistyöstä & sopimuksista tulee, niin jengi ihan kiimassa ostaa Aiforiaa. Viimeksikin ilmoitti huonommasta tuloksesta ja porukka ostanut muutaman sopimusuutisen takia ylihintaan.
Jokainen omalla tyylillään. - Anonyymi
Muutaman miljoonan liikevaihdolla on paha puhua maailman valloituksesta. Pelaajia on tällä alueella mota ja myös isoja tekijöitä kuten Philips.
Liikaa lääketieteen tuntijoita hallituksessa, business osaaminen poissa. Tässä käy vielä BBS:ät- Anonyymi
Mahdollisuuksiahan tässä on, mutta iso kysymys ? Onko Aiforiassa sellaiset tyypit, jotka osaavat hyödyntää. Edelleenkin Aiforia on edellä kaikkia muita. Kenellkään ei ole tarjota keskenään keskustelevia softia alusta loppuun asti.
Aiforian teknologia sijoittuu sektorille ja lääketieteen alalle jossa on toistaiseksi vielä vähän kilpailua ja ei ole mitään todistettua kuinka softat tulee toimimaan ja käyttäjätkin vasta harjoittelevat niin sanotusti. Siksi on pakko myydä liian halvalla ensimmäiset kierrokset, koska jos Aiforia ei ole ensimmäinen vaan joku muu kirii ohi, homma voi olla menetetty kokonaan. Sairaaalat kun tunnetusti eivät pompi järjestelmistä toiseen kovinkaan ripeästi kun yksi pysyvä ( ei testausajan) sopimus vastaavasta on tehty. - Anonyymi
Mistä moinen tietosi on peräisin?
Aiforialta viestitään, että ovat ainoa joka tarjoaa kyseistä tekoälyratkaisua alusta loppuun ei vain osaa siitä. Sen mitä itsekkin selvitellyt, en ole löytänyt, toisin kuin sinä, että joku muu yritys tarjoaisi samaa.
- Anonyymi
Ei jatkoon. riski liian suuri tällä hetkellä. Kyytiin ennättää myöhemminkin jos alkaa pelittämään
- Anonyymi
Eikös se mene näin. Mitä halvemmalla ostat sitä isommat voitot. Jos jätät ostamatta kokonaan riski nolla.
- Anonyymi
Aina kun tulee uusi sopimus johonkin, osake näyttää pomppaava ainakin hetkellsiesti huomattavasti korkeampiin lukuihin.
Jokainen päättäkööön itse onko jo ostohinnoissa alle 2,80 hinnoilla. - Anonyymi
Onhan se jos tulkiset sen olevan. Jos tulkiset ettei ole niin silloin ei ole.
Alhaisimmillaan se on kuitenkin. - Anonyymi
Ennätys alhaalla.
- Anonyymi00017
Totean vain tämän biisin sisällön.
Ihmisparkatakki
https://www.youtube.com/watch?v=2LLfK2jam5s - Anonyymi00018
Jos luottaa tulevaan ja uskoo nousua olevan.
- Anonyymi00019
AI tippui yrityksen nimen edestä ja jäljelle jäi foria.
- Anonyymi00025
Eikös foria ole silmien harottamista, eli karsastusta?
- Anonyymi00020
Tekoäly korvaa nämä firmat.
- Anonyymi00021
ChatGPT:hen vain kuva näytteestä ja lause "etsi mahdolliset syövät". Mihin Aiforiaa enää tarvitaan?
- Anonyymi00022
Jos tuo on vitsi. Se toimii.
Jos tosissasi mietit asiaa, et ilmeisesti tiedä millainen sääntely alalla on. Ei Aiforian softien toiminnan testaamiseen mene kuin hetki, mutta siihen menee pieni-ikuisuus että saa sertifikaatit toiminnan hyväksyttävälle käytölle sairaaloissa etc.
- Anonyymi00023
EV/sales 32,40, joten jo on korkea! Kuka maksaa tästä 32,4-kertaa liikevaihto? Ehkä 4-5-kertaa liikevaihto voisin maksaa.
- Anonyymi00024
Tuo on totta!
- Anonyymi00026
AIforian tj myynyt 400 000 Aiforian osaketta helmikuussa ja perjantaina saadaan tilinpäätös. Puu kaatuu!
- Anonyymi00027
Ehkä kannattaisi ottaa paremmin tietoa sääntelystä ja miettiä voisiko tuossa olla muusta kyse, kuin osakkeiden myynnistä. Tuolla analyysitasolla ajat eittämättä itsesi konkurssiin.
- Anonyymi00028
Jengi on et tää uppoaaaa ja menee nurin. Hätäpaniikki myyntejä. Tulos ei näytä hyvältä, mutta harvoin se tällaisilla yrityksillä heti näyttääkään. Aiforia operoi täysin uudella tekoäly & pilviohjaisella softalla.
Jos Aiforian softat on oikeasti hyviä on päivän selvää. Huonoimmassakin skenaariossa, joku isompi tekijä odottelee vielä 2-3 v kunnes Aiforia saa lisää asiakkuuksia ja sitten katsoo että niitä on riittävästi tekee ostotarjouksen. Napsii tästä hyvän tuloksenteko koneen kun karsii Aiforian nykyisen johdon turhat kulut pois.
Osakkeen omistajan jännitys on vain, kuinka paljon tästä tarjotaan siihen nähden millä hinnalla on sijoittanut.- Anonyymi00029
Jatkan vielä edelliseen. Itse en näe mitään merkkejä (toki voin väärässäkin olla), että Aiforia tekisi konkurssin. Oma näkemykseni on että oikealla hinnalla tarpeeksi halvalla tällä kyllä tienaa. Jokainen päättää itse mikä on itseleen se tarpeeksi halpahinta, millä uskoo tienaavansa. Kuten edellisessä viestissä jo sanoin huonoimillaankin tämä ostetaan, koska tuo mitä Aiforia Technologies tekee on se teknologia mitä tulevaisuudessa syöpien seulonnassa ja tutkimuskäytössä tullaan osana käyttämään ja isosti 2030 luvulle mentäessä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va581666Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3651172- 137950
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu14794Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63622- 41608
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa90558- 46552
- 45498
- 47485