on saanut verottajalta vähennyksinä ateria ja matkakorvauksia. Onko niitä joilta se on evätty?
Kuinkahan moni
rakennusmies
4969
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ateriakorvaukset saa jokainen joka viitsii niitä vaatia niiltä päiviltä kun on työmaalla ollut. Verottaja ei niitä itse ehdota.
Matkakorvaukset saa kilometrikorvauksina jokainen jonka työmaa on sellaisella seudulla jonne ei julkisia kulje. Kaikki muut saava käyvän taksan mukaan julkisilla.
Ja muista se korvaus on aina vähempi kuin on itse joutunut maksamaan
Mä kyllä ihmettelen tätä ateria ja matkakorvaus vähennystä, senkun pitäisi olla VEROTON. Verottaja kuitenkin ottaa heti päältä pois kaksi kolmasosaa. Kun kysyin siitä, vastasi veroittaja, että jos oma työnantajasi maksaisi ko. korvaukset ne olisivat verottomia, mutta verovirasto on toissijainen maksaja, siitä johten ko. etuus on veroitettavaa tuloa. Minä ihmettelin että, miten niin veroitettavaa tuloa, nehän ovat pakollisia työstä aiheutuvia menoja, jotka maksamme siitä jo kertaalleen verotetusta palkkatulosta? Veroittaja ei osannut vastata.
Totuutta tai asiaa selventävää tietoa kun kysyt, harva suomessa osaa vastata! Tiedoksi vain.