Ilmaa putkistossa

Porakaivo

Mökillä porakaivo, josta 1" muoviputki pesuhuoneeseen jossa paisuntasäiliö ja varaaja. Pesuhuoneessa suihku josta jatkuu kupariputket keittiön hanalle.

Kaikki toiminut ok n.7 vuotta, mutta nyt keväällä
ruvennut tulemaan älyttömästi ilmaa veden mukana eli röpöttää kunnolla. Paisuntasäiliön sisäkumi ja vastapaine ok. Paine pysyy putkistossa hyvin joten mitään vuotoja ei ole. Voisiko vika olla porakaivopumpussa (on 25 m syvällä)

3

2138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jocu_

      Jospa pumppu on lähellä vedenpintaa ja imee välillä ilmaa. Tuolta "uppopumpulta" se onnistunee.

    • sama ongelma

      Meilläkin toimi vuoden hyvin, talvella putket jäätyi ja nyt tulee ilmaa veden mukana. Putkimies kävi paikalla ja meinasi että putki on haljennut jostain ja vetää sitä kautta ilmaa. Meillä pyöri myös pumppu kaivossa, vaikka kaikki hanat oli kiinni.

    • Anonyymi

      Pohjaventtiili eli kaivon tai lähteen ensimmäinen osa kannattaa tarkastaa ja vaihtaa vaikka 10v välein, estää veden takaisinvirtauksen ja pienien ilmavuotojen kasvamisen isoksi jolloin alkaa todellakin putkisto kuplimaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      238
      3286
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      359
      2946
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      16
      1970
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      78
      1836
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      62
      1759
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1642
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1503
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1456
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      0
      1380
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      468
      1374
    Aihe