Kannustalo

rakentanut Kannustalon Rauhala 5-mallia?
Olemme viittä vaille tilaamassa tällaista taloa, ja olisi mukava kuulla mielipiteitä. Itse tykkään isosta takaterassista, kuistista ja vaatehuoneesta kodinhoitohuoneessa. Vain asialliset mielipiteet, kiitos!
145494
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Noiden takia ei Kannustaloa kannata hankkia. Mutta riippuu paljonko aiotte tehdä itse, jos mahdollisimman vähän on ehkäpä järkevämpiäkin vaihtoehtoja joihin nuo kuistit ja vaatehuoneet saa, ehkäpä jopa tontiin ja tarpeeseen paremmin sopivina.

Äänestä

osta kunnon talo äläkä mitään kansastaloa. Pitkästä vaan niin saa pakettitalot lähteä eri suuntaan. kipsilevyjä...jne pas...aa joka paikassa. Tee talo pikästätavarasta siinä on talo eikä mikään kyhäelmä

Äänestä
  • Muuten menee tepuloiden "timpurien" ylihintaiset paikalla kyhätyt rakennelmat luokitukseen "roskat".

    Äänestä

  • kun emme ole kuulleet talotehtaasta mitään negatiivista, haluamme pakettitalon, itse emme tee mitään muuta kuin suunnittelemme sisustuksen! Emme myöskään kilpailuttaneet talotehtaita.

    Äänestä

  • levyä seinään ei ole.
    Lastulevykö se pitäisi olla?
    Elää omaa elämäänsä ilmankosteuden mukaan minkä ehtii.
    Kipsilevy ei elä eikä ratkeile ja jos väität ettei se kestä niin johan on ryminää kodissa.
    EK kyprociin saat surutta lyödä nyrkillä ja tulos on vain turvonnut käsi.
    Jos haluaa rakentaa 70 luvun tyyliin niin siitä vaan,gyproc on nykyaikaa.

    Äänestä

  • Siis, kun tehdään "pitkästä tavarasta" (ihme käsite sekin)niin sisäseiniin vetäistään laudoitus ja pinkopahvi vai mitä, ellei sitten levytavaraa. Oikea hirsi tietty on asia erikseen, mutta niitä ei oikeen kaupunkialueelle joka paikkaan sovi väsätä, eikä kaikki tykkää kotonaan mökkitunnelmasta. Outo kommentti, selittynee tietämättömyydellä.

    Äänestä

  • parempaa kirjoitti:

    levyä seinään ei ole.
    Lastulevykö se pitäisi olla?
    Elää omaa elämäänsä ilmankosteuden mukaan minkä ehtii.
    Kipsilevy ei elä eikä ratkeile ja jos väität ettei se kestä niin johan on ryminää kodissa.
    EK kyprociin saat surutta lyödä nyrkillä ja tulos on vain turvonnut käsi.
    Jos haluaa rakentaa 70 luvun tyyliin niin siitä vaan,gyproc on nykyaikaa.

    kipsilevy vetää kosteutta huomattavasti enemmän kuin lastulevy.

    Äänestä

  • Kannustalon kirjoitti:

    kun emme ole kuulleet talotehtaasta mitään negatiivista, haluamme pakettitalon, itse emme tee mitään muuta kuin suunnittelemme sisustuksen! Emme myöskään kilpailuttaneet talotehtaita.

    Mekään ei kilpailutettu mitään talotehdasta. Kannustalolta saatiin se mitä haluttiin järkevään hintaan. Se on ihan sama jos jolloin maksaa "sama" paketti 20 000e enemmän kun loppulasku työmaasta on aikalähelle sama. Se ei ole sama silloin jos ei kiinnitä huomiota materiaalien laatuun, mutta jollekkin rakentajille se on se ykköskysymys.

    Äänestä

rakentaa, valitsisin Kannustalon laadukkaiden yksityiskohtien takia. Rakenteissahan talopaketeilla ei ole suurtakaan eroa, joten sinänsä sama minkä valitsee. Muistakaa kuitenkin, että ostaessanne esim. Kannustalon paketin, saatte vain rungon (raakileen), ja vasta kirvesmiesporukka joka tekee sisustustyöt yms. tekee paketista mainosten mukaisten talon (jos tekee). Vielä rungon pystytysvaiheessa olevat Kannustalot eivät mitenkään erotu muista talopakettitaloista, vasta viimeistely tekee sen.

Haluamanne terassit, kuistit ja vaatehuoneet on mahdollista saada mihin tahansa talopakettiin, kun vain itse piirrätätte piirustukset esim. jollakin arkkitehdillä ja kilpailutatte eri talotehtaita. Näin minä tekisin ja saisin tontille täsmälleen sopivan talon, jossa huomioitu ilmansuunnat (esim. terassit, parvekkeet, kuistit, sisäänkäynnit sijoitettu oikeisiin ilmansuuntiin).

Äänestä
  • paikoissa syntyvät ne erot. Eikä ole Kannustalot kärjessä rakenteellaan. Heppoinen on.

    Äänestä

Kannustalo vaikuttaa laadukkaalta paketilta.
Pari vuottasitten me emme myöskään kilpailuttaneet mitään ja saimme kohtuuhintaan, sekä talon, että kaikki muut urakat. Valitsimme laadukkaan oloisen ja sellaiset vaihtoehdot joita joku suositteli.
Tuolla ylenmääräisellä kilpailuttamisella ei mene kuin hermot sekä itseltä että kauppiailta.
Luottakaa omaan vaistoon!
Me onnistuimme vaikka emme tiedä rakentamisesta mitään.

Äänestä

Makuasioista ei voi kiistellä, mutta itse pidän näitä "vanhoja uusia" taloja, joissa on kuistia, parvea, terassia, parveketta koristekaiteineen jne...ympäri taloa, lähinnä naurettavan näköisinä pienillä tonteilla.

Talot näyttävät jotenkin teennäisiltä viritelmiltä. Vähän samoin kuin teinien tuunaamat autot, joissa vilkkuu valoja ja karvanoppia roikkuu joka paikassa.

Isolla tontilla (hehtaari tai pari) ja sopivallla "taustalla" kyseiset talot ovat ihan ok, jos siitä ei ole yritetty tehdä liian "monimutkaista". Näillä pääkaupunkiseudun toteilla (noin 1000neliöä) talot näyttävät aikas sopimattomilta ympäristöönsä nähden. Yksinkertainen on ollut ja tulee aina olemaan kaunista. Käyttäkää makua ja jotain ammatti-ihmistä kun suunnittelette taloa.

Osaa talomalleistahan mainostetaan kartanomalleina. Sopiiko kaupungin 1000neliön tontille kartanomallinen talo ?

Niin ja vanhat kartanot ovat todella tyylikkäitä, toisin kuin nämä nykyajan yritelmät.

Ps. Itse Kannustaloja vastaan ei ole mitään. Ihan ok taloja, siinä kuin muutkin.

Äänestä
  • Ottaisit varmaan mielellään Kannustalon, jos olisi varaa .......... vaikka pienellekin tontille :D

    Äänestä

Joko päätitte talosta?Itse olen myös katsellut Rauhala -mallistoa ja enpä ole vielä parempaa löytänyt.Kokemuksia?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko kukaan kuulolla oleva kirjoitti:

rakentanut Kannustalon Rauhala 5-mallia?
Olemme viittä vaille tilaamassa tällaista taloa, ja olisi mukava kuulla mielipiteitä. Itse tykkään isosta takaterassista, kuistista ja vaatehuoneesta kodinhoitohuoneessa. Vain asialliset mielipiteet, kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu