Hei. Onko kellään kokemusta lapinporokoirista?? Onko niillä helposti eroahdistusta yms?? Oppiiko ne mitenkä helposti pysymään ulkona irti karkaamatta?? siis lenkeillä!! kiitos :)
hei :)
pointteri
2258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Moi!
Mulla on kokemusta lapinporokoirista,on nimittäin itelläni tollanen ollu nyt 2 vuotta,ei tuo mun koira ole ainakaann yhtään eroahisteinen,mutta kyllä minun sen kanssa pitää koko ajan temmeltää, tuo ulkona irti pysyminen tietysti riippuu ihan miten hyvin kouluttaa sen,tuo minun koira kyllä pysyy mutta uimassa saattaa lähtee menemään lenkkejä jota ei saisi.:D en ole sit mikään mailari joka voi mailailla,eli ei mailia :D
Hei!
Meillä on 4 porokoiraa. Kaikilla erillainen luonne. Kia (narttu, 7 vuotta) on todella herkkä ja säikky. Silti todella tottelevainen ja miellyttämishaluinen. Kian pentu Eetu (uros, 2 vuotta) on Kian vastakohta. Häslääjä ja iloinen luonne. Eetulla on todella suuri miellyttämisen halu. Ullu (narttu, 2,5 vuotta) on sellainen suloinen syliin käpertyjä. Ullu on nartuksi melko kovapäinen, mutta kuitenkin helposti koulutettavissa. Loukkaantuu helposti jos käskee liian lujasti. Porukan kuopus Miska (uros, 8 kk) on iloinen ja luonteeltaan porukan helpoin. Pentumaisen häsläävä, mutta kuitenkin rauhallinen koulutettava.
Kokonaisuutena kuitenkin porokoira on omaan ihmiseen leimautuva ja miellyttämishaluinen paimenkoira. Suosittelen!