Raatteentie

Miksi Raatteentiestä ei tehdä ei tehdä leffoja suomessa ja varsinkaan ulkomailla.

5

1411

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ...myötäjuoksun , hännystelyn ja ruskeakielisen nuoleskelun sekä perässähiihdon muovaama ajattelu ...

    • Anonyymi

      Samaa oon ihmetelly

    • Anonyymi

      ..ei sitä parana ...semmosia ... suuttuu vielä "naapurin isäntä.." ja maksaa rajavartiostonsa sähkölaskun , siitä kun on piikkilankojen yli vedetty heidän pyynnöstään johdot mutta lieneekö laskutusosoite unohtunut kysyä ...vai meneekö tuo samaan piikkiin joka niillä Haloskan kissoilla kuitattiin ?

    • Anonyymi

      Aihe olisi nyt aika ajankohtainen. Itse tehnyt havainnon, et NATO jäsenyyden myötä Suomi on muuttunut parempaan suuntaan. Onko Venäjä ja sitä ennen Neuvostoliitto kieltänyt Suomea näyttämästä näitä asioita todisteena pahasta, joissa he (nyk. Venäjä) joutuvat huonoon asemaan, kun haluavat valheellisesti näyttäytyä hyvän puolesta taistelevana maana?

      Katsoin eilen Yleltä ao. Ruotsin lentolaivue 19 sankarillisesta toiminnasta v.1940. Tällaisesta en ole aiemmin ollut edes tietoinen, että Ruotsi oli näinkin vahvasti Suomen tukena pohjois- Suomea puolustaessaan. Eilinen oli 2/3- jakso aiheesta. Itse olen käynyt kans Raatteentiellä ja oli vaikuttava ja kunnioitusta herättävä paikka edelleen. Merkitys Suomelle on suuri. Hyvä elokuvan- aihe.

      Neuvostoliitto toimi tuolloin myös uhraten maansa huonompi osaisia kansalaisia sodassa mm. Ukrainalaisia. Pelto alue, jossa oli kiviä, jossa jokainen kivi kuvaa kuollutta sotilasta silloisessa sodassa, jätti tilanteesta kuvan, että Neuvostoliiton toiminta oli tuolloin myös raakaa/ raukkamaista toimintaa myös omia kohtaan.

      https://areena.yle.fi/1-66020673

    • Anonyymi

      Ne on jo tehty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2462
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1642
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1076
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      83
      760
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      728
    Aihe